Kúpeľňa musí nielen slúžiť, ale aj vyzerať. Dajte do nej správne pomôcky a hlavne obklady

Kúpeľňa musí nielen slúžiť, ale aj vyzerať. Dajte do nej správne pomôcky a hlavne obklady
30. novembra 2018 Patrik Boďo

Kúpeľňa nám ráno praje dobrý deň a večer pekné sny, preto si jej stavba, renovácia či zariaďovanie zaslúžia extra pozornosť. Chystáte sa rekonštruovať, alebo staviate novú kúpeľňu? Tak to by ste si mali prejsť rady, ktoré vám teraz ponúkame ako na podnose.

Pri plesni a v zápachu dlho nevydržíte

Už dlhšie neplatí, že kúpeľňa je len miestom, kde pred spaním vykonávame najnutnejšiu očistu. Dnes kúpeľňu skôr túžime vyšperkovať do dokonalosti. Pleseň a zápach sú v kúpeľni v takomto prípade neprípustné. Treba v nej od začiatku poriadne vetrať. Minimum je zabudovaný ventilátor. Nie je tiež zlé zakomponovať podomietkové splachovanie s odvetrávaním. Inštalačný systém efektívne odsáva zápach pomocou rúrky prívodu vody do misy. Hlavne pamätajte, že spojením toalety a kúpeľne do jednej miestnosti sa síce dá ušetriť priestor, no tiež sa musí počítať s určitým zápachom v kúpeľni.

Vaňa či sprchovací kút?

Muži chcú väčšinou rýchlu sprchu, ženy odpočinok vo vani. Čo tak kompromis? K vaniam možno pridať zástenu, niektoré majú aj v časti ploché dno. Alternatívou sú sedacie vane či sprchové kúty s hlbšou vaničkou. Do malej kúpeľne sa zmestia asymetrické vane, v časti pre nohy zúžené.

Dôležitá je tiež vaňová batéria. Tú umiestnite tak, aby pri sedení neprekážala, netlačila do chrbta a neobmedzovala skladanie vaňovej zásteny. Termostatické batérie šetria čas a peniaze, použitie je pohodlnejšie a bezpečnejšie. Niektoré majú v hornej časti praktickú poličku. Najlepšie a najdrahšie sú elektronické batérie, ktoré presne merajú teplotu a množstvo vody, dajú sa aj ovládať na diaľku.

Dôležité detaily

Do kúpeľne nemožno dať bežný nábytok, ale len ten určený do vlhka. Neuškodí mu ani občasný priamy styk s vodou. Keď nábytok miesto sokla zavesíte, alebo postavíte na nôžky, bude menej vystavený vlhkosti a lepšie sa bude udržiavať podlaha. Len pri sadrokartóne môže byť problém skrinky zavesiť. Skrinky s otvorenými poličkami a s posuvnými dvierkami ušetria miesto v porovnaní s klasickými dvierkami.

A čo osvetlenie? Nie každá farba svetla je do kúpeľne ideálna. Voľte studený biely odtieň. Osvetlené predmety si zachovajú autentickú farbu. Úspory aj príjemný pocit zaistí denné svetlo v kúpeľni. Okrem okna možno urobiť priehľad napríklad z luxferov či využiť svetlovod.

Štýlová kvalita v podobe Kanjiža

Existuje viac postupov na obkladanie. Obklady nemusia byť všade do rovnakej výšky, tým sa dá ušetriť. Do malej kúpeľne radšej dajte svetlé obklady skôr väčšieho formátu, alebo aspoň lesklé. Tmavá dlažba nevadí, pôsobí stabilne. Obdĺžne kachličky vo vodorovnom smere opticky predĺžia stenu, na zvislo priestor zúžia a pretiahnu do výšky. Malá kúpeľňa potom pôsobí ako komín. Vertikálna orientácia veľkých obdĺžnikových formátov zas pôsobí dynamicky.

Na našom oddelení obkladov, dlažieb a sanity, vám v týchto dňoch ponúkneme keramické obklady a dlažby značky Kanjiža za zvýhodnené ceny. Keramická spoločnosť vznikla v roku 1980 a viac ako tri desaťročia predstavuje synonymum pre kvalitu. Výrobky spĺňajú všetky štandardy kvality pre domácnosť a Európsku úniu, o čom svedčia mnohé certifikáty. A pozor, obklady sú nielen kvalitné, ale hlavne štýlovo elegantné. Objavte ich aj vy a spravte si zo svojej kúpeľne miesto, z ktorého nebudete chcieť odísť.

Zdroj: style.hnonline.sk, keramikakanjiza.com
Foto: istockphoto.com