Skorá jar v našej záhrade

Skorá jar v našej záhrade
8. apríla 2022 Wordbajan Wordpress

Len nedávno sa skončil marec, ktorý je podľa kalendára prvý jarný mesiac. Veľakrát nás však počasie klame a vôbec nevyzerá ako jarné, no napriek tomu, sa mnohí záhradkári už nesmierne tešia.

Čo teda môžeme robiť v záhrade tak skoro v jari? Slovensko je rozmanitá krajina a preto sa každý musí prispôsobiť aj tomu, v ktorej oblasti Slovenska býva. Kým na juhu už vykúkajú prvé jarné kvety, sever je niekedy ešte pod miernou snehovou pokrývkou. Každopádne, všetci si môžu prísť na svoje.

Urobte si poriadok

V záhrade už vidíme prvé známky života a je čas upratať posledné opadané lístie, zbaviť sa buriny a pridať mulčovaciu vrstvu. Mulčovanie je veľmi praktické. Okrem toho, že zabráni prerástaniu buriny, dodá vašim rastlinám aj potrebné živiny pred začiatkom vegetačného obdobia. Ak doma nemáte vlastný kompost, môžete si ho zakúpiť aj v našej STOVA predajni v oddelení záhrada.

Začiatok apríla je tiež vhodný čas na prerezávanie vždyzelených rastlín, ako sú buxusy a živé ploty, aby sa zabezpečil správny rast a hustý porast. V rámci prerezávky odstráňte aj suché drevo. To všetko je potrebné urobiť skôr, než sa objavia nové prírastky. Pri prerezávaní pamätajte na vtáctvo. Ak máte podozrenie, že by vo vašom živom plote mohli hniezdiť vtáky, radšej to nechajte to tak. Po prerezaní dodajte živým plotom, kríkom alebo stromom hnojivo s pomalým uvoľňovaním, ktoré nepretržite počas celého roka uvoľňuje živiny a poskytuje riadený tok živín okolo koreňového systému tam, kde je to potrebné.

Postarajte sa o trvalky

Viacročné rastlinky sú v záhrade veľmi vďačné a obľúbené. Tým, že mnohokrát sa aj rýchlo rozrastajú, je tu skvelý spôsob ako získať nové rastlinky zadarmo, a to ich rozdelením. Ak to urobíte koncom zimy alebo skoro na jar, keď je rastlina v kľude, znamená to pre rastlinu menší stres a poskytnete jej čas na obnovenie pred začiatkom vegetačného obdobia. Na to, aby sa vám nová rastlinka prijala, musí byť pôvodná rastlina dostatočne rozrastená. Snažte sa o to, aby ste mali dostatočne veľký koreň, prípadne koreňový bal. Pri menšej veľkostí bude dlhšie trvať, kým sa rastlinka na novom mieste rozrastie.

Niektoré koreňové baly sú veľmi pevné, tie je potrebné rozdeliť rýľom. V iných prípadoch vám postačí aj nôž. Keď rozdelíte rastliny, snažte sa ich čo najskôr presadiť, aby nevyschli. Je dôležité, aby okolo každej rastliny bol dostatok miesta na jej rast. Rastlinky zalievajte hneď po výsadbe. Ak je zima príliš veľká, neponáhľajte sa s rozsádzaním a odstraňovaním pokrývky zo záhonov s trvalkami. Urobte tak až vtedy, keď rastliny vykazujú nové známky života.

Starostlivosť o trávnik

V čase, keď sa topí sneh a pôda je dostatočne vlhká je vhodné obdobie na rozsypanie kompostu a hnojív po trávniku, aby ste vyživili trávy a zabezpečili si tak krásny zelený trávnik. Okrem hnojív sa odporúča v skorú jar použiť aj herbicídy proti burinám a následne trávnik prekypriť, hlavne v miestach, kde sa počas zimy najčastejšie chodievalo a trávnik ostal zhutnený. Najvhodnejšia je síce vertikutácia, ale v prípade, že nemáte k dispozícií vertikutátor, postačí aj záhradný prevzdušňovač trávnikov s 5 hrotmi, prípadne záhradné vidly. Tým sa zlepší drenáž. Všetky spomenuté pomôcky na úpravu nájdete aj v našej predajni STOVA.

Verte, že po takejto jarnej úprave sa vám váš trávnik poďakuje, napriek tomu, že spočiatku vyzerá odpudivo. Pri úprave trávnika sa zamerajte aj na okraje tým, že za pomoci orezávača ich zarovnáte alebo nainštalujete okraje trávnika. V prípade, že je začiatok apríla už dostatočne teplý, môžete urobiť aj prvý rez trávnika a teda pokosiť ho. Odporúčame vysoké kosenie, aby sa mohli vyvinúť nové výhonky trávy. Vyberte si na to suchý deň.

Pokiaľ idete trávnik ešte iba zakladať, jar je vhodná na prípravu pôdy na pestovanie nového trávnika zo semien. Pôda bude mať čas usadiť sa pred výsevom. Spoločne so starostlivosťou o trávnik súvisí aj zavlažovací systém, ktorý je tiež potrebné skontrolovať. Vymeniť rozbité hlavy, upraviť časovač, aby ste trávnik zbytočne nezavlažovali v období dažďa. Väčšina trávnikov vyžaduje centimeter vlahy za týždeň.

Nielen okrasná, ale aj úžitková záhrada

Apríl je vhodný mesiac na to, aby ste uvažovali aj o svojej zeleninovej záhrade. Ak si pestujete vlastnú zeleninu, pôdu si môžete pripraviť odstránením všetkej buriny, prehrabaním a prekyprením záhonu, aby ste odstránili kamene a dostali do pôdy trochu vzduchu. Nakoniec pridajte hnoj a môžete sa pustiť aj do výsadby.

Teraz je čas zasadiť listovú zeleninu, ako je šalát, špenát, kel, brokolica, kapusta a iné. Listová zelenina totiž veľmi dobre rastie aj pri nižších teplotách pôdy a nižších teplotách vzduchu, ktoré teraz ešte môžeme zažiť. Ak nemáte dostatočne veľký záhradný pozemok, zvážte pestovanie zeleniny vo vyvýšených záhradných záhonoch, ktoré môžete mať na verandách a balkónoch. Uistite sa, že máte dostatok priameho slnečného žiarenia. Urobte si zoznam semien, ktoré plánujete vysievať či dokúpiť. Môžete si ich aj zoradiť podľa mesiaca výsevu, čo vám ušetrí čas v plnej záhradkárskej sezóne.

Čo ešte môžeme urobiť?

Aj keď sezóna ešte nie je v plnom prúde a jar ešte len cítiť vo vzduchu, stále je tu množstvo záhradných úloh, ktorým sa už treba venovať. Škvrny na terasách a dlažbe môžete zbavíť nečistôt vydrhnutím metlou alebo wapkou. Z jazierok odstrániť sieťky, ktoré ste naň dali ešte v jeseni. Pripraviť alebo opraviť kompostovací zásobník, nachystať nádrže na zachytávanie dažďovej vody. Vyvýšené záhony si doplniť ornicou a kompostom. Objednať ovocné stromy na jarnú výsadbu, ako aj kvetináče či závesné koše pre okrasu vašej záhrady.

Tak sa pusťte do toho spolu s našou predajňou STOVA!

 

ZDROJE: www.growingfamily.co.uk/garden-jobs-this-month/gardening-in-march, www.greatbiggreenhouse.com/blog/gardening-things-to-do-in-march