Vianočná výzdoba nie je vždy iba o glunčiach a trblietkach. Zapojte do nej aj zeleň!

Vianočná výzdoba nie je vždy iba o glunčiach a trblietkach. Zapojte do nej aj zeleň!
20. decembra 2021 Wordbajan Wordpress

Často býva zvykom, že sa vianočné ozdoby tradujú z generácie na generáciu a ostávajú u rodinných potomkov, až kým sa nerozbijú. Existujú aj takí, čo si kupujú nové doplnky každý rok a míňajú za to mnoho financií. Každým rokom sa ale do popredia dizajnových trendov dostáva prirodzenosť „zelených“ doplnkov, ktoré nám dáva sama príroda, a my Vám poradíme ako si s nimi poradiť.

Z borovicového ihličia sa dajú robiť divy

Aj keď možno nebývate blízko lesa, či pri nejakom zelenom háji, nemusíte zúfať. Veríme, že vycestovať párkrát trošku ďalej do prírody poteší občas každého, navyše ak sa spojí príjemné s užitočným a popri relaxačnej prechádzky si nazbierate aj zopár vetvičiek. Veľmi aktuálna je v dnešnej dobe práve výzdoba z borovice. Dokážete z nej vyrobiť rôzne vence alebo zaujímavé girlandy. Podľa veľkosti venca, ktorý si vyrobíte sa môžete rozhodnúť kam sním. Veľké kruhy sa perfektne hodia zavesené na stene, no a tie menšie ako elegantný doplnok na vchodové dvere. Ihličie je jednou z najironickejších výzdob vianočnej atmosféry, a navyše Vám svojou vôňou naladí celé bývanie.

Živé vetvičky na stôl k príborom

Popri zapletaní vencov, sa Vám určite stane, že malé vetvičky z dlhých konárov jednoducho popadajú na zem. S trochou fantázie ich nemusíte hneď považovať za odpad na vyhodenie. Zeleným konárikom, či odpadnutou šiškou si môžete vyladiť aj malé detaily bývania ako poličky, či sviatočne servírovanie pri stole. Nemusí to byť ani vôbec zložité. Stačí ak si nájdete pekný špagát a vetvičku priviažete jednoducho ku sviečke alebo svietniku, ktorý Vám  bude zdobiť sviatočné hodovanie. Vyrobiť sú môžete aj peknú ikebanu s rôznych veľkostí vetvičiek a šišiek, poprípade to môžete ozvláštniť aj umelým snehom v spreji. Taniere a obložené misy si tiež zaslúžia vašu pozornosť, samotná zeleň im pridá na špeciálnosti, obyčajným priložením na obrúsok vedľa alebo priamo na misu medzi jedlo.

Do vázy konáre miesto kvetov

Určite si doma nájdete aj vysoké štíhle vázy, ktoré len tak voľne postávajú na zemi. Ak ich dokážete naplniť rôznym druhom ihličnanov, ihneď naberú nový rozmer. Pokiaľ sa na tých vetvičkách budú nachádzať aj pekne rozkvitnuté šišky, máte bonus k dizajnu navyše. Takýmto doplnkom si môžete veľmi jemne vyzdobiť predsieň, chodbu, schodisko alebo miesta, kde sa nenachádza veľa rôzneho nábytku. Samozrejme sa nemusí jednať vždy iba o veľké a vysoké vázy, môžete použiť aj maličké vázičky, ktoré si uložíte na botník, či voľnú policu v knižnici.

Zábradlie je výborným miestom na dlhé závesy

Ako sme spomínali vyššie, vyzdobiť zeleňou si môžete aj schodisko v interiéri, v exteriéri, alebo dokonca aj balkóny. Jednoducho každé miesto kde sa nachádza zábradlie. Tomu sa za celý rok nedostane veľa pozornosti pokiaľ sa jedná o výzdobu. V rámci vianočných sviatkov, to však môžete zmeniť a zavesiť naň pekné zelené girlandy, čo mále špagátom uviazané kytice z vetvičiek. Určite by ste však mli brať do úvahy, či už takýto počin nie je cez, a nespôsobí presýtenie vašej výzdobe. Nakoľko aj tu platí, že všetkého veľa škodí.

Okrem zelene nezaškodí aj trocha hnedej

V predošlých kapitolách sme sa neustále točili iba okolo konárikov z ihličnatých stromov, no plodom, ktoré tieto majestátne rastliny majú sme sa dostali iba okrajovo. Šišky, ktorých je na koniec roka všade dosť, dokážu tiež vytvoriť elegantné vianočné dekorácie aj sami od seba. Symbolom Vianoc je síce nazdobený stromček, ale upletený veniec so šiškami má rovnako svoje čaro.

Prečo na nich nezabudnúť?

Je to totiž rovnako ako vetvičky, tiež jednoducho dostupný materiál, a ak máte v obľube škandinávsky štýl tak práve šišky by u Vás nemali chýbať. Existuje ich však viacero druhov, stačí ak sa pozriete na rozdielnosť stromov z ktorých pochádzajú.  Na dekorácie sa u nás najčastejšie používajú šišky borovice a smreku. Použiť však môžete aj tie malinké zo smrekovca, či tuje. Rozmanitosť prírodných druhov nám v tomto smere dáva voľnú kreatívnu ruku.

Veľké plus prírodných dekorácií je minimálne v tom, že máte výbornú aktivitu na nedeľu aj s celou rodinou, kedy si môžete spoločne vybehnúť do prírody, nazbierať materiál a večer tvoriť krásne ozdoby. A pokiaľ Vám, k tomu bude stále niečo chýbať, zastavte sa u nás v STOVE, kde nakúpite ďalšie dokonalé vianočné doplnky.

ZDROJE: www.homelook.sk

FOTO: www.freepik.com