Dajte priestor sprchovému kútu vo svojej kúpeľni

Dajte priestor sprchovému kútu vo svojej kúpeľni
28. júla 2022 Wordbajan Wordpress

Pri stavbe alebo rekonštrukcií kúpeľne musíte urobiť viacero rozhodnutí. Jednou z hlavných vecí, ktorú je potrebné zvážiť je to, kto bude kúpeľňu využívať, a či do nej chcete vaňu alebo sprchový kút. Toto rozhodnutie asi najviac ovplyvní celkový vzhľad vašej kúpeľne, ktorý je ovplyvnený aj rozlohou a finančnými prostriedkami.

Využitie kúpeľne

Jedným z hlavných faktorov, ktoré treba vziať do úvahy, je to, akú kúpeľňu idete realizovať a kto ju bude používať. Ak sú v dome malé deti, je najlepšie mať kombináciu a teda aj vaňu aj sprchový kút.

Do kúpeľne pre hostí je najideálnejší práve sprchový kút. Rovnako tak aj do domu, či bytu pre seniorov. Seniori majú často problém pohyblivosťou a často majú problém vstúpiť a vystúpiť z vane, preto je tam vhodné osadiť sprchový kút na mieru. Pre seniorov je to bezpečnejšie.

Rozloha kúpeľne

Vaše rozhodnutie môže do veľkej miery ovplyvniť priestor vašej kúpeľne. Väčšina kúpeľní nie je príliš priestranná a vane zaberajú oveľa viac miesta ako sprchové kúty. Je veľmi pravdepodobne, že sa vám tam vaňa ani nezmestí, a ak náhodou aj áno, priestor bude veľmi stiesnený, čo vám neprinesie pohodlie.

 Vzhľad kúpeľne

Keď už viete čo vám váš priestor ponúka, potom je čas zvážiť, aký štýl chcete. Sprchové kúty ponúkajú moderný a vintage dizajn, a vy musíte nájsť dokonalý štýl pre vašu kúpeľňu. Sprchy prichádzajú ako kabíny uzavreté dverami alebo závesmi, ale tiež bez dverí a závesov.
Tak ako každý produkt má svoje pre a proti, tak je to aj so sprchovými kútmi.

Uzavretý sprchový kút

U nás v STOVE nájdete uzavreté rohové prevedenie, ale aj prevedenie, kde je umožnený vstup z oboch strán. Medzi takéto sprchové kúty patria aj:

Synergy Wetroom sprchový kútrohové prevedenie, ktorého stena je 120 cm, výška 202,5 cm. Prevedenie výplne, je z číreho bezpečnostného skla 8mm, s povrchovou úpravou, ktorá zamedzuje usadzovaniu vodného kameňa a uľahčuje čistenie. A to ocení každá žena.

Synergy Wetroomvstup z oboch strán 120 cm, výška 202,5 cm. Výplň je takisto číre bezpečnostné sklo 8mm s povrchovou úpravou.
Tieto wetroom sprchové kúty sú vhodné pre montáž  i bez sprchovej vaničky.

Výhody uzavretých sprchových kútov

 • menšie rozmery, ktoré sa hodia aj do maličkých kúpeľní
 • viac súkromia
 • príjemný pocit tepla, keďže sa para zdržiava v kúte
 • jednoduché osadenie a pripojenie na vodu a odpad
 • voda nešpliecha všade navôkol
 • výber z možností – s vaničkou, alebo bez

Nevýhody

 • bariéra (v podobe vaničky) a práve malé rozmery môžu byť aj nevýhodou
 • náročnejšia údržba
 • menší výber dizajnov

Sprchový kút bez dverí

Sprcha bez dverí by mala byť funkčná aj esteticky príjemná. Pri sprchách bez dverí záleží na veľkosti. Umiestnenie takýchto spŕch sa odporúča do rohu kúpeľne, aby sa čo najlepšie využil priestor. Vďaka svojej veľkej veľkosti môžu sprchy bez dverí vyzerať nevhodne pozdĺž stredu steny. V sprche bez dverí je podlaha jemne odstupňovaná smerom k odtoku a dokonca sa odporúča urobiť dva odtoky, aby sa zabránilo vytekaniu vody. Do takejto sprchy si vyberte „dažďovú sprchu“. Tá zabráni silnému prúdu vody, aby sa odrážal od stien sprchy (alebo vás) a neskončil na podlahe vonku.

Ak používate tradičnú sprchovú hlavicu, umiestnite ju tak, aby prúd smeroval preč od vchodu do sprchy. Svietidlá a tienidlá používajte iba vodotesné v dostatočnej vzdialenosti od sprchovej hlavice. A v neposlednom rade si vyberte nekĺzavú podlahu. Akýkoľvek druh glazovanej dlaždice je nevhodný kvôli riziku pošmyknutia a pádu. Odporúčajú sa iba matné podlahy, ako je neglazovaný travertín, bridlica alebo vápenec. V mnohých sprchách bez dverí sa dlažba používaná na podlahu používa aj na steny sprchy a niekedy dokonca aj na zvyšok podlahy a stien kúpeľne.

Sprchové kúty bez dverí a ich výhody

 • sprcha bez dverí znamená o jedno čistenie menej, keďže nemajú sklenené dvere, ktoré by si vyžadovali neustále čistenie
 • neexistuje žiadny schodík či obrubník pri vchode do sprchy a to robí sprchu ľahko prístupnou starším osobám a osobám s pohybovými problémami
 • bez sklenených dverí, je kúpeľňa otvorenejšia a priestrannejšia
 • bezdverové sprchy sú väčšinou navrhnuté tak, aby vyhovovali vášmu priestoru a štýlu. Môžete si zvoliť počet a umiestnenie výklenkov na uloženie toaletných potrieb – ako je šampón, môžete si nechať nainštalovať aj sedadlo do sprchy a mnohé ďalšie

Nevýhody

 • bezdverové sprchy vyžadujú väčšiu podlahovú plochu ako štandardná vaňa alebo sprchovací kút, takže nie sú vhodné do malých kúpeľní.
 • možnosť cítiť občas prievan pri sprchovaní
 • je tu menej súkromia ako v uzavretej sprche
 • sú drahšie, pretože sú navrhnuté na mieru.
 • zavedenie sprchy bez dverí nie je projekt typu „urob si sám“. Vyrovnanie podlahy, inštalácia odtokov a inštalatérskych prác a výstavba a obkladanie stien sú úlohy, ktoré je najlepšie nechať na profesionálov.

 

Sprchy zaberajú sú prístupnejšie, spotrebujú menej vody, ak ich udržiavate krátke a to sú tie hlavné benefity. Vo všeobecnosti rozhodovanie, či potrebujete vaňu alebo sprchovací kút sa podriaďuje vašim individuálnym potrebám a osobnému vkusu. Navštívte našu STOVA predajňu a vyberte si zo širokej škály sprchových kútov