Maľovanie bytu môže niekedy stáť pár ťažkých rozhodnutí

Maľovanie bytu môže niekedy stáť pár ťažkých rozhodnutí
7. októbra 2021 Wordbajan Wordpress

Každého z nás čaká raz za čas nie príliš príjemná činnosť a tou je maľovanie bytu. Túto činnosť môžete zveriť do rúk profesionálov, čo má samozrejme svoje výhody ale tiež nevýhody, alebo sa môžete do nej pustiť sami a preto vám prinášame pár drobných rád.

Očistite steny od škvŕn a plesní

Nečistoty na stenách spôsobené cigaretovým dymom, či mastnotou je potrebné odstrániť. Pokiaľ sa na stene nachádza pleseň, odporúčame použiť dezinfekčný prostriedok, napr. Savo, a ak treba, tak aj opakovane. Zistite si však zdroj plesní a odstráňte ho. V prípade, že je veľká časť omietky napadnutá plesňou, je nutné zvážiť jej odstránenie.

Opravte omietky a zbavte sa starého náteru

Pokiaľ sa predchádzajúci náter zle prekrýva alebo neprilieha k stene, odstráňte ho. Stenu navlhčite a povrch jemne oškrabte špachtľou. Pokiaľ nie je nutné staré nátery odstrániť, očistite stenu nasucho alebo ju umyte vlažnou vodou so saponátom a následne ešte opláchnite čistou vodou.

Pozor, aby ste pri odstraňovaní náteru nepoškodili omietku. Omietka pod náter musí byť pevná a suchá, nesmie sa drviť. Ak nájdete miesta zvetrané a nedržiace, osekajte ich alebo obrúste. Pokiaľ je omietka vo veľmi zlom stave, tak ju radšej celú odstráňte a nahoďte novú.

Na opravu a odstránenie trhlín na omietke použite tmel. Tmel má viacero výhod oproti sadre a to je, že sa lepšie rozotiera, môžete si vopred namiešať väčšie množstvo tmelu. Rovnako ako pri sadrovaní, tak aj pri tmelení použite špachtľu. V niektorých prípadoch je možné použiť aj špárovacie pásky. V našej predajni v STOVE vám vieme ponúknuť rôzne druhy stierok, ktorými nerovnosti na omietke viete upraviť.  Sú kvalitné, dobre držia a nepraskajú.

Penetrácia podkladu

Mnohí si kladú otázku, či je nutná penetrácia podkladu, či to nie je zbytočné. Nie, nie je! Vďaka penetrácií sa spevní základ steny, rozdielna savosť sa zjednotí a farba bude lepšie držať. Penetrujú sa všetky nové omietky, ale aj staršie po odstránení predchádzajúcich náterov. Na nové omietky použite univerzálny prípravok podľa typu náteru, ktorý použijete, Či to bude akrylový alebo silikátový. Na staršie omietky sa viac hodí hĺbková penetrácia. Do penetrácie môžete pridať aj trochu farby, ktorou budete izbu maľovať a penetračný náter je potrebné aplikovať aspoň dvakrát. Ak sa nevyznáte v týchto prípravkoch, naši predajcovia v STOVE z oddelenia farby laky vám poradia s výberom.

Čím maľovať a ako začať

Pri otázke čím, máme pre vás na výber máte niekoľko možností:

  • Maliarska štetka – odporúča sa na prvé maľovanie a pred maľovaním ju namočte, aby štetiny zvláčneli. Štetku do farby namáčajte tak do polovice a zvyšnú farbu obtrite o okraj nádoby. Farbu nanášajte jedným smerom s cca 10cm prekrytím.
  • Valček – nanášanie farby pomocou valčeka je rýchlejšie a menej náročné. Pred jeho použitím ho namočte na dve – tri hodiny do vody aby zvláčnel a dobre nasával farbu. Pri náteroch na staršie omietky pozor. Na valček sa môže nabaľovať pôvodná vrstva farby, ktorá by sa mohla odlupovať. Tu je naozaj nevyhnutná penetrácia a celková úprava steny pred maľovaním. Valček si vyberte podľa toho aký výsledný efekt si želáte. Hladký povrch získate použitím jemného valčeka s kratšími vláknami a naopak výraznejšiu štruktúru dosiahnete hrubším valčekom s dlhými vláknami. Aj veľkosť valčeka sa líši podľa natieranej plochy. Pre maľovanie rohov a plôch okolo okien a dverí použite menší valček prípadne štetec. Valček pri maľovaní namočte do farby a neskôr prejdite valčekom po mriežke čím sa zbavíte prebytočnej farby. Odporúča sa robiť rovnobežné pohyby, ktoré sem tam prejdete valčekom šikmo.

Keďže pokrok nezastavíme a na trh stále prichádzajú nové technológie, aj v oblasti maľovania a valčekov sa nájdu novinky. Valček so zásobníkom farby v rukoväti. Jeho výhodou je, že nemusíte valček stále namáčať.

  • Striekanie – ideálne na rovnomerné prekrytie podkladu. Na tento typ nanášania farby si musíte zabezpečiť striekacie zariadenie, či už ručnú striekačku pre ľahšie farby, alebo striekaciu pištoľ s kompresorom pre farby hustejšie. Hustejšiu farbu sa odporúča zriediť a prefiltrovať, aby sa tryska neupchala. Dodržujte dostatočnú vzdialenosť a rýchlosť pohybu. Pri maľovaní bytu nemá zmysel používať striekacie zariadenia, tu naozaj lepšie poslúži štetka a valček.

Poďme si povedať, ako začať. Najprv začnite maľovať strop. Natierajte ho postupne v pruhoch širokých približne 1meter. Pri maľovaní stien postupujte tak, aby tieň nedopadal na maľované plochy, najčastejšie sa postupuje od okien k dverám. Druhú vrstvu nanášajte po niekoľkých hodinách. O počte nanesených vrstiev rozhoduje to, aký máte podklad. Pokiaľ pôvodný náter bol svetlý, postačia dve vrstvy. Ak ste začiatočníkom v maľovaní, odporúčame maľovať za denného svetla. Pri umelom osvetlení nemusíte správne odhadnúť odtieň, alebo náter nebude rovnomerný. Dbajte aj na vlhkosť vzduchu a teplotu počas maľovania, pretože to veľmi ovplyvňuje dobu maľovania a dokonca ju môže výrazne predĺžiť, kvôli pomalému schnutiu.

Napájanie dvoch farieb

V dnešnej dobe je moderná kombinácia farieb. Pre oddelenie farieb sa vo väčšine prípadov používa papierová krycia páska. Pokiaľ je však povrch nerovný a to na klasických štukových omietkach býva často, farba zatečie pod pásku a prechod medzi farbami je nerovný. Toto sa stane, aj keď nanášame farbu opatrne štetcom v smere od okraja vonku. Tomu sa dá zabrániť jednoduchým trikom. Ako prvú nanesieme okolo pásky pôvodnú farbu (prelepenú). Tá síce zatečie pod pásku, ale to nevadí, keďže je to farba rovnaká ako tá zakrytá, prelepená. Týmto úkonom sa medzery medzi páskou a stenou zalepia a ďalšia vrstva farby, už naša cieľová nebude zatekať pod pásku a po strhnutí pásky máme krásnu rovnú líniu. Pri maľovaní je dobre naplánovať postup tak, aby druhá nanášaná farba mala vyššiu kryciu schopnosť. Predídeme tým viacnásobnému pretieraniu farieb, ak by spodná farba presvitala.

Zavítajte k nám do STOVY, nakúpte si maliarske potreby a hor sa do práce.

ZDROJE: Malování bytu: Upravte zdi, než začnete natírat – iDNES.cz, Chystáte se vymalovat? Zvláštní zapomenuté techniky učiní z… | iReceptář.cz (ireceptar.cz)