Staň sa vŕtacím guru! 1. časť. Aby sa dierka v dreve nepremenila na zubatú džuru!

Staň sa vŕtacím guru! 1. časť. Aby sa dierka v dreve nepremenila na zubatú džuru!
30. novembra 2016 Wordbajan Wordpress

Zas vŕtanie? Áno, zas a znova! Kedy je totiž ideálnejší čas na vŕtanie niečoho vo svojich bytoch či domoch, keď nie počas sychravého, zasneženého, no proste hnusného počasia? Práve počas týchto dní, kedy je už o štvrtej tma, máme viac voľného času ako obvykle. No a to je ten správny čas na dokončenie zatiaľ neprevŕtaných vecí vášho dreveného interiéru.

Aký vrták, taký vrt, aký vrt, taký vrták

V predchádzajúcom článku o vŕtaní sme vás upozornili na začiatočnícke chyby, ktoré poškodzujú vrták, vrt i samotnú vŕtačku a načrtli vám, ako sa týchto chýb vyvarovať. Tiež sme nemohli nespomenúť, aké základné druhy vŕtania existujú. Ich jednotlivým súčastiam sme sa však dotkli len veľmi všeobecne. Každý z nich je dôležitý a svojim spôsobom špecifický, preto prinášame 4-dielny seriál o vrtoch, v ktorých si nájdete presne ten svoj. Ako prvé sme si na paškál vzali vŕtanie do dreva, ktoré je v interiéroch azda najbežnejšie.

A ešte jedno ponaučenie, aký vrták s vrtom, taká bude na konci dňa vŕtačka! Čo ty a tvoje vŕtacie chute? Zapoj sa do súťaže a obdaruj svojho priateľa jedinečnou vŕtačkou. Klikaj TU!

Nejedzte polievku vidličkou!

Povedzme si najskôr, čo najčastejšie zadrháva kvalitný drevený vrt. Medzi najväčšie “hriechy” patrí používanie vrtákov na železo do dreva. U väčších a hlbších dier totiž môžeme naraziť na problém nedostatočného odvodu pilín drážkou, vrták sa potom prehrieva a hmota sa páli. V porovnaní so špirálovitým vrtákom do dreva sa nikdy nedosiahne tak jemný okraj s hladkými stenami v diere. Klasický vrták sa do dreva zavŕta a brúsené britvy drevo pekne odkrajujú. Navyše majú rozmernú špirálovitú drážku, ktorá dobre odvádza hobliny.

Každá trieska je dôležitá

Vrták do dreva spoznáte ľahko na prvý pohľad. Vždy má totiž strednú špičku a za ňou kruhovo usporiadané čepieľky. Skrutkovice po stranách hlboko do tela vrtáku zabezpečujú dostatočný priestor pre odvádzanie triesok. Čisté vŕtanie však umožňujú iba vrtáky ostré ako britva. Ak sa totiž drevo trhá aj pri použití špeciálneho vrtáku, je to tým, že používate tupý nástroj.

Vŕtanie do drevených materiálov nie je zas až taká veda, no najdôležitejšie je vybrať ten správny vrták. Nejedná sa len o priemer, ale o rôzne konštrukcie, ktoré sú určené len k určitým úkonom. Na trhu je väčšie množstvo druhov vrtákov do dreva ako:

Špirálové vrtáky

Sú to najbežnejšie vrtáky určené do dreva. Veľmi dobre sa hodia na presné vŕtanie otvorov s hladkými a čistými okrajmi bez vytrhávania. To možno dosiahnuť vďaka tomu, že presne brúsená vŕtacia špička M má už spomínaný stredný hrot a dva bočné brity.

Hadovité vrtáky

Ako už samotný názov napovedá, jedná sa o vrtáky pre dlhé vŕtanie dier do trámov a pod., s hadovitou skrutkovicou pre vynášanie triesok. Vrtáky sa hodia na všetky druhy mäkkých i tvrdých drevín a dokonca aj na drevo mokré, pričom sú vysoko odolné proti zlomeniu.

Ploché vrtáky

Patria medzi konštrukčne najstaršie a najjednoduchšie typy vrtákov do dreva, ktoré sú určené pre mäkké aj tvrdé drevo, pričom nie je vyžadovaná presnosť vŕtaného otvoru, ako u vrtov s hadovitými vrtákmi. Ploché vrtáky sú určené pre vŕtanie dosiek a tenších materiálov.

Špeciálne vrtáky

Ak v dielni pracujete najčastejšie s drevom, zaiste využijete špeciálne vrtáky do dreva, ako napr. sukovníky, osadené tvrdokovom, ktoré možno použiť nielen na mäkké aj tvrdé drevo, ale aj na to zušľachtené, ďalej lisované laminované drevo, laminované drevotrieskové dosky, dosky s minerálnym podielom, ale aj na stredne tvrdé dlaždice.

Potrebujete prevŕtať niečo tvrdšie?

Tak, teraz viete, že každý druh vrtáku do dreva má svoje opodstatnenie, ktoré sa oplatí dodržiavať. Samozrejme ak vám na vzhľade dier vášho interiéru nezáleží, slová v tomto článku pre vás znamenajú len prázdne blá, blá, blá. Ak by ste skôr privítali nejaké dôležité informácie o vŕtaní do muriva či tvrdších materiálov, presne to na vás bude čakať v druhej časti tohto seriálu. Zatiaľ sa majte a aby sme nezabudli, pozor na spätný chod!