Čo robiť, aby sneh padol na úrodnú pôdu?

Čo robiť, aby sneh padol na úrodnú pôdu?
26. januára 2019 Patrik Boďo

Snehu je u nás túto sezónu viac než len dosť. Samosprávam a cestárom Perinbabka narobila riadnu paseku, záhradkári si zas môžu mädliť ruky. O okolie domu sa aj napriek tomu treba počas snehovej kalamity aj patrične starať. Máme pre vás pár rád, ktoré vám prácu so snehom značne uľahčia.

Cestári vs. záhradkári

Sneh môžeme nazvať kontroverznou bielou perinou. Zatiaľ čo cestári často zápasia s prebdenými nocami, zanietení záhradkári po takejto zime túžili. Teplá zima bez snehu totiž záhrade vôbec neprospieva. Ideálna je zima s poriadnou snehovou nádielkou. Sneh chráni pred mrazom naozaj skvele, desaťcentimetrová pokrývka znižuje mráz o päť centimetrov a pod polmetrovou vrstvou snehu dlhodobo prežijú rastliny i tridsaťstupňové mrazy. Perina je teda v záhrade ideálnou mikroklímou.

Bez prístupu to nepôjde

Na jednej strane sa záhradkári zo snehu tešia, na druhej aj oni s ním musia miestami bojovať. Vo dvore sa totiž treba nejak pohybovať. Čo tak využiť odhrnutý sneh? Pokojne ho prihoďte k ružiam a trvalkám. Zakryte s ním i kríky. Avšak pozor na jahody! Tie sú na sneh náchylné. Sneh tiež nahádžte na zrýľované záhony. Roztápajúci sa sneh ideálne vsiakne. Pozor na okrasné trávy, tie by mali byť zazimované skôr vrstvou lístia, ako nadmernou hromadou snehu. Nezabúdajte tiež, že odpratávaný sneh viac zľahne, už nie je prevzdušnený a mohol by rastliny udusiť.

S čím pracovať?

Najjednoduchším náradím sú snehové lopaty, hrable a škrabky. Od mozoľov vás uchránia kvalitné násady s ergonomicky tvarovanými držadlami. Väčšina elektrických i motorových záhradných vysávačov, disponujúcich funkciou “fúkanie”, sa dá v zime použiť na odfúknutie snehu a závejov z ciest, schodísk či terás. Najlacnejšou pomôckou na upratovanie čerstvo napadaného snehu na chodníkoch a prístupových cestách k domu, sú u nás málo známe “elektrické lopaty”. Sneh odhadzujú rotujúcim bubienkom v plastovom kryte, upevnenom na teleskopickej tyči.

Snehová nádielka však môže byť príliš veľká nato, aby ste ju pohodlne dokázali odpratať bez pomoci väčších strojov. Ak sa okrem toho máte postarať o väčšie priestranstvá v zaviatych záhradách, klasický odhŕňač snehu nebude stačiť. Treba sa spoľahnúť na motorizovanú techniku v podobe snežných fréz, ktoré sa nezľaknú žiadneho záveja.

Existuje aj technika pre náročnejších. K celoročnej práci sa veľmi dobre hodia záhradné traktory alebo ridery. Ponúkajú podobnú viacúčelovosť ako stavebnicový malotraktor, len adaptéry majú podstatne väčší záber a môžete ich využívať na rozľahlých plochách pri rôznych prácach.

Je teda nad slnko jasnejšie, že záleží len na vás, či bude sneh v záhrade hlavne priateľom a pomocníkom, alebo protivným nepriateľom. Existujú rodiny, ktoré si za sneh v záhrade vedia dokonca priplatiť. Rozprávať by o tom vedeli manželia Friedrichovci zo severonemeckého Lübecku. Skúste sa aj vy zo snehu tešiť o niečo viac a hneď to pôjde ľahšie.

Zdroj: abecedazahrady.dama.cz, dumazahrada.cz, chatar-chalupar.cz, ireceptar.cz, rodinka.sk
Foto: istockphoto.com