Ako sa spoľahlivo postarať o vaše stromy?

Ako sa spoľahlivo postarať o vaše stromy?
21. septembra 2021 Wordbajan Wordpress

Vo väčšine záhrad v okolí našich domov dnes nájdeme aj stromy. Či už sú to ovocné, z ktorých plodov sa tešíme takmer počas celého roka v podobe ovocia, kompótov alebo džemov, no nájdu sa aj mnohé ihličnany, či okrasné stromy, ktoré ulahodia nášmu oku. Nech už je to tak, či onak o stromy sa treba starať.

Starostlivosť a ochrana ovocných stromov

Starostlivosť o stromy by mala byť počas celého roka, nielen v predjarnom či vegetačnom období. Začať je potrebné samozrejme v skorú jar umývacím postrekom. Ten musíme stihnúť najneskôr do stavu pučania. V opačnom prípade by mohli kvety zhnednúť alebo celkom opadnúť.

V ďalšom období hrozí stromom napadnutie škodlivým hmyzom alebo bakteriálnym či hubovým ochorením. S ochranou je potrebné pokračovať až do opadania kvetov. Počas roka postriekavame v závislosti od počasia v 10 až 14 dňových intervaloch. Ochranné prostriedky striedame. Ak sa my o naše stromy vhodne postaráme a budeme ich ošetrovať, stromy sa nám odvďačia veľkou úrodou zdravého ovocia, nádherne rozkvitnutou korunou v prípade okrasných stromov alebo sviežou zeleňou pri ihličnanoch.

Staršie ovocné stromy je vždy lepšie ošetriť, akoby sme ich mali vyrúbať, napriek tomu, že sú v období vegetácie nevzhľadné. Ešte stále nám môžu dať skvelé ovocie. Starú záhradu obnovujte postupne, nahrádzajte ju hneď mladými stromčekmi. Pri postupnej obnove sa môžete tešiť z jej plodov ešte veľmi dlho.

Prerezávanie ovocných stromov

Rez ovocných stromov sa snažíme počas roka čo najlepšie načasovať, a to tak, aby ovocným stromom neublížil, ba naopak podporil ich rast a plodnosť. Jablone, hrušky či ovocné kríky prerezávame v zimných a jarným mesiacoch – od januára do apríla. Tie nie sú príliš citlivé na rez. Kôstkoviny ako sú marhuľa, broskyňa, slivka a čerešňa prerezávame v čase kvetu a po zbere úrody. Rez ostatných stromov robíme zväčša kvôli bezpečnosti v okolí stromov, ale aj pre zvýšenie stability stromov.

Rezy stromov

V podrobnejšom popise rezov stromov vám povieme na čo najčastejšie rezy stromov používame:

  • Zdravotný – ide o najčastejšie používaný rez, slúžiaci k udržaniu primeraného zdravotného stavu stromov. Tento rez vykonávame zväčša po 3 – 7 rokoch a odstraňujeme ním predovšetkým suché alebo zlomené vetvy, napadnuté škodcami alebo hubovými chorobami, a okrem toho aj navzájom sa križujúce. Tento rez prevádzame vo vegetačnej dobe, kedy dreviny naň najlepšie reagujú.
  • Bezpečnostný – tento rez je minimalizácia zdravotného rezu, kedy sa odstraňujú zlomené a suché vetvy. Odporúča sa ho prevádzať na menej frekventovaných miestach v obci, alebo parku.
  • Redukčný – rez zameraný na jednostrannú, ale aj celkovú redukciu koruny stromov. Realizuje sa hlavne v blízkosti domov, elektrického vedenia, na naklonených stromoch alebo stromoch s výrazne asymetrickou korunou tesne pred začiatkom vegetácie.
  • Vyrovnávací – upravuje sa ním pomer nadzemnej a podzemnej časti stromov pri ich výsadbe na trvalé stanovište. Používa sa aj pri ošetrovaní stromov v dôsledku poškodenia koreňového systému alebo koruny stromov, ktoré často vznikajú pri stavebných prácach v okolí stromu. Zvlášť pri väčších stromoch s poškodeným koreňovým systémom je vhodné rez doplniť o dôkladnú analýzu statickej odolnosti, pretože rez nie vždy postačí k zabezpečeniu statiky stromu.
  • Výchovný – tento rez sa prevádza hlavne na mladých stromčekoch v prvých rokoch po výsadbe. Slúži k vytvoreniu charakteristického tvaru koruny. Odstraňujú sa ním aj suché, či poškodené vetvy a môže sa ním upraviť aj podchodová a podjazdová výška.

Bezpečnostné väzby koruny stromov

Stromy s poškodeným vetvením, alebo hubovou infekciou je potrebné stabilizovať. Vďaka bezpečnostnej väzbe je možné vyhnúť sa radikálnym rezom. Poznáme dva typy bezpečnostných väzieb a to sú:

  • Dynamická väzba – slúži skôr ako prevencia a umiestňuje sa do hornej polovice koruny stromu a záchytné lano má byť voľne previsnuté.
  • Statická väzba – používa sa na spodnej časti koruny a upevňuje sa napevno.

Po inštalácií bezpečnostných väzieb je potrebná ich kontrola, minimálne raz ročne. Odporúča sa v zimnom období, prípadne po extrémnych výkyvoch počasia.

Čistenie kmeňov

Kmene a vetvy stromov sú pokryté veľmi rozdielnou kôrou podľa druhu stromu – kôra slabá, mäkká, hladká, silná, tvrdá, hlboko rozbrázdená. Vrchná odumretá vrstva nazývaná aj borka sa nachádza v spodnej časti kmeňa a slúži predovšetkým k ochrane tejto časti pred mechanickým poškodením a prehriatím. Na kmeňoch často vznikajú aj trhliny. Tu však treba zistiť príčinu ich vzniku, keďže tých dôvodov môže byť viacero, ako je napríklad infekcia v kmeni, nadmerná záťaž kmeňa, prípadne roztrhnutie kmeňa zmrznutím vody v dutine. Kmene stromov môžu byť aj mechanicky poškodené odrením, poškodené mrazom, alebo ohryzené zverou. Akokoľvek mechanicky poškodený kmeň sa celkom dobre hojí a nie je nutné s ním niečo robiť. Maximálne odstrániť zbytky kôry a prihnojiť, aby sa urýchlilo hojenie. Pred mrazom je lepšie strom ochrániť vápenným náterom, nepriehľadným obalom alebo tienením. V prípade, že predsa len dôjde k poškodeniu kôry mrazom, odporúča sa ošetriť miesto štepárskym voskom.

Ošetrenie dutín stromov

Ošetrovanie dutín stromov je veľmi náročný proces ako časovo, tak aj finančne, ktorý však zabráni šíreniu rôznych húb, hniloby a chorôb do zdravých častí stromov. V prvom rade je nutné poriadne vyčistiť dutinu stromu, ktorú necháme dokonale vyschnúť a tak nasleduje dôkladná chemická konzervácia pomocou penetračného náteru Luxolom, ktorý si môžete zakúpiť aj v našej STOVA predajni. Tiež zvážte, či konzervácia má zmysel z hľadiska statiky stromu. Niektoré staré stromy majú mnohokrát veľké otvorené dutiny, ktoré sú však suché a dobre vetrané a takéto stromy žijú ešte veľmi dlho. Preto pred samotnou konzerváciou je potrebné presvedčiť sa, či v dutine stromu nehniezdia vtáci alebo druhy chráneného hmyzu.

Ošetrovanie menších dutín

Menšie dutiny, ktoré vznikli ulomením vetiev, ľahko vsakujú vodu a následne sa tadiaľto šíri hniloba. Takéto rany je vhodné natierať vodou riediteľnými farbami ako sú napríklad Barakryl či Latex. Kedysi sa odporúčalo použiť stromový decht, prípadne asfalt zmiešaný s dechtom. Hlbšie miesta sa vypĺňali kašou z asfaltu, dechtu a drevených pilín, to sa však už neodporúča, pretože sa pod ich povrchom vytvárali vhodné podmienky pre klíčenie a rast drevokazných húb.

Skôr, než sa pustite do ošetrovanie stromov, navštívte našu STOVA predajňu, kde vám skúsení predajcovia poradia, ako na to a aké prípravky použiť.

ZDROJE: www.arbres.cz, www.ceskestavby.cz