Najčastejším drevokazným hmyzom, ktorý sa vyskytuje v drevených konštrukciách krovov je červotoč, avšak nie je to jediný druh, ktorý môže spôsobiť poškodenie.
Drevené konštrukcie môžu napádať aj iní škodcovia, ako napríklad tesárik krovový, piloritka, kôrovník, hrbohlav či dokonca mravce. V štádiu lariev je tento hmyz najnebezpečnejší, pretože práve larvy dokážu vážne poškodiť drevené konštrukcie.
Zisťovanie prítomnosti drevokaza
Identifikácia prítomnosti drevokaza je často zložitý proces, obzvlášť v miestnostiach, kde sa často nebýva. Keď chcete zistiť, či je drevo napadnuté drevokazom, môžeme po ňom klopať alebo doň rýpať. Ak počujete pevný a zvonivý zvuk, drevo je pravdepodobne v poriadku. Ak však počujete tupý a dutý zvuk, to už môže naznačovať prítomnosť drevokaza. Dutý zvuk vzniká preto, že v konštrukcii sú chodbičky drevokaza. Čím viac je zvuk dutý, tým je drevo pravdepodobne viac napadnuté. Takýmto spôsobom môžete skontrolovať aj iné časti konštrukcie, aby ste sa uistili, či je napadnutie len miestne alebo je širšieho rozsahu. Všímajte si jemné piliny na podlahe alebo v pavučine na povale. Aj to je istým znakom, že máte problém s drevokazom v konštrukcii krovu. Je dôležité jednať okamžite, bez ohľadu na to, či je postihnutý len jeden trám alebo viac, aby sme minimalizovali škodu.
Prevencia pred červotočom
V minulosti sa na krov používalo zvyčajne suchšie drevo, ktoré bolo menej náchylné na napadnutie červotočom. Keďže dnes sa často pracuje s mokrým drevom, v rámci prevencie, ktorá je kľúčová, a to najmä v prípade ochrany dreva pred drevokazným hmyzom a inými škodcami si takýto krov vyžaduje dodatočnú ochranu. Pre ošetrenie dreva existujú špeciálne priemyselné prostriedky, ktoré sú bežne dostupné v obchodoch a často ich nájdete aj v našom akciovom letáku. Ideálne je ošetriť drevo ešte pred jeho zabudovaním. Je dôležité mať na pamäti, že tieto prostriedky môžu predstavovať vysokú ekologickú záťaž, pretože obsahujú jedovaté látky. Dĺžka ich účinnosti je obvykle len niekoľko rokov.
Okrem chemických prostriedkov existujú aj stavebné techniky na ochranu dreva, ktoré sú zamerané na prevenciu proti vlhkosti a zabezpečenie adekvátnej ventilácie drevených konštrukcií. V minulosti sa na ochranu dreva používala aj zelená skalica, čo je vodný roztok síranu železnatého. Aj keď je tento prírodný postup spoľahlivý v ochrane dreva pred hubami a plesňami, jeho účinnosť voči drevokaznému hmyzu je často diskutabilná.
Spôsoby likvidácie červotoča
Miesto, ktoré je napadnuté drevokazným hmyzom je nevyhnutné čo najskôr ošetriť. Jednoduchý spôsob ako to urobiť, je navštíviť naše stavebniny a zakúpiť si niektorý z osvedčených náterov, ktoré sa aplikujú natieraním alebo striekaním, a ktorými dosiahnete impregnáciu dreva. Priemyselne vyvinuté prostriedky zvyčajne kombinujú ničiace aj preventívne účinky. V minulosti bol výber prostriedkov obmedzený, preto ľudia často používali tzv. ľudové receptúry, ako boli napríklad roztoky octu s pridaním saponátových prostriedkov a mletého čierneho korenia. Tieto roztoky boli aplikované injekčnými striekačkami do otvorov v dreve. Bez ohľadu na to, či sa rozhodneme použiť domáci koncentrát alebo osvedčený priemyselný prostriedok, je dôležité nešetriť a ošetriť aj okolité, nenapadnuté časti dreva, aby ste zabránili šíreniu hmyzu na iné miesta.
Vydymovanie dreva proti škodcom bolo v minulosti bežnejšie využívanou technikou, avšak dnes je často prehliadaná. Aj keď sa táto technológia spomína v odbornej literatúre, prostriedky na vydymovanie sa zriedkavo nachádzajú v bežných obchodoch. Napríklad, v minulosti sa dym z pece používal na impregnáciu konštrukcie krovu, čo by dnes bolo nebezpečné a neprípustné. Túto techniku čoraz častejšie nahradzujú moderné impregnačné náterové a postrekové metódy. V minulosti sa tiež používali prírodné látky, ako napríklad býčia krv alebo propolis, na ochranu dreva pred škodcami, avšak ich použitie by dnes bolo nepraktické a neefektívne.
Ak je stupeň napadnutia dreva červotočom príliš výrazný, často sa musí pristúpiť k radikálnemu riešeniu – použitiu píly, ktorú si viete zabezpečiť u nás v oddelení náradie a železiarstvo. Niekedy môže byť deštrukcia napadnutých častí konštrukcie taká rozsiahla a vážna, že jednoducho nie je iná možnosť, než zavolať odborníka na krov a nechať zničené časti odrezať a nahradiť novými. Aj keď to môže znieť drasticky, je to často nevyhnutné opatrenie na zabránenie možného zrútenia krovu.
Prevencia napadnutia dreva červotočmi
Aby ste predišli napadnutiu dreva červotočmi, najlepším preventívnym opatrením je použiť suché drevo pri stavbe krovu. Avšak, vzhľadom na ekonomické aspekty sa drvivá väčšina stavebníkov často uchýli k použitiu mokrého dreva. Preto je nevyhnutné takéto materiály dôkladne ošetriť vhodnými nátermi alebo vykonať opatrenia, ktoré bránia napadnutiu dreva škodcami. Pri výstavbe je dôležité používať drevo, ktoré bolo dôkladne zbavené kôry.
Ak sa predsa len červotoč objaví, je dôležité vedieť, že najväčšie škody spôsobuje vo svojom larválnom štádiu, ktoré trvá približne 2 až 3 roky. Po tejto dobe sa mení na dospelý hmyz a opúšťa drevo, aby sa postaral o rozmnoženie potomstva. Ak sa v tomto štádiu červotoč dostane do kontaktu s účinnými modernými prostriedkami aplikovanými na dreve, už nie je schopný klásť nové vajíčka.
Prevencia je kľúčová, preto je dôležité vykonať opatrenia na predchádzanie napadnutiu dreva drevokazným hmyzom a v prípade zistenia prítomnosti týchto škodcov neváhať s ozdravnými krokmi. Domácke prípravky môžu byť lacné, ale ich účinnosť nie je vždy zaručená, na rozdiel od priemyselných prípravkov, ktoré sú vyvinuté na základe vedeckých poznatkov. Pri aplikácii biocídnych prostriedkov je nevyhnutné dodržiavať pokyny výrobcu a byť opatrný. Je tiež dôležité pravidelne obnovovať ochranné nátery dreva, najmä na miestach, kde bola červotočom už napáchaná škoda. Preto nezabúdajte kontrolovať váš krov a iné drevené časti vášho domu. V prípade akéhokoľvek podozrenia sme tu aj s našimi prostriedkami, ktoré vám budú nápomocné.