Výmena strechy je skvelý čas na zvýšenie energetickej účinnosti domu

Výmena strechy je skvelý čas na zvýšenie energetickej účinnosti domu
5. augusta 2022 Andrea Macekova

O výmene strechy sa už toho popísalo veľmi veľa. Hlavne v súvislosti s použitím krytiny. V dobe zvyšovania cien energií, znižovania uhlíkovej stopy a zdravého pohľadu na ekológiu je čas pozrieť sa na výmenu strechy z ekologického a zároveň ekonomického hľadiska.

Keďže strechy budov sa zvyčajne vymieňajú raz za 20 rokov alebo viac, väčšina striech, ktoré si dnes vyžadujú výmenu, bola realizovaná v roku 2000 alebo aj skôr. V čase, keď ešte v mnohých oblastiach neboli prijaté energetické predpisy budov. Preto Vám výmena strechy za vysokoúčinné a odolné materiály môže priniesť značné úspory energie a nákladov. Nielenže vymeníte strešný materiál, ale je to aj skvelá príležitosťou pridať izoláciu pod vašu novú strechu.

Priblížime si materiály a technológie vhodné na takúto výmenu.

 Absorpcia energie a odrazivosť

Medzi faktory, ktoré by sme mali pri výmene strechy a kúpe strešnej krytiny zvážiť, je farba. Farba strešnej krytiny výrazne prispieva k množstvu slnečnej energie absorbovanej strechou. Táto energia sa automaticky prenáša do budovy, čím sa zvyšuje množstvo energie potrebnej na chladenie alebo vykurovanie budovy. Vysoký odraz slnečnej energie môže znížiť povrchovú teplotu strechy až o 30 percent.

Je známe, že tmavšie farby majú tendenciu absorbovať viac slnečnej energie, zatiaľ čo svetlejšie farby ju viac odrážajú. Preto je tradíciou, že budovy a domy v teplejších klimatických podmienkach ťažia viac z bielych alebo svetlých striech, zatiaľ čo oblasti s chladným počasím sú vhodnejšie pre tmavé strechy.

Pevná izolácia

Je pochopiteľné, že pridaním izolácie pod strešnú krytinu výrazne zvýšite energetickú účinnosť, znížite náklady na energiu a s tým súvisiace emisie skleníkových plynov. Mnoho výhod ponúkajú materiály na báze plastov, ako je striekaná pena alebo izolačné dosky z tuhej peny a polystyrénu. Majú vysoké izolačné R-hodnoty na výrazné zníženie prenosu energie medzi interiérom a exteriérom.

Sú ľahké, odolné s dlhou životnosťou a väčšina z nich je opakovane použiteľná, čo znamená, že môže vydržať aj po ďalšej rekonštrukcii strechy. Tým vlastne ďalej zabránite emisiám uhlíka, ktoré by inak vznikali pri výrobe nového izolačného materiálu.

Striekaná izolácia

Striekaná polyuretánová pena (PUR) sa používa ako účinný spôsob izolácie striech, a to ako zvonku, tak aj pod strešnými materiálmi. Pena, ktorá sa pri schnutí rozťahuje a vytvrdzuje do pevného povrchu, robí vynikajúcu prácu pri utesňovaní trhlín a poskytuje skvelú odolnosť voči teplu, vetru, dažďu a vodnej pare. Spája sa so strešnými materiálmi a v oblastiach, kde sa často vyskytujú silné vetry poskytuje výnimočnú odolnosť proti vztlaku vetra spojením strešných komponentov dohromady. To zvyšuje pevnosť strechy a schopnosť odpudzovať vetrom hnanú vodu a vlhkosť. Mnohokrát sa aplikuje na spodnú stranu strešného plášťa, priamo na šindľové nosné dosky a konštrukčné prvky. Údržba takejto izolácie je nízka a poškodené miesta sa často dajú opraviť aplikáciou čerstvej peny bez potreby odstraňovania strechy.

Izolačná R-hodnota sa pohybuje vo vysokých hodnotách, avšak je to v závislosti od typu použitej peny. Aplikácia PUR peny tiež pomáha prispieť k trvalej udržateľnosti zvýšením energetickej účinnosti a znížením emisií skleníkových plynov spojených s vykurovaním a chladením domácností s obdobím „ekologickej návratnosti“ (t. j. množstvom času potrebného na to, aby výrobok kompenzoval svoje vlastné vlastnosti).

Izolačné dosky z pevnej peny

Dosky z extrudovaného polystyrénu (XPS) a expandovaného polystyrénu (EPS), sa často používajú ako izolácia domov, komerčných budov, obytných priestorov, podkrovia a pivníc, ale tiež ako strešná izolácia. Dosky z pevnej peny inštalované na strechách zvyčajne obsahujú reflexné plastové membrány, ktoré odrážajú slnečné svetlo a zvyšujú odolnosť proti dažďu a vetru. Ľahko sa inštalujú a vyznačujú sa vysokou pevnosťou a odolnosťou. Obzvlášť sú užitočné pri prestavbách striech, kde existujúca membrána a izolácia zostanú nedotknuté a znovu sa prekryjú novou doskovou izoláciou a prekryjú sa novou membránou. Tým sa zachová počiatočná hodnota R a zároveň sa znížia náklady na inštaláciu.

 Konštrukčné izolované panely

Vďaka svojej vysokej energetickej účinnosti a dostupnosti v rôznych tvaroch a veľkostiach sú čoraz populárnejšie štrukturálne izolačné panely, ktoré sa skladajú z pevného plastového penového izolačného jadra vloženého medzi dva konštrukčné plášte, zvyčajne vyrobené z drevotrieskových dosiek alebo OSB. Táto „sendvičová“ štruktúra poskytuje vysokú pevnosť a izolačné vlastnosti. Tieto panely si vyžadujú parozábranu, ktorá ich chráni pred prenikaním vlhkosti a používajú sa ako strešné komponenty s vloženou izoláciou, ale aj v nových budovách.

Vysoko efektívne voľby

Tieto moderné, vysokovýkonné strešné materiály ponúkajú viaceré výhody pre vaše stavby.

  • zvýšená energetická účinnosť
  • nízka hmotnosť
  • odolnosť
  • nenáročná údržba a ďalšie.

Vďaka týmto pokrokom sú izolačné materiály strešných krytín častou voľbou pre projektantov aj majiteľov domov pri zvažovaní výmeny strechy. Čím vyššiu hodnota – R majú, tým väčšia je izolačná schopnosť. Projektanti samozrejme prihliadajú na energetickú účinnosť izolantu. R hodnota – je veličina charakterizujúca prestup tepla na stenách alebo pri prechode cez steny. V prípade, že navštívite naše STOVA predajne so zámerom, že si budete izolovať strechu svojpomocne radi vám poskytneme informačný list o R-hodnotách.

ZDROJ: www.greenbuildingsolutions.org/blog/replacing-a-roof-heres-how-to-increase-its-energy-efficiency

FOTO: www.freepik.com