Sprchový kút, box, alebo vaňa?

Sprchový kút, box, alebo vaňa?
12. novembra 2020 Wordbajan Wordpress

Kúpeľňa je často miestom pre oddych, relax, uvoľnenie. Pri rozhodovaní o výbere kúpeľňového zariadenia musíme prihliadať aj na funkčnosť, dizajn a rozmery našej kúpeľne.

Ak sa práve rozhodujete čo do kúpeľne, prečítajte si prv tieto riadky, kde upriamime pozornosť na kúpeľňové vybavenie a poradíme ako postupovať pri nákupe. Prezradíme vám rozdiely medzi typmi kúpeľňového vybavenia a spomenieme aj pár plusov, či mínusov.

Kam sa teda hodí vaňa ?

Vaňa sa vo všeobecnosti hodí do väčších kúpeľní, ktoré sú zväčša v rodinných domoch, keďže tieto sú priestorovo lepšie vybavené. Vaňa predsa len lepšie ukáže vo veľkej kúpeľni, kde je mnohokrát aj dominantným prvkom. Ak sa však nechcete vzdať vane, môžete si ju zabezpečiť aj do menšej kúpeľne, keďže okrem bežných rozmerov sú dnes vyrábané aj vane s atypickými rozmermi a konštrukciou. Vybrať si môžete oválne, rohové, obdĺžnikové ale aj asymetrické vane.

Pred tým, než si vaňu vyberiete, zistite si, či budete mať dostatok priestoru pre kúpeľňový nábytok, umývadlo a v neposlednom rade pre pohyb. Výhodou je, že dnešné vane majú viacero spôsobov umiestnenia odtoku a vodovodnej batérie, čo umožňuje aj ľahšiu manipuláciu, či samotné umiestnenie vane. Samozrejme, môžete si vybrať aj vaňu s hydro-masážnymi tryskami.

Dnešný trh ponúka veľké množstvo materiálov, z ktorých sú vane vyrábané. Medzi tie patrí akrylát, smalt, kameň, ba aj sklo. Najčastejšie kupovaný a využívaný je akrylát, ktorý má vynikajúcu životnosť a odolnosť. Má skvelé vlastnosti, je tvarovo flexibilnejší a to je to, čo dnešný spotrebiteľ vyžaduje.

Pri kúpeli vo vani sa telo dokáže viac uvoľniť ako pri sprche, keďže do kúpeľa si môžeme dať rôzne liečivé soli alebo esenciálne oleje, ktoré blahodarne pôsobia na telo. To pri sprchovaní nedosiahneme. Vaňu oceňujú aj rodičia s malými deťmi, keďže kúpanie je pre deti istá forma zábavy. Vaňa má ale aj odvrátenú tvár a teda, nadmernú spotrebu vody a je nevýhodná pre staršie, či imobilné osoby.

Sprchový kút a jeho umiestnenie

Praktickosť sprchových kútov je nepochybná. Sú bežne dostupné v obchodoch, zaberú málo miesta a preto sú vhodné do malých, najmä panelákových kúpeľní. Aj v malej kúpeľni si môžete dopriať vzdušnosť a luxus a to tým, že si vyberiete bezrámovú konštrukciu zloženú z bezpečnostných skiel a pántov, prípadne nastavovacích profilov, ktorými sú sklá prichytené k stene. Ďalšou, nie menej zaujímavou alternatívou sú polrámové konštrukcie, bez zvislých vnútorných profilov, ktoré vďaka posuvným dverám vám ušetria miesto v kúpeľni.

Okrem posuvných dverí môže mať sprchový kút zalamovacie posuvné dvere, ktoré disponujú veľkou šírkou dverí, ale aj otočné pivotové dvere, ktoré majú otočné profily dnu aj von. Najčastejšie kupovaný variant je sprchový kút s rámom, do ktorého sú osadené sklá, čo zvyšuje ich odolnosť. Menšou nevýhodou sklenených dverí je to, že si vyžadujú pravidelnú údržbu a veľa čistenia, aby na nich neostávali škvrny od vodného kameňa.

Pri kúpe sprchového kúta musíme zohľadniť priestor, ktorý nám kúpeľňa ponúka a podľa toho zvážiť, aký rozmer si vyberieme. Rozmery sprchových kútov sú rôzne, no aj tu je voľba štvorcového, obdĺžnikového, či štvrťkruhového sprchovacieho kúta.

Veľkou devízou sprchových kútov je to, že nám šetrí vodu. Strávime v nej pomerne menej času ako vo vani a to len v priemere 3 až 10 minút. Sprchové kúty sú výhodné pre ľudí so zníženou mobilitou, keďže kúty môžu byť aj bezbariérové bez osadenia vaničky a vybaviené rôznymi úchytkami, madlami, lavicami.

Sprchový box, kam s ním?

Aký je hlavný rozdiel medzi sprchovým kútom a boxom? Sprchový box, je kompletným sprchovým kútom, ktorý stačí napojiť na rozvody vody a odpadu, kým pri sprchovom kúte sú potrebné väčšie stavebné úpravy. Sprchové boxy nie vždy splývajú s interiérom a niekedy môžu pôsobiť ako päsť na oko, preto by ste radšej mali voliť box so sklenenými, čírymi dverami, ktoré pôsobia priestrannejšie. V prípade, že si zvolíme lacnejší variant boxu, môžeme sa stretnúť s nekvalitným materiálom, ktorý sa zle čistí, ba aj s vŕzganím vaničky.

Aj pri sprchových boxoch si môžeme zvoliť systém otvárania dverí a to klasický, posuvný či otočný. Konštrukcia sprchových boxov môže byť klasická, alebo odľahčená bezrámová. Sprchové boxy môžu byť vybavené strieškou, ale aj otvorené. Sú často vybavené masážnymi tryskami alebo generátorom pary, čo nám umožní mať doma svoje malé wellness. Tu už však treba rátať s vyššou investíciou. Generátor pary ale nie je možné osadiť do otvoreného sprchového boxu.

Či už sa rozhodnete pre vaňu, sprchový kút, alebo sprchový box, vždy vyberajte starostlivo a zvoľte si skúsených dodávateľov a overené značky.

Zdroj: www.mereo.skwww.mojdom.sk