Ticho a pokoj s dotykom hviezd? Jedine v prerobenom podkroví!

Ticho a pokoj s dotykom hviezd? Jedine v prerobenom podkroví!
14. septembra 2018 Wordbajan Wordpress

Bývate v dome? Výborne! Máte povalu? Ešte lepšie! Doba, kedy podkrovné priestory slúžili zväčša na uskladnenie škatúľ, je neodvratne preč. Dnes, keď je situácia s bývaním taká, aká je, nachádzajú podkrovia široké uplatnenie. Čo tak si urobiť z podkrovia útulnú izbu?

Skladisko sa začína konečne využívať

Na povale zvykli svoje útočisko hľadať najmä šibalské deti, ktoré sa tam naháňali aj schovávali. Popri tom neraz zhodili plech so sušenými hubami či bylinkami, alebo si nakopli nohu o krabicu so starými rámami či inými haraburdami. Keď zas dom pokryla tma, nikto z detí na strašidelný pôjd nechcel radšej ani len pomyslieť, tak ako aj Kevin v najznámejšom vianočnom filme.

Časy sa však poriadne zmenili. Luxusné ubytovanie pavúkov sa zmenilo na štýlové ubytovanie ľudí. Aspoň vo väčšine prípadov sa to tak stáva. Niet sa ani čomu čudovať. Obytných priestorov dnes treba ako soľ. Chystáte sa aj vy prerobiť zaprášenú povalu na čistú izbu? Pripravili sme si pre vás pár rád.

Aby vám to celé nespadlo

V prvom rade sa vyžaduje zistiť, či je podkrovie vôbec vhodné na akékoľvek bývanie a fungovanie, ktoré záleží od viacerých faktorov. Dôležitý je odborný stavebný a technický prieskum podkrovia a súvisiacich konštrukcií, bez ktorého sa neodporúča vôbec s čímkoľvek začať. Prečo? Pretože pri rekonštrukcii alebo nadstavbe podkrovia ide o zmenu v užívaní stavby, podstatne sa zasahuje do nosných prvkov stavby a mení sa vzhľad priestorov. Stavebné povolenie je jednoducho nevyhnutné. Okrem toho budete tiež potrebovať výkresovú a technickú dokumentáciu. Tú vám zas zabezpečí architekt projektant.

Ako na „hrubú“ podkrovnú stavbu?

Hrať do karát vám bude, keď tvar, konštrukcia, výška a kvalita strechy budú vyžadovať iba minimálne zásahy do strešnej konštrukcie. Napríklad ak pod strechou postačí osadiť strešné okná a konštrukciu strechy zatepliť. Pamätajte, že tepelná ochrana a ochrana proti vlhkosti sú najdôležitejšími faktormi obývateľnosti podstrešných priestorov.

Na práce v podkroví je najvhodnejší suchý spôsob výstavby, napríklad pomocou sadrokartónových dosiek, ktorých výhodou je rýchla montáž, menšie zaťaženie nosných konštrukcií a rovný podklad pre prípadné obklady. Ich nevýhodou je menšia pevnosť, takže na zavesenie ťažkých zariaďovacích predmetov je treba vopred pripraviť konštrukciu alebo montážnu stenu.

Najoriginálnejšia miestnosť!

Prejdime na nábytok. Jeho zariadenie najčastejšie komplikuje šikmý strop. Platí tu však jedna zásada, čím je sklon strechy väčší, tým je zariaďovanie jednoduchšie. Zalomené strechy a netypické miesta priam nabádajú na návrh originálnych knižníc a políc, relaxačných kútov a atypických kusov zariadenia. Nábytok je síce nutné vyrobiť na mieru, no je to skôr výhoda ako nevýhoda. Zabezpečí totiž podkroviu jedinečnosť, ktorá bude spolu s osobitosťou vytvárať komfortné bývanie.

Na zabezpečenie celkovej pohody je však stále najdôležitejšia dostatočná a kvalitne zhotovená izolácia strešného plášťa, ako aj vhodný systém vykurovania, komfort môže zvýšiť klimatizácia. Musia sa splniť aj nároky na denné osvetlenie a vetranie všetkých obytných miestností. Iba tak bude bývanie v podkroví viac než len pohodové.

Zdroj: style.hnonline.sk, urobsisam.zoznam.sk, mojdom.zoznam.sk