Od koláčov rovno do záhrady. Tá sa vám v novom roku odvďačí!

Od koláčov rovno do záhrady. Tá sa vám v novom roku odvďačí!
27. decembra 2018 Patrik Boďo

Rozbalené, dobojované! Teraz máme na mysli plné stoly jedla, s ktorými sme sa aj tieto Vianoce museli popasovať. Váš organizmus iste privíta pohyb. Ale vám sa nechce? Do záhrady určite nie je ďaleko, rozhýbte sa aspoň tam. Aj v tomto počasí sa tam dá čo-to spraviť.

Raz je teplota hore, onedlho zas dole

Kruté mrazy nás zatiaľ obchádzajú, preto to treba využiť. Na začiatok je potrebné bedlivo odpozorovať teplotu. Za odmäku je totiž rastliny dobré odkryť, keď zas hrozia silnejšie mrazy, izoláciu naopak zosilniť. Na horách je, pochopiteľne, vždy chladnejšie, so stúpajúcou nadmorskou výškou teplota úmerne klesá. V posledných rokoch však na našom území dochádza k výkyvom teplôt a ťažko predvídateľným zmenám počasia, ktoré to záhradkárom len a len sťažuje. Aj napriek tomu sa to však dá.

Kel s pórom mráz milujú

Najväčšie problémy s výkyvmi teplôt má už tradične otužilá zelenina, akou je napríklad kel kučeravý či ružičkový a tiež pór. Tomuto druhu zeleniny nevadí zima, ale nesvedčia jej prudké zmeny teplôt. Preto ju treba chrániť nielen proti silným mrazom, ale i pred slnkom. Zvrchu vám najlepšie poslúži biela netkaná textília, zospodu slama či lístie. Netkaná textília ju ochráni aj pred zverou, ktorá si na nej rada pochutnáva.

Čo trvalky a prenosné rastliny?

Ak Perinbabka nezoslala na zem dostatočne silnú perinu, no teplota aj napriek tomu stále klesá, môže holomráz narobiť značné škody. Skontrolujte a doplňte ochranu trvalkových záhonov, bylinkových záhrad a vonkajšie, celoročne osadené nádoby. Medzi osvedčené izolačné materiály patrí čečina, slama, seno, suché lístie, netkaná biela textília, juta a jutové vrecia, bublinková fólia, polystyrén a drevo. Pri odmäku je však vhodné silnejšiu izoláciu odkryť či umožniť vetranie, aby sa rastliny nezaparili a neohrozila je pleseň.

Pozor na to, že niektorým skalničkám, trávam či trvalkám vlhkosť skôr škodí. Navlhnutá izolácie z lístia či trávy im vôbec neprospieva. Okrem toho, vždyzelené rastliny treba chrániť a zakrývať tak, aby mali stále dostatok svetla. Najlepšie ho prepúšťa netkaná biela textília.

V novom roku veľa trpezlivosti aj zdravej úrody!

Pamätajte, že príval mokrého snehu môže polámať vetvy stromčekov a kríkov. Snehové podušky preto opatrne postriasajte, kríky, ktoré by sneh mohol rozlomiť, schovajte pod prístrešky. Pomôžu jednoduché ihlany zviazané z tyčiek, ktoré sneh rozdrobí, konštrukciu môžete obaliť aj netkanou textíliou alebo dočasne obkolesiť doskami. Pozor na to, že vždyzelené rastliny potrebujú aj svetlo. Štíhle kríky možno efektívne zviazať do kužeľa.

Tak vidíte. Nič zložité, že? Takéto pretnutie leňošenia a jedenia v strede sviatkov určite padne každému vhod. A nielen vy budete vo forme, ale aj vaša záhrada. V novom roku prajeme mnoho osobných úspechov a tiež v záhrade úrodu, ktorá bude minimálne taká bohatá ako v zašlom roku.

Zdroj: Jana Bucharová – ireceptar.cz
Foto: istockphoto.com