Výber vŕtačky netreba podceniť!

Výber vŕtačky netreba podceniť!
19. novembra 2020 Andrea Macekova

Elektrická vŕtačka je nepochybne jedným z hlavných nástrojov, ktorý nemôže chýbať v žiadnej kutilskej dielni a jej profesionálna verzia by mala byť samozrejmosťou každého remeselníka. V súčasnej dobe je výber vŕtačiek takmer neobmedzený. Preto Vám s výberom radi pomôžeme nasledujúcim článkom.

Hlavný je účel

Pri vŕtačkách to platí dvojnásobne. Vzhľadom na nekonečný sortiment príslušenstva je možné s vŕtačkou vykonávať pomaly akúkoľvek činnosť. Od vŕtania, skrutkovania, miešania cez frézovanie až po strihanie plechu či poháňania iných externých nástrojov.

Preto by ste mali najprv zvážiť, akému účelu bude slúžiť práve vaša nová vŕtačka. Ak hľadáte univerzálnu možnosť, určite sa zamerajte na profesionálnejšiu triedu s vyšším výkonom. Tieto stroje sú z kvalitnejších materiálov a zvládajú oveľa väčšie radiálne zaťaženie, ktoré vzniká napríklad pri miešaní.

Príklep ako výhoda?

Aj keď s každou funkciou naviac sa stáva nástroj univerzálnejším, možnosť príklepu má svoje úskalia. Princíp mechanického príklepu vyžaduje voľné uloženie výstupného hriadeľa, aby bol možný jeho pohyb. Toto uloženie má za následok väčšie opotrebovanie a náchylnosť na poškodenie sa. Vŕtačka bez príklepu ma pevné uloženie hriadeľa a tým aj vyššiu presnosť pri práci, absencia príklepu tiež znižuje hmotnosť daného náradia.

Skľučovadlo bez kľúča

Dobe skľučovadiel s ozubeným vencom pomaly odznieva nahrádzajú ju rýchloupínacie (bezkľúčové) skľučovadlá. Tie môžeme rozdeliť na jednoplošné a dvojplošné. Rozdiel spočíva ich aretácie. Dvojplošné skľučovadlo je nutné uchopiť pre dotiahnutie, či povolenie za jednotlivé plôšky, teda oboma rukami a otáčať nimi proti sebe. Na utiahnutie jednoplošného skľučovadla síce tiež potrebujeme obe ruky, ale buď je na prístroji umiestnené aretačné tlačidlo alebo je vreteno vŕtačky zaaretované automaticky.

Samostatnú kapitolu tvoria skľučovadlá SDS-plus s SDS-max. Tu stačí na výmenu nástroja jednoducho zatiahnuť za prednú časť skľučovadla a nástroj sa uvoľní. Tieto skľučovadlá sú však kompatibilné len s nástrojmi, ktoré disponujú príslušným upínaním.

Aký výkon bude stačiť?

Ako je možné že stroj s výkonom 1850 W je podstatne lacnejší ako podobný stroj s dvakrát menším výkonom? Relatívne jednoducho. Každý výrobca, v závislosti od marketingovej stratégie, udáva pod názvom výkon inú hodnotu. Najčastejšie ide o výkon motora, ktoré značná časť zaspáva v prevodoch, takže reálny, použiteľný výkon, je o nejaké percento nižší. Ďalším dôležitým prvkom je kvalita využitých materiálov, funkcie a použité technológie, ktoré sa v technických parametroch priamo neprejavujú. Pri výbere teda nesledujte len parameter výkonu a príkonu.

Veríme, že Vám tento článok rozšíril aspoň trochu znalosti o pracovných nástrojoch. S ďalšími otázkami sa samozrejme neváhajte obrátiť na naše oddelenie s náradím, kde môžete taktiež využiť zľavu 20% na všetko príslušenstvo značiek DeWALT a Stanley alebo si dané náradie u nás požičať.

ZDROJ: www.mojdom.sk
FOTO: www.freepik.com