Okrasné rastliny, ktoré rozžiaria vašu záhradu

Okrasné rastliny, ktoré rozžiaria vašu záhradu
28. septembra 2023 Wordbajan Wordpress

Nájsť farbu v záhrade počas jari a leta je ľahké, pretože kvitne toľko nádherných kvetov. 

Okrasné rastliny však môžu vytvoriť aj úchvatnú a farebnú jesennú atmosféru vo vašej záhrade. Jeseň je obdobím, keď niektoré rastliny menia svoje listy na odtiene červenej, oranžovej a žltej, čo vytvára nádhernú paletu farieb. Niekoľko rastlín, ktoré nájdete aj v našom aktuálnom akciovom letáku, stále kvitne, aj napriek krátkemu dennému svetlu, iné zas poskytujú oslnivú farbu prostredníctvom zrelých plodov a strukov semien, ktoré zostávajú na stonkách aj po opadnutí lístia. Aby vaša radosť zo záhrady pretrvávala aj po skončení vegetačného obdobia, zhrnuli sme 5 najlepších okrasných rastlín a kríkov na chladnejšie obdobia roka.

 

Machovka čerešňová

Je trváca bylina s kríkovitým habitusom, bielym kvetom a výrazne oranžovými plodmi – bobuľami. Ich najväčším plusom je nízky a kompaktný vzrast. Nemá tendenciu tvoriť kolónie a môže sa pestovať v kvetináči. Násada lampiónov je bohatá už začiatkom jesene. Plody aj s obalom sú nejedlé, vhodné na aranžovanie a udržia sa na rastline aj počas zimy.

 

Skalník

Opadavý ker s celoročnou okrasnou príťažlivosťou, ktorý vyniká v záhradách s nízkou teplotou. Kvety sú bielej farby a objavujú sa na jar. Po odkvitnutí sa tvoria brusnicové, oranžové alebo červené plody, ktoré vydržia až do zimy. Malé, lesklé zelené lístie dodáva atraktívnu jesennú farbu v odtieňoch bronzovej, bordovej a červenej. Kvety na jar sú príťažlivé pre včely a vtáky si užívajú bobule v zime. Skalník je možné použiť v skalkách, ale dá sa strihať, aby vytvoril nízke alebo neformálne živé ploty.

 

 

Chryzantémy

Jedna z najobľúbenejších jesenných trvaliek. Chryzantémy majú početné odrody, ktoré kvitnú od konca augusta až do polovice novembra. Tieto rastliny „krátkeho dňa“ poznáme s rozsiahlou farebnou paletou, ktorá zahŕňa fialovú, oranžovú, ružovú, červenú, bielu a žltú a nájdete ich aj u nás v STOVE. Rastliny s plytkými koreňmi ocenia mulč na začiatku leta na udržanie vlhkosti a ochranu pred teplom.

 

Perovskia Blue Spire

Drevitá suchomilná trvalka z čeľade mätových so šedým listom a modrým kvetom. Je vhodná na použitie v hromadných výsadbách, ako exemplár, pre strednú vrstvu záujmu v zmiešaných trvalkových záhonoch. Kvety rastú na husto rozvetvených stonkách a kvitnú od júla do októbra. Listy s jemnou štruktúrou sú po rozdrvení aromatické.

 

Cezmína ozimná

Je opadavá cezmína, ktorá má koncom leta strapce nápadných, jasne červených bobúľ, ktoré vydržia počas jesene a zimy. Nenápadné biele kvety kvitnú koncom jari a ak ich opelí blízka samčia rastlina, koncom leta sa uprostred tmavozelených listov tvoria bobule. Vďaka týmto červeným plodom oživí každú zimnú záhradu. Na pestovanie a stanovište je nenáročná, darí sa jej na slnku aj v polotieni. Uprednostňuje priepustné pôdy a je plne mrazuvzdorná.

 

Vajgela himalájska

Skutočne krásna, neobvyklá rastlina pochádzajúca z horských lesov Číny a Himalájí, v európskych záhradách sa pestuje pre svoje atraktívne letné kvitnutie. Kvety sa podobajú hroznám a čím neskôr v sezóne sa tvoria, o to dlhšie sú. V auguste majú až 10 cm dĺžku. Hlavnou atrakciou nie sú však samotné kvety, ale guľatý, takmer čierny, lesklý, nejedlý plod. Niekto tvrdí, že sú plody sladké, ale väčšinou za moc nestoja. Rastlina kvitne celé 4 mesiace stále novými a novými kvetmi. Rastie veľmi rýchlo a za jednu sezónu stihne vytvoriť až 1,5, vysoký a široký ker. Farba mladých stoniek je modrozelená a opadavé listy sú široko oválne, na konci špicaté a majú tenký vínový lem. Na jeseň sa s príchodom chladných dní celá rastlina sfarbí do vínovej farby. Leycestéria miluje plné slnko a vlhkú, dobre priepustnú pôdu bohatú na živiny.

 

 

Na záver pripomíname, že jesenná záhrada môže byť rovnako pôsobivá a farebná ako jarná alebo letná. Výber správnych okrasných rastlín, ktoré si môžete zakúpiť u nás v oddelení záhrada a starostlivosť o ne môžu zabezpečiť, že vaša záhrada bude v tejto sezóne v plnom rozkvete. Dúfame, že tieto tipy a nápady vám pomôžu vytvoriť krásnu a pôsobivú jesennú záhradu, ktorá vás bude tešiť po celú túto sezónu. Nech je vaša záhrada plná farieb a jesenného čaru!