Sviatok všetkých svätých sa dá sláviť aj s tekvicami. Ako prežiť tieto dni v harmónii?

Sviatok všetkých svätých sa dá sláviť aj s tekvicami. Ako prežiť tieto dni v harmónii?
31. októbra 2018 Patrik Boďo

Tradičný sviatok všetkých svätých je opäť tu. Zatiaľ čo z obchodov na nás z každej strany sršia oranžové tekvice s rôznymi strašiakmi, v domovoch už postupne dávame dokopy posledné kahančeky na hroby zosnulých. Sviatok sa u nás vplyvom západu stáva čoraz kontroverznejším. Je však potrebné tomu venovať toľko pozornosti?

Ako reagujete vy?

Prihodilo sa, že vaše dieťa prišlo zo školy a oznámilo, že ide na Halloweensku párty? Možno vás to prekvapilo, možno nehnevalo a možno ste to ani neriešili. Koľko ľudí, toľko chutí. Či je to už tak, alebo onak, deťom je potrebné hlavne vysvetliť podstatu týchto sviatkov. A keď, hlavne tí starší, pochopia, v ktorom prípade sa čo oslavuje, možno aj sami prehodnotia, či na párty ísť alebo nie. Pozrime sa teda spolu týmto dvom rozdielnym sviatkom trochu na zúbok.

Tekvice už dávno nie sú len na jedenie

Zdobenie tekvíc, organizovanie párty v strašidelných kostýmoch, súkromné večierky plné hororu. Hlavne majitelia obchodov sa vedia vyhrať s oranžovou a čiernou farbou. To všetko sa rozšírilo po revolúcii v 89. Halloween prenikol aj do škôl, kde deti začali zdobiť tekvice a masky. Autorstvo Halloweenu, ako pôvodne pohanského sviatku, sa pripisuje starým Keltom. Pôvodne to bol sviatok Samhian, ktorý sa oslavoval na prelome letnej a zimnej časti roka. Verilo sa, že vychádzajú škriatkovia, ktorí môžu ovplyvňovať ľudí. Vtedy sa ľudia prezliekali, aby zmiatli tieto bytosti a v podstate to bol večer plný čarov. 

Cudzie tradície sa začali pre ľudí stávať samozrejmosťou, ktorej však často dobre nerozumejú. Keď sa začítate do názorov etnológov, psychológov, kňazov a historikov, tak zistíte, že Halloween je niečo, čo sa prieči tomu, čo oslavuje katolícka cirkev. Aj preto je veľmi dôležité poznať tradíciu obidvoch sviatkov, aby sa človek mohol správne rozhodnúť, ktorý sviatok má vlastne oslavovať, resp. aby dokázal využiť z obidvoch sviatkov to podstatné, to dobré. Ostaňme ešte ale pri Sviatku všetkých svätých.

Rodina pokope

Sviatok všetkých svätých a Dušičky sú určené najmä nato, aby sme zašli na hroby našich blízkych a zaspomínali si na nich. Stávajú sa však aj výbornou príležitosťou, aby sa stretla celá roztrúsená rodina. Počas roka nie je veľa času na návštevy, ak príslušníci rodiny bývajú od seba niekoľko desiatok, či stoviek kilometrov. A tak majú možnosť stretnúť sa aspoň v tento sviatočný čas. A vôbec nevadí, keď vaši blízky prechádzajú chodníkom k hlavným dverám obklopeným vyrezanými tekvicami či umelou pavučinou. Alebo vadí?

Nepolemizujte, užívajte spoločné chvíle!

Predovšetkým vo svete online vypukla akási vojna názorov medzi ortodoxnými zástancami Sviatku všetkých svätých a fanúšikmi Halloweenu. Treba si položiť otázku, či to nie je zbytočné a či aj vám stojí za to týmto rozbrojom obetovať toľko energie a hlavne času. Je nad slnko jasné, že hlboká podstata nášho tradičného kresťanského sviatku sa výrazne prieči s tou zo západu, no prečo by vám malo vadiť pár tekvíc v kope napadaného lístia? Alebo si má ten, pre ktorého je Sviatok všetkých svätých veľmi dôležitý, prekrývať pri pozeraní filmu Rodina Adamsovcov oči? Kdeže. Skôr sa treba zmieriť s tým, že marketingové ťahy Halloweenu na nás sršať z každej strany už neprestanú.

Nikto nikomu nekáže vymeniť tradíciu sviečok a spomínania na zosnulých za zbieranie cukríkov v strašidelných kostýmoch. Čo tak využiť z Halloweenu len to dobré a skôr si tieto dni užiť naplno a v pokoji, ako neustále polemizovať o podstate západného sviatku? Tento rok má byť krásne a hlavne teplé počasie, tak prečo to nevyužiť? Po návšteve cintorínov vám teda prajeme množstvo pekných chvíľ v obklopení štýlovo ozdobených tekvíc v záhrade ponorení do spomienok a hlavne v kruhu najbližších.

Zdroj: eduworld.sk, zena.sme.sk
Foto: istockphoto.com