Ako čo najviac ochrániť ovocné stromy pred zimou?

Ako čo najviac ochrániť ovocné stromy pred zimou?
8. októbra 2018 Wordbajan Wordpress

Keď už marketingové šialenstvo vypukne naplno a na pultoch supermarketov sa nachádzajú prví čokoládoví Mikulášovia, zima sa výrazne hlási o slovo. No a keby ovocné stromy vo dvore vedeli rozprávať, uprosili by vás, aby ste ich na najchladnejšiu časť roka pripravili čo najlepšie.

Povinnosti zberom nekončia

Počas celého roka sa dreviny a rastliny menia, dynamicky reagujú na priebeh počasia. Vegetačné obdobie je cyklom, keď vyklíčia, kvitnú a prinášajú plody. Jeho nástup sa neriadi dátumom v kalendári, ale prílevom tepla a slnka, preto niekedy nastupuje skôr, inokedy neskôr. Tohto roku záhradkárov prekvapila najmä netradične bohatá úroda. Už aj tá však pomaly končí a s ňou i vegetačné obdobie. To ale neznamená, že končí aj naša starostlivosť.

Ochráňte stromy pred návštevníkmi…

Hlavne nepozvanými návštevníkmi. Sú nimi hlodavce, ktoré s ťažko vychovanými stromami nemajú žiadne zľutovanie. Hlavne s ich kôrou. Obaľte teda kmeň nejakou šikovnou a hlavne flexibilnou drenážnou rúrkou či špirálou z vinutého vinylu. Iba tak nebudú mať králiky, poľné myši a iné hlodavce žiadnu šancu.

…ale aj pred mrazom

V chladných oblastiach s častým výkyvom teplôt sú ovocné stromy veľmi náchylné na praskliny či iné „zranenia“. Kritické je to najmä v situácii, keď je vonku počas zimy pomerne teplo, pričom slnko dopadá na kmeň, no zrazu zmizne a ochladí sa. Prásk! Praskliny kmeňa spôsobujú schopnosť absorbovať vlhkosť a živiny. Aj taký hmyz sa prasklinám veľmi teší. „Oblečte“ kmeň do fólie a znížite tak pravdepodobnosť vzniku prasklín na minimum.

Odporúča sa tiež natierať kmene vápenným mliekom. Biela farba nepohlcuje slnečné lúče natoľko, aby dochádzalo k prehriatiu. Náter zabezpečí zníženie ohrievania o celých päť stupňov.

Pôda okolo je tiež dôležitá

Burinu v záhrade nikto nemusí, že? Okolo stromov jej nie je núdza. Pomôcť im môže mulčovanie, teda nastielanie pôdy. Ide o pokrývanie pôdy vhodným materiálom, ktorý pre ňu vytvára ochrannú vrstvu. Na mulčovanie môže byť použitá široká škála biologických odpadov, ktorá vzniká v domácnosti alebo na záhrade – pokosená tráva, lístie, seno, slama, podrvená kôra, drevná štiepka, kukuričné stonky, vytrhaná burina či surový kompost.

Tiež pozor na to, aby na zemi okolo stromu nezostali žiadne ovocné listy, ba dokonca zhnité plody. Veľmi dobre sa v nich totiž darí hmyzu a zvyknú sa tvoriť plesne.

Aj v jeseni dodržujte pitný režim!

A teraz nemáme na mysli váš pitný režim, ale režim ovocných stromov. Na vodu ich majte „napojené“ až do neskorej jesene. Obzvlášť vtedy, keď je nedostatok zrážok.

No a nakoniec už neostáva nič iné len hrabať, hrabať a ešte raz, hrabať lístie. Jeho umiestnením na kompost získate prírodné hnojivo pre záhradu. Efektívne tak využijete celkový bioodpad z domácnosti a záhrady. Stačí si zaobstarať klasické otvorené silo alebo plastový kompostér. Takto pripravené prírodné hnojivo je skvelou výživou pre pôdu a ďalšiu úrodu.

Na záver snáď už len toľko, že stromy a dreviny prežívajú zimu pomerne odolne a nevyžadujú extra starostlivosť. To, samozrejme, platí iba vtedy, keď sa ovocným stromom v záhrade dostatočne povenujete práve počas jesene.

Zdroj: Luke Miller, familyhandyman.com, mojdom.zoznam.sk, priateliazeme.sk, byvanie.pravda.sk, pluska.sk