Objavte korene zdravia priamo vo vašej záhrade

Objavte korene zdravia priamo vo vašej záhrade
22. septembra 2018 Wordbajan Wordpress

Zber ovocia má v týchto dňoch najväčšiu intenzitu, resp. bude čoskoro vrcholiť. Záhrada však neprináša len úžitok v podobe šťavnatých plodov ovocia či zeleniny, ale dá sa z nej vyťažiť omnoho viac. Pred prvými mrazmi z nej pozbierajte liečivé korene a imunita počas zimy vás bude vždy sprevádzať.

So zimou nebojujeme len my, ale aj rastliny

V záhrade okrem kvetov väčšinou neomilostíme žiadnu zeleň. Hlavne vtedy, keď popod našimi rukami vrčí kosačka. Čudovali by ste sa, koľko liečivých rastlín, a hlavne ich koreňov, popravujete. Je to škoda hlavne z dôvodu účinkov, ktoré máme pod nosom, no aj tak za nimi chodíme do lekárne. Okolo čoho sa točíme?

Rastliny pred zimou totiž sťahujú svoju silu späť do koreňov, aby pod zemou prečkali do budúcej jari. Preto práve na jeseň, keď korene obsahujú najviac blahodarných látok, je ideálne obdobie pre ich zber. Poďme teda na to!

Púpava. Tak obyčajná, tak prospešná

Začnime koreňom obyčajnej a tak veľmi prehliadanej púpavy. Ten je až neskutočne bohatý na látky, ktoré ozdravujú pečeň, podporujú metabolizmus, lymfatický obeh a vylaďujú tráviaci systém. Okrem toho je púpava bohatým zdrojom vitamínov A, C, D a B komplexu. 

Koreň je najprínosnejší pre tých, ktorí chcú schudnúť. Fytochemikálie v púpave ponúkajú diuretické a laxatívne výhody, ktoré pomáhajú zvýšiť objem a frekvenciu močenia. To pomáha zbaviť sa prebytočnej vody v tele. Tiež potláča chuť do jedla, pričom podporuje odbúravanie tuku aj cholesterolu. Korene môžete jednoducho uvariť miesto čaju či kávy.

Pýrte vitalitu ako Pýr plazivý!

Prejdime teraz už na menej známe rastliny a ich korene. Pýr plazivý, latinsky Elytrigia repens, predstavuje pre milovníkov záhrad skazu, pretože je naozaj všade. Mnoho záhradkárov však vie, čo všetko táto burina obsahuje. Už v minulosti ju poznali ako liečivú rastlinu.

Aplikuje sa pri chorobách vylučovacích orgánov a močových ciest. Ďalej pri žlčníkových ťažkostiach, pri chorobách pečene a sleziny. Pýr odstraňuje z organizmu soľné usadeniny. Účinne čistí krv, preto ho možno používať pri liečbe akné, vyrážok a iných kožných ochorení

S čakankou obyčajnou čakať na zdravie nemusíte

Čakanka obyčajná je o niečo krajšia ako ostatné koreňové kolegyne, pričom má toho čo ponúknuť aj organizmu. Pri vnútornom využití sa používa na podporu trávenia a chuti do jedla, podporu vylučovania žlče, taktiež je vhodná pri problémoch s obličkovými kameňmi a pri ochoreniach močových ciest, pri žlčnikových kameňoch a je vhodná aj vtedy, ak má človek problém so zápchou a odchodom stolice, pretože má mierne hnačkové účinky. Čakanka tiež zlepšuje prácu a činnosť srdca, podporuje funkciu pečene a hodí sa aj pri niektorých ochoreniach dýchacích ciest.

Ibiš lekársky ako Paralen staroveku

Posledné korenie, ktoré si podrobne predstavíme, je dobre známa rastlina s názvom Ibiš lekársky. Latinské meno ibišteku, odvodené z gréckeho althaino = uzdravovať, svedčí o liečebnej popularite rastliny, ktorá prekvitala už v dávnom staroveku. Droga je totiž bežnou súčasťou bylinných zmesí proti kašľu, je podporná pri zápaloch sliznice dýchacích orgánov, ďalej pri astme, zápaloch močových ciest a hnačkách.

Ako ich pripravovať a uskladňovať?

Toto boli štyri rastliny a ich blahodarné liečivé účinky, ku ktorým sa môže poľahky dopracovať každý záhradkár. Na záver by ste mali ešte vedieť, že korene týchto liečiteľov sa zo zeme vyberajú najlepšie tesne po daždi. Poslúži vám k tomu motyka či dlhá lopatka.

Po úspešnom zbere pokračujte fázou prípravy. Aby sa do vody uvoľnilo čo najviac účinných látok, z nasekaných koreňov môžete pripraviť odvar, prípadne macerát (výluh získaný maceráciou z rastlinných surovín). Nálevy a maceráty môžete pripraviť z čerstvých koreňov, ale ak si prajete zásobu na zimu, korene si nasušte. Pre zachovanie kvality je dôležité nielen dokonalé preschnutie, ale aj následné uchovávanie v suchu. Vysušené korene ľahko nasajú vzdušnú vlhkosť, napadnú je plesne a potom môžu zdraviu skôr uškodiť. Skladujte ich preto v dobre tesniacich nádobách či na iných suchých miestach.

Odteraz už zrejme pre vás nebude také ľahké robiť vo dvore kombajnové nálety. Určite budete o kosených a vytrhovaných rastlinách uvažovať omnoho viac.

Zdroj: ireceptar.cz, dran.webnoviny.sk, zdravysvet.sk, zdravoteka.sk, bylinkyprovsechny.cz