Viete ako zatepliť podlahu a aký polystyrén použiť?

Viete ako zatepliť podlahu a aký polystyrén použiť?
30. septembra 2021 Wordbajan Wordpress

Zateplenie podláh je dnes už bežnou súčasťou pracovných postupov novostavieb. Avšak nie vždy to tak bolo, najmä nie v minulosti. Pri nesprávnom alebo nedostatočnom zateplení podláh môžete stratiť 10 až 15% tepla a nezáleží na tom, či sa jedná o novostavbu, alebo staršiu budovu.

Vhodne zvolený izolant v podlahovej konštrukcii veľmi výrazne pomôže k úspore financií a okrem toho zvýši akustický a tepelný komfort obyvateľov domu. Ako teda na to?

Druhy podláh

Na začiatok si povieme ako podlahy delíme. Aj od toho závisí, aký izolačný materiál použijeme.
Ľahká podlaha – plávajúca, má menšiu hmotnosť a menšie zaťaženie konštrukcie pod ňou. Hodí sa na pôjd alebo poschodie a zaobíde sa bez mokrých procesov, čo urýchli jej realizáciu.
Ťažká podlaha – betónová, využíva betón na zakrytie tepelnej izolácie. Je vhodná na prízemie a vo viac zaťažených miestnostiach.

Zateplenie ľahkej podlahy

Ako sme popísali, ľahká podlaha má nízku hmotnosť a môžeme ju použiť, v ktorejkoľvek časti domu. Izolácia je však odlišná, podľa toho, či je na prízemí alebo na podlaží, pretože je potrebné okrem tepla eliminovať aj krokový zvuk. Najčastejšie sa podlaha na prízemí skladá z izolantu, teda polystyrénu alebo minerálnej vaty a stavebných dosiek. Do bežne zaťažených podláh sa používa polystyrén EPS 100 S, do viac zaťažených podláh EPS 150 S – ten má väčšiu pevnosť. Samozrejme je možné použiť aj minerálnu vatu, tá je však drahšia preto sa používa skôr na poschodí, kde je nutné výrazne znížiť krokový hluk.

Zateplenie ťažkej podlahy

Ťažká podlaha je predsa len náročnejšia na prevedenie ako ľahká podlaha. Vyniká síce pevnosťou a nosnosťou, ale tiež viac zaťaží konštrukciu budovy. Aj do ťažkej podlahy je možné použiť ako tepelný izolant polystyrén, aj minerálnu vatu. Tam, kde nie je potrebné riešiť krokový hluk, je lepšie použiť polystyrén. Naopak, tam kde treba izoláciu proti krokovému hluku odporúčame použiť EPS T 3500 a EPS T 5000, z minerálnych vát napríklad Isover N. Tiež sa odporúča použiť okrajové pásky k zabráneniu prenosu krokového hluku do zvislých stien.

Zateplenie podlahy v novostavbe

Najjednoduchšia situácia je práve pri novostavbách. Pre určenie hrúbky tepelnej izolácie treba zohľadniť viacero aspektov, no tento úkon ponechávame v rukách projektanta. Ten berie do úvahy stav konštrukcií, teplotnú oblasť, v ktorej sa stavba nachádza a účel miestností. Najčastejšie sa projektuje izolácia zateplenia podlahy polystyrénom v hrúbke 6 až 10 cm, čo býva v dnešnej dobe už málo. Minimum by malo byť 15cm, dokonca v nízkoenergetických a pasívnych domoch je to aj 20cm. Treba si uvedomiť jednu vec a to je, že ak sa už zateplenie urobí, nie je možné ho dodatočne navýšiť a preto by malo byť radšej predimenzované ako poddimenzované.

Zateplenie podkrovia

V praxi sa často zabúda na zateplenie podlahy v priestore pod strechou. A práve tadiaľto dochádza k najväčším únikom tepla. Tu sa prihliada aj na to, ako je riešený strop z prízemia. Vo väčšine prípadov je to betónový strop, či už formou celobetónovej plochy, alebo sú použité rôzne stropné systémy.  Vtedy je potrebné použiť hydroizoláciu a následne zateplenie podlahy styrodurom.

Ak je na prízemí sadrokartónový strop, a zvažujete zobytniť podkrovie, je potrebné dbať na hmotnosť a tlak. Už pri výbere izolantu treba myslieť na to, že v obytnom priestore bude zvýšený hluk. Aktuálne sú v ponuke aj izolácie, ktoré bránia krokovému hluku a tiež zvyšujú ochranu pred zvukom šíriacim sa vzduchom.

Expandovaný polystyrén EPS

EPS polystyrén je veľmi kvalitný materiál, ktorý prináša stavebníkom mimoriadny výkon za veľmi výhodnú cenu. Materiál, ktorý je vhodný na zateplenie plochých striech, ale aj podláh v interiéri. V ponuke sú biele, ale aj sivé grafitové polystyrény. Sivý (grafitový) polystyrén má v porovnaní s bielym, pri rovnakej hrúbke, až o 20% lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. EPS, ktorý sa využíva na izoláciu podlahy má ideálne vlastnosti v spojení s požiadavkami na tepelnú izoláciu a tepelnú vodivosť.

Klasifikácia expandovanej polystyrénovej peny je založená na:

  • hustote
  • technológií výroby
  • tvare doštičky

Podlahy domov a bytov sú prvky, s ktorými sme v každodennom kontakte. Okrem toho, že záleží na výbere podlahy, veľmi dôležitou súčasťou je výber a prevedenie kvalitnej podlahovej izolácie. Viac informácií vám poskytneme aj u nás v STOVE.

ZDROJE: Jak zateplit podlahu | Podlahový polystyren (podlahovy-polystyren.cz)