Pár fígľov na bohatú a kvalitnú úrodu

Pár fígľov na bohatú a kvalitnú úrodu
25. februára 2018 Wordbajan Wordpress

Počasie na Slovensku v najbližších dňoch síce predpovedá nečakané mrazy, no hneď po nich sa má vonku výrazne otepliť. Ak to počasie čo i len trochu dovolí, nebolo by zlé sa konečne pustiť do jarných záhradných prác. Čím začať?

Aby snehová fréza vydržala

Zima sa chýli ku koncu. Tam, kde už nie je sneh, neznamená, že treba frézu len tak šupnúť do garáže. Fréza potrebuje byť aj ďalšiu sezónu v skvelej kondícii. V prvom rade treba z nádrže motora vysať všetky zvyšky paliva a odkaliť palivovú sústavu. Batériu vyberte, riadne nabite a uložte na suché a chladné miesto. Okrem toho sa odporúča dôkladne prekontrolovať všetky diely a ak je niekde otrieskané lakovanie, natrite ho základnou farbou, prípadne využite konzervačné spreje so silikónom. Po vykonaní všetkých týchto krokov namontujte všetky kryty opatrne späť, pričom kovové súčasti natrite slabou vrstvou oleja.

Najskoršia sejba!

A teraz sa vráťme na záhradu. Začnime rastlinami, kvetmi a zeleninou. Kým zimou zovretá záhrada zatiaľ rastu zeleniny nepraje, do skleníka a vyhriateho pareniska ju siať pokojne môžete. Koncom februára možno v teplejších oblastiach a za priaznivého počasia otužilú zeleninu vysievať aj priamo von. Porastie pomalšie, než v skleníku alebo parenisku, ale aj tak bude mať náskok pred jarnou sejbou. Pripravený záhon môžete za slnečného počasia najprv na pár dní zakryť čiernou fóliou, pôda sa tak rýchlejšie prehreje.

Koncom februára možno von vysievať reďkovky, šaláty, rukolu, kôpor, mrkvy, cibuľu či cesnak. Teplomilné druhy zeleniny treba, samozrejme, predpestovať pri izbovej teplote. Vo vlhkom substráte, najlepšie zakryté, ktorý udržuje vysokú vzdušnú vlhkosť, semená spoľahlivo klíčia.

Prečo a ktoré stromy strihať?

Za plusových hodnôt na ukazovateli teplomera je vhodný čas na rez jabloní a hrušiek. Tie znášajú zimný a predjarný rez veľmi dobre. Výhodou je zaiste bezlistá koruna a hlavne využitie voľného času mimo sezónu.

Prečo ale stromy vôbec prerezávať? Veď predsa vyrastú a budú plodiť aj bez toho. Avšak omnoho menej, pričom úroda nebude tak kvalitná. Ak dobre vykonáte výchovný rez, následný udržiavací bude oveľa jednoduchší. Stačí odstrániť všetky poškodené vetvy a potom odstrániť alebo skrátiť len pár tých, ktoré sa krížia cez seba a korunu nadmerne zahusťujú.

Mladé stromčeky vyžadujú rez výchovný, vďaka ktorému bude koruna stromu zdravá, silná a plodná. Staršie stromy potrebujú rez udržiavací. Prestarnutým stromom môže prospieť omladzovací rez, musí byť však vykonaný citlivo a na viac etáp v priebehu niekoľkých zím.

Do záhrady s plnou vervou

Stromy vo dvore ale netreba vzpružiť len správnym strihaním. Hlavne kôru kmeňov i konárov je potrebné dôkladne ochrániť proti praskaniu. Pokiaľ ju slnko počas dňa rozohreje a v noci opäť zmrzne, vzniknú trhliny, ktoré sú vstupnou bránou pre hubové ochorenia stromov. Pomáha natretie kôry vápennou farbou alebo tienenie pomocou dosiek či rohoží. Veď predsa aj vy, keď sa poraníte, ranu potrebujete poriadne ošetriť. Stromy tiež dýchajú, pričom každý rok od nich vyžadujeme hojnú úrodu. Preto ich aj celú záhradu nenechajte čakať na príjemnú starostlivosť.

Zdroj: ireceptar.cz