Tak odolná, tak prírodná, tak výhodná. Prelom v podobe kompozitnej podlahy?

Tak odolná, tak prírodná, tak výhodná. Prelom v podobe kompozitnej podlahy?
17. októbra 2018 Patrik Boďo

Kompozitná podlaha je síce u nás už vyše dvoch rokov, no stále je považovaná za neprebádanú novinku. Nový typ podlahy ponúka radu výhod, o ktorých by mal vedieť každý, kto sa chystá položiť, resp. vymeniť podlahu. Tento článok vás tiež presvedčí o tom, že kompozitná podlaha sa naozaj oplatí.

Porovnanie len s tými najlepšími

Ste vo fáze, kedy sa rozhodujete medzi druhmi podláh? Jasné, komu by sa v obývačke popri krbu nepáčila masívna drevená podlaha. Pri pomyslení na cenu a tiež pomerne zložitej konštrukcii tejto podlahy už ale začíname špekulovať.

Ideálnou alternatívou je v takomto prípade kompozitná drevená podlaha, ktorá na oko vyzerá podobne ako masívna podlaha, pričom dokáže vyčariť veľmi podobnú, keď nie rovnakú atmosféru. A najlepšie na tom je, že vďaka dômyselnému spracovaniu sa kompozitná drevená podlaha vyznačuje taktiež dlhou životnosťou s veľmi jednoduchým použitím. Ale poďme pekne po poriadku.

Podlaha najvyššej kategórie

Kompozitné podlahy sú novou generáciu vinylových podláh. Na rozdiel od celovinylových podláh je pri nich použitá tvrdá nosná doska, ktorá sa vyrába zo zmesi polymérov a minerálnych plnív. Vďaka tomu je až 70 % celkovej použitej zmesi prírodného pôvodu. Nevýhodou môže byť vyššia hmotnosť a vyššia schopnosť vytvárať a šíriť krokový hluk, no ten sa dá poľahky eliminovať správnou podložkou. Poďme ďalej.

Kompozitný typ podlahoviny je tvarovo stabilný a výrazne lepšie odoláva cyklickému tepelnému zaťažovaniu. Reč je o podlahovom vykurovaní či zahrievaní podlahy priamym dopadom slnečného svetla, ktoré je omnoho efektívnejšie, ako je tomu u celovinylových elastických podláh.

Aby toho nebolo málo, emisie prchavých látok radia kompozitnú podlahu do kategórie A+, preto po nej siahajú aj zákazníci, ktorí kladú vysoký dôraz na zdravotné a environmentálne hľadisko.

Arbiton. 100 % vodeodolné, 100 % recyklovateľné

V našich stavebninách nájdete kompozitné drevené podlahy značky Arbiton. Prečo práve podlahy tejto poľskej spoločnosti? Kompozitné jadro HD core, tvoriace zmes prírodných minerálov a polymérov, dáva podlahe Arbiton mimoriadnu pevnosť a stabilitu. Vrchná polyuretánová vrstva je pocitovo na dotyk príjemná a teplá. Konštrukcia podlahy je vode odolná s výbornou tepelnou vodivosťou. Vyrába sa bez použitia PVC, pričom pevnosť a stabilita kompozitného jadra zabraňuje pretlačeniu nerovnosti podkladovej vrstvy na povrch podlahy.

Zhrňme si to. Kompozitné drevené dosky sa skladajú z drevitých vlákien a plastu. Vďaka plastovej zložke je takáto podlaha veľmi odolná, trvanlivá a nenáročná na údržbu. Drevitá zložka dodáva sviežo prírodný vzhľad. Výhodou tiež je, že sa z kompozitnej podlahy neodlamujú žiadne triesky. Ani pri hrubom skĺznutiu po podlahe sa nemôže stať, že by sa z kompozitu odštiepila trieska. Takže sa nemusíte obávať, keď budú vaše deti behať bosé po terase.

Kompozitné podlahové dosky značky Arbiton nájdete v Stova Baumarket v niekoľkých zaujímavých farebných prevedeniach teraz vo výhodnej ponuke. Stačí si už len vybrať. Pomôckou vám môže byť náš aktuálny akciový leták.

Zdroj: vladeko.cz, maxparket.sk, modrastrecha.sk, parkettmann.sk, floorwood.sk
Foto: arbiton.com