Lístie hrabať nemusíte! Čo s ním?

Lístie hrabať nemusíte! Čo s ním?
24. októbra 2018 Wordbajan Wordpress

Než padne prvý sneh, je dôležité odstrániť všetko lístie a iné predmety, ktoré by mohli brániť prieniku svetla na trávnik v záhrade. Ak opadané lístie nebude odstránené, nedostatok svetla môže spôsobovať odumieranie trávy. Alternatívou k odstráneniu listov je ich rozdrvenie kosačkou a ich následné využitie ako hnojivo.

V lese je opadané lístie pekné…

Jeseň, to nie je len čas vyťahovania teplých papúč zo skríň, vychutnávania si obľúbených čajov pri pozorovaní krásnej scenérie sfarbených stromov. Jeseň je tiež časom prípravy záhrady na zimu. Najviac času záhradkár iste strávi odpratávaním lístia.

Ani táto práca však nemusí byť nepríjemná a hlavne tak zdĺhavá. Dokonca môže byť veľmi užitočná. To ale len v prípade, že vám lístie vo dvore prestane vadiť. Hlavne to nadrvené lístie.

…no v záhrade sme na lístie alergickí

Mnoho záhradkárov musí mať svoju záhradu počas celého roka v TIP-TOP stave. Napadané lístie na dokonale vykosenej tráve teda neprichádza do úvahy. Čo by asi tak susedia povedali, keby bolo lístie dlhšie ako pol dňa neodpratané? Nič. V konečnom dôsledku im to je jedno. Ale čo my a náš nevyrovnaný stav s neočistenou záhradou? Upokojte ho presvedčením, že niekoľko centimetrová listová vrstva je v skutočnosti prirodzenou vecou v každej oblasti prírody, kde rastú stromy. Dokonca ide o mikroekosystém, bez ktorého sa nezaobídu viaceré tvory ako napr. hmyz.

Nikto nechce mať, pochopiteľne, vo dvore kopy neodprataného lístia, no my tu ani o žiadnych tonách lístia nehovoríme, resp. nepíšeme. Malé množstvo lístia vám naopak vadiť vôbec nemusí, ba dokonca vám vo viacerých veciach môže pomôcť.

Účinky mulčovania sú neodškriepiteľné

Vymeňte hrabanie a fúkanie lístia za mulčovanie. Ide o kosenie trávnika kosačkou prispôsobenou tak, aby sa odkosená tráva rozomlela na čo najmenší rozmer bez zberu s tým, že materiál sa ponechá na ploche ako hnojivo. Listy drevín sa rozkladajú dlho, no pokosené lístie sa rozkladá už značne rýchlejšie. Po pokosení ich je možné podľa situácie buď nechať na mieste pod stromami alebo ich dať do kompostu, najlepšie aj s pokosenou trávou. Tlenie potom prebehne rýchlejšie. Na zimu je možné prikryť hromadu bioodpadu nejakou vrstvou, ktorá bude v komposte držať viac tepla, napr. hoblinami. Tie sa dajú získať zadarmo u stolárov. Kompost potom pracuje aj v zime a skôr dozrieva. Je však potrebné dať pozor na to, aby hobliny boli len z čistého, neošetreného dreva, nie z drevotriesky.

Mulčovať môžete akékoľvek lístie – z orecha, lipy, jablone, hrušky, slivky, čerešne, duba, buka, jaseňa atď. Má to však pár pravidiel, ktoré si je na záver potrebné objasniť. Výška trávnika by nemala klesnúť pod cca 5-6 cm, aby bol trávnik schopný prijať toto množstvo hmoty a aby dochádzalo k jej rozkladu. Po niekoľkonásobnom mulčovaní je potrebné povrch trávnika prevzdušniť. Mulčujte iba vtedy, keď je trávnik, na ktorom je lístie napadané, aktívne, teda pri vonkajšej teplote nad 6 °C. Ak je lístia veľké množstvo, mulčujte na dvakrát a vrstvu lístia rozptýľte fúkačom lístia či hrabľami. Lístie musí byť okrem toho suché, neprilepené a nepremrznuté. Práca je najefektívnejšia predovšetkým v októbri aj začiatkom novembra.

Pamätajte, že mulčovanie trávy a lístia má mnoho pozitívnych stránok, ako je úspora času a peňazí, rovnako ako aj vyššia kvalita a krajší vzhľad vášho trávnika. 

Zdroj: consumerreports.org, loskutak.nova.cz, toulcuvdvur.cz