Pripravte svoje auto na zimu

Pripravte svoje auto na zimu
25. januára 2023 Wordbajan Wordpress

 

Je dôležité, aby ste sa vždy snažili ochrániť svoju bezpečnosť a nepripúšťali riziká, najmä počas zimných mesiacov, kedy môžu byť podmienky na ceste nebezpečné a nepredvídateľné.

Dôkladné udržiavanie vášho vozidla a implementácia preventívnych opatrení vám zabezpečí, že budete v zime bezpeční. Preto pred každou zimnou sezónou si skontrolujte svoj automobil podľa týchto bodov. Ak ste to pred sezónou nestihli, stále tak môžete učiniť, pretože ak sa jedná o bezpečnosť, nikdy nie je neskoro! Prinášame osem bodov na kontrolu vozidla.

 

Hladiny tekutín

V aute sú rôzne tekutiny, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie vozidla. Medzi tie najdôležitejšie patria:

  • Olej – potrebný pre správne fungovanie motora a jeho úlohou je chrániť motor pred opotrebením
  • Chladiaca kvapalina – potrebná pre správne fungovanie chladiacej sústavy
  • Brzdová kvapalina – potrebná pre správne fungovanie brzdového systému
  • Aditíva do paliva – slúžia na zlepšenie kvality paliva a zabezpečenie lepšieho spaľovania
  • Kvapalina do ostrekovačov – slúži na údržbu predného skla a odstraňovanie snehu z neho

Je dôležité dôkladne kontrolovať hladiny týchto tekutín pred zimou a prípadne ich dopĺňať, aby ste zabezpečili správne fungovanie vozidla a bezpečnosť na cestách. Na zimu použite zimné zmesi, ktoré sú vhodné do vysokých mrazov.

 

 

Hadice a remene

Kontrola hadíc a remeňov v aute je tiež veľmi dôležitá pre správne fungovanie vozidla a jeho bezpečnosť. Skontrolujte či sa na chladiacich a brzdových hadiciach nenachádzajú praskliny, rozstrapkanie, alebo či nie sú nadmerne opotrebované a podľa potreby ich vymeňte.

Remene sú potrebné pre prevod sily z motora na rôzne komponenty vozidla, ako napríklad alternátor, kompresor klimatizácie a ďalšie. Tieto kontroly by ste mali vykonávať pravidelne, aby sa predišlo nehode alebo poškodeniu komponentu v aute. Ak sa objavia nejaké problémy, ihneď vyhľadajte odborníka.

 

Viditeľnosť

Vidieť a byť videní, takýmto heslom by sme sa mali držať aj ako motoristi, neplatí to iba pre chodcov. V zime sú dni oveľa kratšie a veľmi skoro sa začína stmievať. Cesty sú často špinavé, preto je namieste kontrola svetiel a stieračov. Skontrolujte funkčnosť všetkých svetiel v aute, predných, zadných, brzdových a smerových svetiel, aby ste boli schopní vidieť a byť dostatočne videní v zhoršených svetelných podmienkach.
Rovnako dôležitá je aj kontrola funkčnosti stieračov. Keďže v zime je na cestách mnohokrát rozjazdená vrstva snehu, ktorá pri predbiehaní iným vozidlom môže skončiť na vašom čelnom skle, bez kvalitných stieračov by bola jazda riskantná.

 

Pneumatiky

Použitie zimných pneumatík zvyšuje trakciu a brzdnú schopnosť v zimných podmienkach. Pred zimou by ste mali v prvom rade prezuť pneumatiky na zimné, skontrolovať tlak v pneumatikách a prispôsobiť ho podľa výrobcu. Opotrebované pneumatiky vymeňte! Nerovnomerné opotrebenie môže znamenať, že potrebujete zarovnanie dezénu behúňa alebo upraviť nastavenie geometrie.

 

 

Batéria

Autobatéria je dobíjacie zariadenie, ktoré uchováva elektrickú energiu, na napájanie elektrických systémov automobilu vrátane štartéra, svetiel a rádia. Nabíja sa alternátorom auta počas chodu motora a dodáva energiu do elektrických systémov, keď motor nebeží. Autobatéria tiež napája riadiaci počítač motora, systém airbagov a ďalšie bezpečnostné prvky a elektrické ovládanie okien. Je dôležité pravidelne kontrolovať úroveň nabitia batérie a v prípade potreby ju vymeniť, aby sa zabezpečila správna činnosť elektrických systémov automobilu. Znaky slabej batérie sú stmievanie vonkajších a vnútorných svetiel, spomalené elektrické ovládanie okien. Udržujte kontakty a svorky čisté, bez oxidácie a korózie, a tiež dostatočné množstvo elektrolytu.

 

Brzdy

Brzdy sú kľúčovým bezpečnostným prvkom automobilu. Pozostávajú z niekoľkých rôznych komponentov, vrátane brzdových doštičiek alebo čeľustí, rotorov alebo bubnov, brzdových strmeňov a brzdovej kvapaliny. Pred zimou by ste mali skontrolovať stav brzdových kotúčov a doštičiek, aby ste zabezpečili správnu funkčnosť brzdového systému. Pravidelné kontroly a údržba bŕzd sú totižto nevyhnutné na zabezpečenie správneho a bezpečného fungovania bŕzd!

 

 

Riadenie a odpruženie

Riadenie a odpruženie sú dva dôležité systémy, ktoré ovplyvňujú jazdné vlastnosti automobilu.

Riadenie zahrňuje systém, ktorý umožňuje šoférovi ovplyvniť smer jazdy automobilu. Toto sa dosahuje prostredníctvom volantu.

Odpruženie zahrňuje systém, ktorý slúži na absorbovanie nerovností na ceste a zlepšenie komfortu jazdy. Dosahuje sa prostredníctvom tlmičov, ktoré absorbujú nárazy kolies pri prejazde cez výtlky a diery na ceste.

Moderné automobily sa často vybavujú pružením s elektronickým riadením, ktoré umožňuje automaticky prispôsobiť odpruženie podľa aktuálnych jazdných podmienok. Takže ak ste si nedali skontrolovať tlmiče, vzpery, guľové kĺby a ďalšie konštrukčné prvky skôr, tak to urobte teraz, pre bezpečnú a pohodlnú jazdu.

 

Výfukový systém

Výfukový systém je okrem správneho fungovania motora dôležitý aj pre znižovanie emisií. Je potrebné ho pravidelne kontrolovať, aby sa zabezpečilo, správne fungovanie a výfuk tak splnil svoj účel. Preto hľadajte netesnosti a poškodené časti, aby ste zabezpečili správny prenos spaľovacích plynov z motora do koncovky výfuku.

 

 

Zima je krásna, keď sedíme v teple svojho domova a sklenené výplne okien obdivujeme krásnu prírodu, prípadne keď si vychutnávame zimné športy. No všetci dobre vieme, že na cestách dokáže spôsobiť rôzne nepríjemnosti. Ak si pred zimou do auta pridáte medzi základné vybavenie aj lopatu, snehové reťaze, teplé oblečenie a zásoby jedla a pitia, nič tým nepokazíte. Mnohé z toho, čo sme spomenuli nájdete aj u nás v STOVE. Či už hľadáte novú autobatériu, brzdovú kvapalinu, lopatu alebo čokoľvek iné, sme tu pre vás.