Slimáky na úteku – manuál ako sa zbaviť nepozvaných hostí

Slimáky na úteku – manuál ako sa zbaviť nepozvaných hostí
20. júna 2023 Wordbajan Wordpress

Rok čo rok sa v našich záhradách objavujú nevítaní “záhradní nájomníci”, ktorí majú talent na pustošenie. Áno, hovoríme o slimákoch, alebo ako by sme ich mohli nazvať, slizkých divokých jazdcov, ktorí vylezú ako výprava húb po daždi, keď prídu teplejšie a vlhšie dni.

Slimáky majú jasnú preferenciu v jedálnom lístku – kapustová zelenina, reďkovky, cukety, šalát, jahody a dokonca si nedajú pokoj ani s hľuzami zemiakov. Môžeme povedať, že majú výživový vkus pre zeleninu, ktorý sa nezastaví pred ničím! My v STOVE vám poradíme ako s nimi zatočiť.

Určite ste si všimli, že v našich záhradách je vždy priestor pre dve skupiny slimákov – tí s ulitou a tí bez nej. Ale čo sa týka ich stravovacích preferencií, neexistuje medzi nimi takmer žiaden rozdiel – obaja majú chuť na všetko, čo práve pestujeme. Jediná výhoda slimáka s ulitou spočíva v tom, že si občas pochutná aj na vajíčkach slizniakov, takže je vlastne trochu užitočný.

Najväčší rozdiel medzi nimi je v ich “domove”. Slimák s ulitou si vytvoril taký malý záhradnícky rezort v podobe svojej ulity, kam sa stiahne, keď je nebezpečenstvo alebo jednoducho len potrebuje oddych. Naopak, slizniaky sú bezdomovci – nemajú žiadne trvalé sídlo a pohybujú sa podľa vlastného uváženia.

A čo sa týka ich aktivity, obidva druhy slimákov majú radi vlhké prostredie. Aj keď väčšinou vystrkujú svoje slizké telo v noci, počas daždivého počasia ich možno v záhradách stretnúť aj za biela dňa.

 

Zbavte sa slizniakov v záhrade s tým, čo máte doma po ruke

Ak vašu záhradu obsadili títo nespratníci, nemusíte hneď siahať po exkluzívnych chemických zbraniach. Pri ich vyhostení vám pomôžu aj po domácky vyrobené zbrane. Tu je niekoľko šikovných trikov, ktoré využívajú to, čo nájdete doma.

 

Pivo

Tento spôsob boja funguje presne opačne ako princíp chemických prípravkov. Namiesto toho, aby ste slimákom ponúkli látky, ktoré im škodia, ponúknite im radšej to, po čom túžia. Nikomu to nevravte, ale oni sú skutočne ožrani. Pssst! Vy ich však “ohúrite” svojou chytľavou stratégiou a prinútite ich vykročiť na nebezpečný tanec svojím vlastným slizkým tempom. Nielenže im pivo krásne vonia a láka ich, ale im aj proste chutí. A tak sme si povedali, využijeme to vo svoj prospech a pripravíme im pivný festival. Pivné pasce sú z jednoduchých plastových nádob, ktoré stačí ich pekne zapustiť do zeme tak, aby boli tesne pod okrajom a do nich nalejeme trošku piva. A nebojte sa nepotrpia si na značky, stačí im aj to najlacnejšie pivo. V noci slimáky opúšťajú svoje úkryty v hľadajú chutné pokrmy. A tá vôňa piva je pre nich lákadlom, ktorému proste nemôžu odolať. Vyliezajú z úkrytov a priam letia k miskám plným toho zlatého moku. Je to vlastne ich posledný “drink” v živote, pretože z misiek sa von už nedostanú. Ráno stačí vyliať obsah misky a večer celý rituál zopakovať. Pivko si môžete vybrať za nazbierané body z nášho vernostného programu.

 

 

Ponúknite im šálku kávy

Nemusíte investovať do drahých zrnkových káv, ale ak ste kávičkári a zastavíte sa počas nákupov u nás na káve, môžete si vychutnať dvojitú radosť. Po vypití svojej obľúbenej kávy si jednoducho zberajte zvyšky. Tieto kávové pozostatky potom môžete rozsypať v okolí rastlín vo vašej záhrade. Zrnková štruktúra sa prilepí na slimačie slizké nôžky a slimáky nenájdu odvahu pokračovať ďalej. Navyše obsah kofeínu v káve je pre nich toxický.

 

Inovujte metódy zavlažovania

Slimáky majú radi vlhké prostredie, je to pre nich ako bytový komplex so všetkým luxusom. Večerné zavlažovanie záhrady aj za pomoci produktov z nášho akciového letáku je pre slimákov skutočný all-inclusive balíček. Takže využite váš sedliacky rozum a zalievajte záhradu s GARDENOU tak, aby sa povrch pôdy do večera osušil. Slimáky určite zistia, že to nie je ich štýl a budú si hľadať nový rezort.

 

 

Soľ a sóda

Zachráňte svoju úrodu s nečakaným trikom! Ak zbadáte „partiu“ slimákov, jednoducho ich posoľte, prípadne posypte sódou bikarbónou a sledujte zázrak ako sa rýchlo poberú na “dôchodkovú dovolenku”. Ďalšou možnosťou je použiť soľ a sódu ako ochranný kruh okolo vašich rastlín, ktorý ich uchráni pred nájazdom slimákov. Avšak v tomto prípade je potrebné použiť väčšie množstvo soli alebo sódy. No vaša úroda bude v bezpečí!

 

Indický bežec do vašej záhradky

Tieto úžasné záhradné superhrdinky – kačičky, majú v sebe geniálnu zbraň proti slizniakom. Stačí ich nechať voľne pobehovať po celej záhrade počas dňa. Svojou neochvejnou lovnou vášňou a nenásytnosťou sa postarajú o vyrovnanie počtu slizniakov. A čo je najlepšie, vaše rastliny ostanú úplne nedotknuté. Kačičky na misiu!

Alobalová bariéra

Bojovať so slimákmi môže byť kreatívna záležitosť! Vyškolení záhradníci odporúčajú zbraň, ktorá ich udrží na bezpečnej vzdialenosti a tou je hliníková fólia – alobal. Ovinutím mladých výhonkov sa slimákom uzavrie prístup k chutným zeleným pochúťkam. Pri zrelých plodinách stačí využiť silnejšie alobalové prúžky, ktorými sa záhon obloží ako šperk. Aby vám táto striebristá ochrana neuletela, zaťažte ju kamienkami alebo ju zakryte hlinou. No pozor! Pri aplikácii tohto triku nezabúdajte, že alobal musí byť čistý. Nepoužívajte taký, v ktorom boli zabalené jedlá. Zvyšky pokrmov môžu prilákať ďalších nevítaných hostí a vaše úsilie tak vyjde nazmar. Buďte opatrní!

Záhon z rozumu

Slimáky a ich obdiv k rôznym rastlinám je úžasná vec. Vôňa cesnaku, cibule, pažítky, kôpru, petržlenu, pivoniek, kosatcov, šalvie, tymianu, rozmarínu a levandule je pre nich totiž neznesiteľná. Ak tieto rastliny, ktoré si zakúpite u nás v záhradnom centre vysadíte rozumne v strategických miestach, môžete sa zbaviť veľkej časti slimákov v záhrade bez akéhokoľvek súboja s nimi. Týmto spôsobom môžete nielen bojovať proti nevítaným návštevníkom, ale zároveň aj obohatiť svoju záhradu o nádherné a aromatické rastliny.

 

Ako sme už spomenuli slizniaky majú radi vhodné úkryty s chladom a vlhkosťou. Nebuďte teda tí, čo zabudnú vedrá, debničky, sudy a iné potenciálne skrýše vo svojich skleníkoch a fóliovníkoch. Udržujte svoj porast vzdušný a bez burín. Ak sa napriek všetkému stane, že vás napadnú slimáky, vždy sa môžete spoľahnúť na svoje odskúšané, vyššie spomenuté pasce.

 

ZDROJE: https://zahradkar.pluska.sk/uzitkova-zahrada/slimaky-laka-pivo