S krbovými kachľami sa na chlad pripravíte včas a hlavne kvalitne

S krbovými kachľami sa na chlad pripravíte včas a hlavne kvalitne
17. septembra 2018 Patrik Boďo

Vonku síce ešte nepanuje počasie, kvôli ktorému by sme museli kúriť ostošesť a zababušovať sa pod perinou. Nič to ale nemení na tom, že zima tu bude čoskoro a veeeľmi dlho. Vždy je dobré sa na ňu pripraviť včas, ako potom riešiť veci za pochodu. Dupľom v tom prípade, keď sa ešte len rozhodujete medzi spôsobom vykurovania, ktoré vám dožičí vytúžené teplo.

Prečo krbové kachle?

Dnes si na paškál zoberieme správne používanie krbových kachlí, ktoré by ste nemali podceniť. Začnime ale tým, prečo by ste sa mali rozhodnúť práve pre tento typ vykurovania vašej domácnosti.

Moderné krbové kachle majú tú výhodu, že môžu byť rovnako hlavným zdrojom tepla po celú vykurovaciu sezónu, ako poslúžiť pri príležitostnom vykurovaní. Alebo môžete krbové kachle kombinovať s iným zdrojom tepla. Do krbových kachlí okrem toho budete prikladať predovšetkým palivové drevo, ktoré je jedným z najlacnejších druhov paliva. Kvalitné krbové kachle sú dokonca vybavené systémom terciárneho spaľovania, ktorý ich prevádzku ešte viac zefektívni a zlacní. A aby sme nezabudli, okrem výborných technických parametrov a precízneho spracovania sa môžete tešiť na dokonalý dizajn, ktorý uspokojí aj tých najnáročnejších estétov.

3 najdôležitejšie otázky musia byť zodpovedané

Úplne najdôležitejšie na začiatku je presne poznať veľkosť vykurovaných priestorov a stav nehnuteľnosti, ktorú budú kachle vykurovať. Podľa únikov tepla sa následne určí potrebný výkon. Kachle totiž musia byť správne vyťažené. Ak výkon podceníte a budete ich preťažovať, môžu prehriatím popraskať. Keď naopak zakúpite kachle príliš silné a budete prikladať málo, zbytočne zadymíte sklo a vykurovací systém nebude fungovať optimálne. Oplatí sa preto nechať svoj hrubý odhad potvrdiť kúrenárom alebo odborným predajcom kachlí. Ten sa vás opýta na tieto 3 základné parametre:

  • Veľkosť priestoru, ktorý chcete vykúriť. Spočítate ho ľahko: vynásobíte úžitkovú plochu bytu/domu výškou stropu.
  • Výšku komína, prípadne jeho ťah.
  • Priemer dymovodu, aby ste mohli kachle správne zapojiť do komína.

Výkon krbových kachlí sa udáva v kW a pri výbere dostatočného výkonu zohľadnite faktory ako veľkosť vykurovanej miestnosti, funkčnosť komína, druh paliva a hodnoty tepelnej straty objektu (energetickú náročnosť budovy). Pokiaľ vynásobíte objem vykurovaných miestností s hodnotou tepelnej straty, vyjde vám údaj v kW, podľa ktorého si ľahšie vyberiete krbové kachle s optimálnym výkonom.

Čo páliť?

Jedine drevo, na uhlie zabudnite! A poriadne suché drevo. Takéto má omnoho vyššie výhrevné vlastnosti. Neodporúča sa tiež surové drevo. Malo by jednoducho schnúť na suchom a vetranom mieste najmenej dva roky. Čím vlhkejšie drevo pálite, tým významnejšiu časť jeho tepelnej energie strácate. Suché tiež menej dymí, takže toľko neušpiní sklo na dvierkach. Najlepšie, ale tiež najrýchlejšie, horia breza a smrek. Najvyššiu výhrevnosť má zas tvrdé drevo dubové alebo bukové, ktoré taktiež vydrží horieť pomerne dlho. A najkrajšie zas vonia drevo z ovocných stromov. V prípade, že by ste kúrili nevhodnými palivami, poškodili by sa vám nielen kachle, ale prepadla by aj ich záruka.

Okrem dreva sa dá v krbových kachliach kúriť tiež drevnými briketami, ktoré sa vyrábajú z drevnej alebo rastlinné biomasy. V tomto prípade však musíte počítať s tým, že náklady za vykurovanie budú vyššie, než keby ste topili dobre vyschnutými polienkami.

My vás na chlad pripravíme

Ak si vyberiete nesprávne krbové kachle, ktoré síce dobre vyzerajú na obrázku v katalógu, budete sa s nimi trápiť častokrát do konca života. Pritom stačí nechať si poradiť od odborníkov a dobre vyberať. Krbové kachle kvalitných značiek ako Thorma či HS Flamingo nájdete aj v našich stavebninách, príďte sa na ne kedykoľvek pozrieť. Predbežne si ich prekuknite v najnovšom septembrovom letáku SEM. Tiež pamätajte, že ku krbovým kachliam si je vhodné zaobstarať aj príslušenstvo ako vysávač na popol, palivo, izoláciu, rúry, náradie či iné veci. Navštívte nás a nič z toho vám neunikne.

Zdroj: vytapeni.tzb-info.cz, novinky.cz, urobsisam.zoznam.sk
Foto: istockphoto.com