Renovácia domu za pomoci strešných okien

Renovácia domu za pomoci strešných okien
9. februára 2023 Wordbajan Wordpress

 

Pridanie strešných okien je fantastický nápad pri renovácií domu, ale pri toľkých výrobkoch strešných okien a svetlíkov čo je aktuálne na trhu, je namieste klásť si otázku, ktoré z nich dosiahnu najlepšie výsledky?

 

Dva ciele pri renovácií

Tí, ktorí renovujú sa pri renovácii strechy snažia dosiahnuť dva hlavné ciele s pridaním strešných okien.

Jedným z hlavných dôvodov pre pridanie strešného okna je zvýšenie množstva prirodzeného svetla v dome, čo môže viesť k lepšiemu vzhľadu, dojmu a zdraviu domova, ako aj k úsporám energie namiesto používania elektrického osvetlenia.

Druhým dôvodom pre pridanie strešných okien je vytvoriť funkciu, ktorá umožňuje vidieť oblohu a prírodu počas dňa a noci, čím sa zvyšuje atmosféra miestnosti a pocit priestoru.

 

 

Strešné okno alebo svetlík

Bez ohľadu na to, či to nazývame „svetlík“ alebo „strešné okno“, základom je, že obidva sú navrhnuté tak, aby dosiahli rovnaký účel, a to maximalizovať množstvo prirodzeného svetla vstupujúceho do domu. Avšak nemali by sa nikdy navzájom zamieňať! Je to preto, že hoci sú si veľmi podobné, v skutočnosti existuje rozdiel, pokiaľ ide o formu a funkciu.

Rozdiel medzi strešným svetlíkom a strešným oknom spočíva v tom, že strešný svetlík má menšiu a jednoduchšiu konštrukciu v porovnaní so strešným oknom. Strešné svetlíky sú dostupné v rozmeroch na mieru. Sú umiestnené na streche a slúžia na rozptýlenie svetla do miestnosti. Navrhnuté sú na inštaláciu hlavne do plochých striech a do objektu prepúšťajú podstatne viac prirodzeného svetla. Dôvodom, prečo je to tak, je ich 3D dizajn, ktorý im umožňuje nasmerovať svetlo z rôznych uhlov a vyžarovať ho do nehnuteľnosti. Strešné svetlíky tiež zväčšujú váš domov, pretože dodávajú miestnostiam výšku.

Strešné okno je väčšie a sofistikovanejšie zariadenie, ktoré sa dá zvyčajne otvoriť a zatvoriť, poskytuje väčší výhľad na okolie a viac svetla do miestnosti. Poskytuje tiež možnosť vetrania a ventilácie. Strešné okná sa často považujú za „bežné“ výrobky v porovnaní so strešnými svetlíkmi. Je to preto, že sú zvyčajne dostupné iba v štandardizovaných veľkostiach, tvaroch a špecifikáciách. Majú tendenciu pokrývať menšiu plochu, takže možno budete mať problém nájsť ideálny dizajn strešného okna pre väčší priestor.

Výhody a nevýhody strešných okien a svetlíkov Velux

Strešné svetlíky nie sú nevyhnutne lepšie ako strešné okná, slúžia len na iný účel. V závislosti od estetiky, ktorú hľadáte, a priestoru, s ktorým pracujete, môžu byť niekedy strešné svetlíky lepšou voľbou a inokedy zas strešné okná. Strešné okná a strešné svetlíky Velux majú svoje klady a zápory.

 

Medzi ich výhody patria:

 • prírodné svetlo a výhľad na okolie
 • väčšia vzdušnosť a kvalita vzduchu
 • zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti
 • úspora energie a zlepšenie tepelnej izolácie
 • ľahká montáž a funkčnosť
 • široký výber veľkostí a modelov.

 

Medzi nevýhody môžeme zaradiť:

 • vyššiu cenu oproti bežným oknám
 • potreba kontroly tesnenia a údržby
 • nutnosť používať špeciálne rebríky pre prístup k oknu
 • väčší hluk v interiéri pri silnom vetre alebo daždi
 • obmedzený výber tvarov a farieb pre niektoré modely
 • vyššie nároky na priestor pre inštaláciu
 • možnosť prenikania vody a tepla cez spoje
 • zložitejšia údržba a čistenie
 • možný neestetický vzhľad

 

 

Obľúbenosť strešných okien a svetlíkov Velux

Strešné svetlíky sú obľúbeným riešením pre majiteľov domov pre ich schopnosť priniesť do interiéru prirodzené svetlo a vytvoriť tak vzdušnejšie a svetlejšie priestory. To zlepšuje vzhľad a hodnotu nehnuteľnosti, a tiež prispieva k lepšiemu blahobytu prostredníctvom prepojenia s prírodou. Strešné svetlíky sa často používajú aj v nadstavbách, pretože sa dajú vyrobiť pre ploché aj šikmé strechy.

V ponuke sú strešné svetlíky a okná, ktoré sú vhodné pre historické budovy, ale aj modernú architektúru. Viete ich inštalovať do malých rodinných domov, ako aj do väčších komerčných budov.

Uvažujete o kúpe strešného svetlíka alebo strešného okna pre váš domov? Ak áno, navštívte naše STOVA predajne, kde vám naši odborníci na strešné prvky pomôžu vybrať to správne riešenie pre vaše potreby.

 

ZDROJE: https://solatube.com.au/blog/renovating-with-skylights/ 
https://www.therooflightcompany.co.uk/blog/what-is-the-difference-between-a-skylight-and-a-rooflight/