Prerábate kúpeľňu svojpomocne? Tieto rady sa vám zídu

Prerábate kúpeľňu svojpomocne? Tieto rady sa vám zídu
23. januára 2019 Wordbajan Wordpress

Aj vám by sa už hodila rekonštrukcia kúpeľne? Predlžovať čakanie určite netreba. Ide totiž o najvyužívanejšiu miestnosť, ktorá si iste zaslúži prerábku. Otázkou už len ostáva, či sa do kúpeľne púšťať svojpomocne, alebo si na prizvať profíkov. Poradíme vám.

S elektrinou si nič dokazovať netreba

Keď si natoľko veríte, že zakutie oddychu, hygieny a relaxu dokážete prerobiť na nepoznanie bez pomoci odborníkov, potrebujete sa vyhnúť pár chybám, ktoré sa často stávajú.

Začnime hneď zhurta. Tak ako do iných miestností, aj do kúpeľne potrebujete „šťavu“. Napriek svojpomocnej rekonštrukcii je odborný elektrikár jedným z remeselníkov, bez ktorých sa nezaobídete. Pre rozvody elektriny v kúpeľni totiž platia špecifické bezpečnostné normy. Tie sa týkajú nielen ističov, ale aj umiestnenia vypínačov a zásuviek. Nepúšťajte sa teda do hazardu so životom a zdravím všetkých, ktorí budú kúpeľňu využívať. Ak, samozrejme, nemáte patričnú odbornosť.

Nie vždy sa dá iba sprchovať

Najčastejšie riešeným úkonom pri rekonštrukcii kúpeľní, najmä tých v bytových jadrách, je výmena vane za sprchový kút. Niet sa ani čomu čudovať. Oproti vani má výhodu v menších nárokoch na priestor, nezanedbateľný je aj jeho ekonomický prínos. Je v tom však háčik. V niektorých prípadoch to nedovolí existujúce usporiadanie odpadov. S ohľadom na ich napojenie sa často stáva táto záležitosť technicky nevykonateľná. A ak sa to predsa len bude dať, môže pokojne nastať rozčarovanie v podobe nefunkčného odpadu, zatekania do bytu pod vami, šírenia zápachu či vzniku plesní.

Čo odpad a vetranie?

Kúpeľne s práčkami predstavujú veľkú záťaž pri odvádzaní odpadových vôd. V takýchto prípadoch je na mieste zahrnúť do rozpočtu aj rekonštrukciu odpadového potrubia alebo vybudovanie nového odpadového systému. Každopádne sa oplatí objednať inštalatéra, ktorý je schopný preveriť funkčnosť pôvodných odpadov s použitím kamery a pomocou tlakového čističa či inštalatérskeho pera.

Dôsledne riešte v kúpeľniach i odvetrávanie. Zvlášť v takých priestoroch, kde je vyššie riziko výskytu nežiaducich prejavov kondenzujúcej vlhkosti. Práve v zimnom období je zvýšená pravdepodobnosť tvorby pár v kúpeľniach s následným vznikom nežiaducej kondenzácie. Ako sa vyvarovať vlhkosti vo vašom kráľovstve relaxu vám už prezradí článok Vlhkosť v kúpeľni: Vieme, čo s tým!

Dlažby a obklady

Už dlhšiu dobu sa presadzujú veľkoformátové dlaždice. Novinkou sú dlažby, ktoré sú takmer na nerozoznanie od prírodných materiálov, ako je klasické či tropické drevo alebo kameň. U dlaždíc väčších rozmerov je nutné dbať na to, aby boli tzv. kalibrované. Len dlaždice s minimálnou rozmerovou odchýlkou totiž vytvoria jednoliatu plochu bez nečakaných hrán.

V obkladoch sa presadzujú všetky formáty, časté je použitie jedného odtieňa v rôznych veľkostiach od drobnej mozaiky až po veľkoformátové obklady. Na rozdiel od minulých rokov sa už toľko nepoužívajú listely, namiesto nich sa objavujú v jednoliatom obklade farebne odlišné pruhy poskladané z mozaiky alebo menších dlaždíc.

Kázanie na záver

Pred samotnou rekonštrukciou kúpeľne si musíte ujasniť priestorové a materiálové možnosti a po ich zvážení sa musíte rozhodnúť, či zvolíte menšie, alebo radikálnejšie zásahy. Pri rekonštrukcii kúpeľne treba dbať na estetické, ergonomické i funkčné požiadavky, aby nový priestor prinášal všetkým členom rodiny príjemné chvíle. Treba myslieť na to, že miestnosť má skvalitniť vaše bývanie, prípadne zhodnotiť vašu nehnuteľnosť, a nie privodiť zbytočné problémy. Zvážte teda, či sa do rekonštrukcie pustíte sami svojpomocne alebo radšej najmete profesionálov s overenými referenciami.

Zdroj: Zuzana Bohdalová, Soňa Havlová – ireceptar.cz, urobsisam.zoznam.sk