Aké osivo si nachystať? Starký Jojo vám poradí

Aké osivo si nachystať? Starký Jojo vám poradí
22. februára 2019 Patrik Boďo

Síce toho vonku ešte moc neposadíte, no pripraviť sa na sadenie už môžete. Len samotný nákup osiva si vyžaduje akú-takú prípravu a premyslený plán. Často sa totiž stáva, že pri spontánnom rozhodnutí sa nakopia vrecúška naviac, pričom potrebné druhy nie a nie nájsť. Čo všetko treba pri výbere kvalitných semien zvážiť?

Genetika nepustí

Aby úsilie pri pestovaní zeleniny nevyšlo nazmar, je potrebné disponovať osivom so zárukou kvality. Pamätajte, že semeno obsahuje všetky genetické informácie o rastline. Dokonca ani tie najlepšie záhradnícke spoločnosti nedokážu vypestovať kvalitné rastliny bez dobrých semien. Správna genetická skladba tvorí až 80 % úspechu.

Domáce vs. kúpené

Vlastné osivo, ktoré ste si dopestovali v záhrade sami alebo ho máte od suseda, nemusí byť kvalitné. Z prídomových záhrad sa pomerne bezpečne môžu zberať semená tých druhov, ktoré sú prevažne samoopelivé a nie je veľké riziko kríženia. Také sú rajčiaky, paprika, baklažány, hrášok, fazuľa, bôb.

 

Ak vám zostali semená zeleniny kúpené v minulých rokoch, nie je isté, či majú ešte dobrú klíčivosť, lebo starnutím a nevhodným uskladnením ju strácajú. Preto skôr, ako ich použijete na sejbu, urobte skúšku klíčivosti. Na tanierik položte vlhký filtračný papier alebo rozprestrite navlhčenú vatu. Nasledujúce dni semená zvlhčujte a sledujte, koľko semien vyklíči. Pri uznanom osive je v závislosti od druhu najnižšia prípustná klíčivosť min. 60 %.

Sortiment overených tradičných odrôd

Aby vaša snaha vypestovať bohatú a kvalitnú úrodu nevyšla na zmar, treba vyhľadať také osivo, na ktoré sa budete môcť vo všetkom spoľahnúť a hlavne nežiť v strachu, čo sa z toho vykľuje. Vhodné je preto navštíviť špecializovaných predajcov, s ktorými majú záhradkári dobré skúsenosti. Takýto výrobcovia neustále zlepšujú kvalitu ponúkaného osiva, roky skúseností im napovedajú, ako jednotlivé semienka ošetriť, aby zabezpečili čo najvyššiu klíčivosť, rovnomerné vzchádzanie, štartovaciu výživu či ochranu pred chorobami.

V Stova Baumarket vám ponúkneme Tradičné semená starkého Joja. Ponúkaný sortiment je výsledkom dlhoročných dôkladných analýz a naplno pokrýva základné potreby aj požiadavky slovenských hobby pestovateľov. Spoločnosť Semenárstvo s.r.o. sa okrem toho snaží poukazovať na „tradíciu“ odrôd aj uvádzaním dátumu „narodenia“ na obaloch spolu s ďalšími prehľadnými rozšírenými informáciami ohľadom pestovania.

Ponuku osív starkého Joja tvorí starostlivo vybraný sortiment overených tradičných odrôd zeleniny a byliniek najvyššej kvality, vyšľachtených alebo dlhodobo pestovaných v najčistejších podmienkach, poskytujúcich v našich geografických a klimatických polohách pravidelné a vysoké úrody. Genericky nemodifikované a chemicky neošetrené osivá starkého Joja hľadajte u nás na oddelení záhrady teraz iba za 0,50 centov. Prajeme bohatú úrodu!

Zdroj: tradicneosiva.sk, doc. Ing. Magdaléna Valšíková – pluska.sk, iZáhradkár.sk
Foto: istockphoto.com