Zateplenie stropu v garáži

Zateplenie stropu v garáži
18. júla 2022 Wordbajan Wordpress

Postavili ste si podpivničený dom alebo máte v dome garáž? Ak ste na túto otázku odpovedali „áno“, tak tieto slová sú tu aj pre vás. 

Izolácia stropov a priľahlých stien garáži a pivničných priestorov je veľmi dôležitá.  My si predstavíme tepelnú a akustickú izoláciu ISOVER Stropmax 31, ktorá predstavuje jednoduché, efektívne, čisté a ekologické riešenie zateplenia stropov garáží a pivníc. Vďaka svojej štruktúre vlny a odolnému povrchu je vhodná aj na vyformovanie izolácie pre ďalšie stropné prvky, ako sú podhľady, stĺpy či prestupy potrubných rozvodov. Tieto izolačné dosky sú zhotovené z minerálnej sklenej vlny s veľmi odolnou povrchovou tkaninou, ktoré majú:

  • Vynikajúcu tepelnú a zvukovú izoláciu.
  • Nehorľavé riešenie pre finálnu úpravu konštrukcii.
  • Blesková montáž bez poveternostných obmedzení.
  • Čistá inštalácia a nízke náklady na montážne náradie.

Predpríprava inštalácie

Samotná montáž je veľmi jednoduchá, realizuje sa len použitím mechanického spojovacieho materiálu a predstavuje alternatívu k tradičným lepeným lamelovým systémom zateplenia. K spojovaciemu materiálu radíme:

  • skrutku a podložku
  • montážnu šablónu, ktorá má na povrchu vytlačený postup montáže krok po kroku
  • nôž na rezanie minerálnej vlny

Balíky izolácie je potrebné otvoriť 24 hodín pred použitím, aby nadobudli deklarovanú hrúbku, ale zas nie príliš skoro, aby nenabrali na stavbe vlhkosť. Takto sa zabráni zalomeniu povrchovej vrstvy v blízkosti podložky v priebehu inštalácie.

Príprava pracoviska a materiálu

Pracovisko je potrebné pripraviť na opracovanie izolačných dosiek. Na to postačujú dve opory, drevený hranol, OSB doska a hliníkový T profil. Celok vytvárame tak, že urobíme otvor na hrúbku a dĺžku izolačnej dosky. Na miestach, kde bude viditeľná hrana izolačnej dosky, sa montujú dosky s ohnutou povrchovou tkaninou. Pomocná montážna šablóna sa použije na vyznačenie symetrického rozmiestnenia nainštalovaných spojovacích skrutiek a miesta vŕtania. Na 1 m² postačujú tri skrutky, čo znamená, že na jednu izolačnú dosku to vychádza po dve skrutky.

Montáž izolácie

Samotná montáž sa realizuje pomocou skrutiek s oceľovou podložkou, ktoré sa skrutkujú priamo do predvŕtaného otvoru v stropnej konštrukcii. Hĺbka kotvenia závisí od požiadaviek projektu a od krycej hrúbky a pevnosti stropnej dosky. Bežne postačuje 20 mm.

Inštalačné práce začnite kontrolou rohov priľahlých stien. Ak sú uhly iné ako 90°, je potrebné, aby ste si prvú radu vyznačili pomocou laseru. Izolačné dosky sa začínajú klásť s odstupom 2 – 3 cm a to tak, aby sa zachovala rovná hrana po celej dĺžke miestnosti. Medzeru vyplníte dorezom izolačných dosiek a tá sa prekryje zateplením stien.

Na takúto inštaláciu vám postačia dve osoby, kedy jedna pridržiava izolačnú dosku a druhá navŕtava otvory a pripevňuje skrutku s podložkou. Skrutky je potrebné zaskrutkovať tak, aby sa dosiahol rovný povrch. Dávajte pozor aj na povrchovú tkaninu okolo tanierovej podložky, aby nevznikali deformácie. Pri príliš hlbokom zaskrutkovaní, uvoľnite skrutku tak, aby sa nezdeformoval povrch izolačnej dosky. Každý ďalší rad montáže je posunutý o polovicu izolačnej dosky oproti predchádzajúcemu radu. Pás, ktorý je na stene sa realizuje z upravených izolačných dosiek s viditeľnou hranou obalenou povrchovou tkaninou.

Príprava pásu na stenu

Ako už bolo spomenuté, izolačná doska by mala byť ukončená obalenou hranou. Na riadne ukončenie izolačnej dosky je potrebné začať zmeraním príslušnej šírky povrchovej tkaniny, kedy sa odmeria hrúbka izolačnej dosky plus 5 cm. Pod povrchovú tkaninu sa jemne vsunie nôž a plynulým pohybom sa ostrím oddelí tkanina od vrstvy vlny na odmeranú šírku a tkanina sa ohne na opačnú stranu.

Následne sa doska sa položí na pracovný stôl a nožom na rezanie minerálnej vlny sa rovno odreže fragment vlny s odstránenou tkaninou. Finálnym krokom je obrátenie tkaniny na druhú stranu tak, aby prekryla celú šírku hrany izolačnej dosky a pomocou krátkych skrutiek sa tkanina pripevní o vlnu. Takto upravená izolácia sa môže použiť na zateplenie priľahlých stien tak, že sa dotlačí k stropu a ukotví na stenu.

Izolácia prekladov

Máte v pivnici, či v garáži preklady? Ani tie nie je problém zaizolovať. Využívajú sa na to izolačné dosky s hranou obalenou tkaninou v dĺžke prispôsobenej výške výstupku a hrúbke izolácie. Preklady sa izolujú tak, že sa najskôr izoluje pozdĺžna strana prekladu a následne sa medzi dve bočné izolácie vloží izolačný pás zospodu. Strop s osadenými závesmi sa dá zaizolovať veľmi jednoducho. Úplne stačí jemne narezať vlnu po celej jej hrúbke od najbližšej hrany tak, aby sa dala izolačná doska nasunúť na vyznačené miesto.

V prípade, že sa namontované izolačné dosky pri ďalšej práci poškodia, jednoducho uvoľnite príslušné skrutky a následne osaďte nové izolačné dosky. Hrany izolačných dosiek po ukotvení uhlaďte gumeným valčekom.

 

Prešli sme stručne pár krokov izolácie s ISOVER Stropmax 31, ktorý si viete zakúpiť aj v našich STOVA predajniach. Okrem ISOVERU tu nájdete aj príslušný spojovací materiál a odborné poradenstvo.

 

ZDROJE: www.isover.sk/zateplenie-stropu-v-garazi-s-pouzitim-isover-stropmax-31

FOTO: www.freepik.com