Rozptýlenie mýtov a pravda o použití EPS v stavebníctve

Rozptýlenie mýtov a pravda o použití EPS v stavebníctve
9. mája 2024 Wordbajan Wordpress

V dnešnej dobe, keď hľadáme spôsoby, ako zlepšiť energetickú efektivitu našich domovov a zároveň chrániť životné prostredie, sa stretávame s mnohými informáciami a názormi o rôznych stavebných materiáloch.

Jedným z najčastejšie diskutovaných materiálov je expandovaný polystyrén, často známy pod skratkou EPS. Avšak, v tomto mori informácií sa často stráca pravda a mýtus sa stáva neoddeliteľnou súčasťou diskusií o zatepľovaní. A práve preto sa pozrieme na niektoré z najčastejších mýtov, ktoré kolujú o použití polystyrénu pri zatepľovaní domov. Preskúmame ich, aby sme objavili, čo je pravda a čo je len fikcia. Sme presvedčení, že získanie presných informácií je kľúčom k tomu, aby ste mohli robiť správne rozhodnutia o úpravách vašich domovov s ohľadom na ich účinnosť, bezpečnosť a environmentálny dopad. Takže, pripojte sa k nám a poďme spoločne prekročiť hranice mýtov a objaviť pravdu o použití expandovaného polystyrénu pri zatepľovaní!

 

Pravda o zatepľovaní s polystyrénom

Renovácia domu, vrátane zateplenia a výmeny okien, prináša majiteľom širokú škálu výhod. Jednou z najvýraznejších je úspora energie a zvýšený komfort bývania. Účinnosť zatepľovania s polystyrénom však závisí od kvality materiálov, správnej inštalácie a riadenia vlhkosti. Informované rozhodnutie je kľúčom k úspešnému zlepšeniu energetického výkonu vášho domu s použitím polystyrénu ako tepelnoizolačného materiálu. Nadmerný objem informácií a nepochopenie technických aspektov vedie k šíreniu mýtov o zatepľovaní s polystyrénom.

 

 

Zatepľovanie s použitím EPS nezvyšuje riziko vzniku plesní

Medzi najefektívnejšie tepelnoizolačné materiály patrí expandovaný polystyrén (EPS), ktorý nájdete aj v našom aktuálnom akciovom letáku. Mnoho ľudí však odrádzajú od použitia tohto materiálu rôzne mýty, ktoré sa hovoria o polystyréne. Kde sa teda skrýva pravda?

Vlhnutie muriva nastáva v dôsledku rozdielu teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím. Keď je vzduch v interiéri príliš teplý a teplota stien klesá kvôli chladnému vonkajšiemu vzduchu, dochádza k tvorbe vodnej pary v murive. Na miestach, kde teplota povrchu klesne pod kritickú hodnotu, dochádza k kondenzácii a vysoká vlhkosť vedie k tvorbe plesní. Avšak treba zdôrazniť, že zateplenie domu neznamená automaticky vznik plesní. Práve naopak, vonkajšie zateplenie domu, ako napríklad izolácia fasády, môže kondenzáciu vodnej pary vo vnútri konštrukcie výrazne znížiť alebo eliminovať. Zateplenie obvodového plášťa rodinného domu posúva rosný bod z povrchu konštrukcie do jej vnútra, čím sa zvyšuje vnútorná teplota povrchu obvodovej steny. Pri použití dostatočnej hrúbky polystyrénu a kvalitného zateplenie je možné zabrániť zvýšenej vlhkosti na obvodových stenách a následnému vzniku plesní. Vonkajšie zateplenie s použitím polystyrénu je teda účinné bez ohľadu na úrovne vlhkosti.

 

Zateplenie nie je obmedzené len na zimné obdobie

Mnohí z nás si myslia, že účelom zateplenia je len zabrániť úniku tepla z budovy počas zimných mesiacov. Avšak skutočnosťou je, že kvalitné zateplenie funguje ako stabilizátor teploty. Udržuje vnútornú teplotu domu konzistentnou počas celého roka – v zime zachováva teplo a v lete udržuje príjemnú klímu, čím sa minimalizuje potreba používania klimatizácie v lete a zvýšeného kúrenia v zime.

 

Dom aj po zateplení „dýcha“

Jedným z najčastejších mýtov je predstava, že polystyrén bráni “dýchaniu” domu. V skutočnosti však proces výmeny vzduchu v dome neovplyvňujú len obvodové steny, ale predovšetkým prirodzené vetranie prostredníctvom okien, dverí a systémov vetrania.

Myšlienka, že obvodové steny sú zodpovedné za výmenu vzduchu v dome, je teda zavádzajúca. V súvislosti s obvodovými stenami môžeme hovoriť o paropriepustnosti. Tá závisí predovšetkým od ich stavebného a nie od tepelnoizolačného materiálu a tak aj po zateplení vnútornej konštrukcie stále reaguje na zmeny vlhkosti vnútorného vzduchu, čo umožňuje domu prirodzene “dýchať”. Preto mýtus, že zateplenie domu spôsobí, že dom prestane “dýchať”, je skutočne nepravdivý.

 

 

Polystyrén v stavebných konštrukciách nezmizne ani po dlhom čase

Mýtus, že polystyrén v stavebných konštrukciách mizne sa začal šíriť v časoch, keď sa na zatepľovanie používali lepidlá s organickými rozpúšťadlami, ktoré mohli reagovať s tepelnoizolačným materiálom a rozpustiť ho. Avšak pri správnej aplikácii je polystyrén extrémne stabilný materiál s preukázanou životnosťou viac ako 50 rokov. Prvé budovy boli zateplené pomocou EPS už v 50. rokoch minulého storočia a stále plnia svoj účel. Je to ľahký, veľmi pevný a odolný materiál, ktorý vykazuje dlhú životnosť. Tím našich odborníkov je k dispozícií, aby vás usmernil pri nákupe materiálov na zateplenie.

 

Ekológia a bezpečnosť polystyrénu

Medzi časté nepravdy o polystyréne patrí aj tvrdenie, že expandovaný polystyrén je neekologický a má negatívny vplyv na zdravie ľudí a prírodu. Avšak EPS je bezpečným materiálom, ktorý sa používa už mnoho rokov a nevykazuje žiadne negatívne účinky na ľudské zdravie. Neobsahuje freóny ani iné látky, ktoré by sa uvoľňovali do ovzdušia a nerozpúšťa sa vo vode, čo znamená, že neunikajú žiadne látky, ktoré by mohli kontaminovať podzemné vody.

Dnes sa na zateplenie budov používa iba polystyrén s ekologickým retardérom horenia, a to zvyšuje jeho bezpečnosť. V súčasnej dobe vyrábaný polystyrén je 100 % recyklovateľným materiálom, ktorý tvorí 98 % vzduch, čo zjednodušuje jeho výrobu aj likvidáciu bez negatívneho vplyvu na životné prostredie. Zateplenie pomocou EPS taktiež znižuje emisie skleníkových plynov. Jeho zdravotnú bezpečnosť podporuje aj jeho široké využitie v rôznych odvetviach, ako sú potravinársky alebo obalový priemysel. Kvalitné materiály, ktoré nájdete v našich STOVA stavebninách sa dôkladne testujú či spĺňajú prísne normy a štandardy. Správne nakladanie s odpadom a recyklácia môžu ďalej minimalizovať environmentálny dopad.

 

Je čas uzavrieť našu diskusiu o nepravdivých mýtoch a zámienkach, ktoré obklopujú použitie expandovaného polystyrénu pri zatepľovaní domov. Skutočné fakty odhalili, že mnohé z týchto mýtov sú len fikciou, ktorá sa nezakladá na pravde. Výber stavebných materiálov je dôležitým krokom pri renovácii alebo stavbe domu, a preto je kritické mať k dispozícii správne informácie. Expandovaný polystyrén, správne použitý a nainštalovaný, je efektívnym, bezpečným a udržateľným materiálom pre zateplenie budov.