Čím viac predsavzatí v záhrade, tým viac úrody a pohody

Čím viac predsavzatí v záhrade, tým viac úrody a pohody
31. januára 2019 Patrik Boďo

Vonku to v najbližších dňoch vyzerá na poriadnu topenicu. Plusové teploty vyháňajú sneh do kanálov a pôdy, cencúle už tiež odpadli. Záhradkári sa pomaly pripravujú, prác bude opäť viac než len dosť. Keď ste si na nový rok nestihli zaznamenať predsavzatia, čo vykonať v záhrade, teraz je na to ten najideálnejší čas.

Menej chémie, viac práce, viac potešenia

Čo tak tento rok skúsiť posadiť nejaké tie semiačka? Samozrejme, keď to už aj každý rok nerobíte. Sadiť sa dá teraz priamo vo vašich izbách. Balíček semien je lacný, no produkuje naozaj bohato. Potrebujete len sadenicu, záhradnú zmes a semená. Čo môže byť viac BIO?

Dajte si záväzok, že budete používať menej krutých chemikálií, resp. žiadne. Matka príroda vám za to iste poďakuje, pričom vy budete mať dobrý pocit na tele i duši. Ale ako? Začnite napríklad tým, že si vyrobíte vlastný kompost. Všetky zvyšky zelených šalátov, cibule, plátky uhoriek, kávy, čajových vreciek a vaječných škrupín sú príliš cenné na vyhodenie. Poľahky ich treba nazhromaždiť v nádobe a potom ich buď pridať do hromádky kompostu vonku, alebo ich vsunúť priamo do zeme, kde sa rozpadnú a nakŕmia záhradu. Je to síce prácne, no na nezaplatenie.

Pri poriadku všetko a rýchlo nájdete

Keď ste si vo dvore nestihli popratať minulý rok, v čase určovania predsavzatí je to správne obdobie si to aspoň naplánovať. A najlepšie by bolo to aj dodržať. Nájdite miesto pre všetky vaše nástroje a pomôcky. Aj vám sa iste stalo, že po práci ostali vo dvore voľne položené nejaké veci. Ak je vaša garáž preplnená, porozmýšľajte nad šikovnou kôlňou či iným priestorom. Nejde len o to, že sa susedia nebudú pozerať na porozhadzované veci, ale že na nástroje nebude vplývať počasie a že hlavne vy budete mať z poriadku a usporiadania veľmi dobrý pocit počas celej sezóny.

A pozor. Nepokazilo sa vám počas minulej sezóny niečo, na čo ste v zime zabudli? Ak áno, opravte to, kým je čas. Pokiaľ ide o chodníčky alebo iné záhradné stavby, naplánujte si ich opravy, aby ste neskôr, keď bude priaznivé počasie, nestrácali čas, ale mohli sa rovno pustiť do práce.

Viac užívať a nažívať s ostatnými

Skúste sa túto sezónu zamerať na o čosi väčšie šetrenie. Najmä čo sa týka vody. Nedopustite, aby z vašej hadice či náboja unikali kvapky. Jasné, jedna kvapka svetu nepomôže, no opäť sa dostávame k vášmu pocitu. Prečo si ho nespríjemniť? To isté platí aj pre plasty, s ktorými sa momentálne vo svete bojuje asi najhorlivejšie. Aj v záhrade skúste mať všetky predmety, ktoré nemusia byť z plastu, papierové.

No a keď sme už pri tom životnom prostredí, myslite aj na samotný život vo vašej záhrade. Dajte si predsavzatie, že miesto vyháňania vtáčikov ich nakŕmite. Je pochopiteľné, že teraz nebudete lákať takých krtkov do svojej záhrady, kde vám narobia poriadnu paseku. Ku najmilostivejším škodcom by ste ale mohli byť o niečo priateľskejší. Z takých vtáčikov sa iste potešia deti, ktoré do vášho dvora nebudú chodiť len kvôli trampolíne. A možno z nich budú aj ochotní pomocníci. Voviesť mladých ľudí do tajov záhradníctva nie je nikdy na škodu.

Posledným predsavzatím nech je, že si začnete svoju záhradu užívať o niečo viac. Nesnažte sa o dokonalosť, pretože aj malá nepríjemnosť či zádrhel spôsobia zbytočné nafúknutie. Keď vonku bude pražiť slnko, alebo keď bude daždivé obdobie, nechajte záhradu záhradou. Investujte tento rok skôr do nejakého šikovného grilu, zmajstrujte si terasu, sadnite do pohodlného sedadla. Ak dodržíte vyššie spomenuté predsavzatia, bohatá úroda v podobe slasti vás neminie.

Zdroj: Luke Miller – familyhandyman.com, pluska.sk
Foto: istock.com