Iba s tým správnym drevom sa topenie naozaj vyplatí

Iba s tým správnym drevom sa topenie naozaj vyplatí
28. novembra 2018 Patrik Boďo

Kúrenie plynom či elektrinou je v dnešnej dobe zvyšujúcich sa cien nie veľmi ekonomické. Krbové kachle sú lákavou možnosťou, ktorá nielen pekne vyzerá, ale vie ušetriť značnú časť financií. Väčšina kachlí a krbov na našom trhu je konštruovaná pre kúrenie drevom. No a dnešný článok bude patriť práve tomuto daru zeme.

S každým drevom sa to dá

Rada z vás si iste povie, čo môže byť také komplikované na pálení uskladneného dreva. Zložité na tom až tak nič nie je, no zvýšiť efektívnosť a ekonomickosť už také jednoduché byť nemusí. Medzi drevami, pochádzajúcimi z rôznych druhov stromov, sú čo do výhrevnosti rozdiely. Tvrdé drevo väčšiny listnáčov je výhrevnejšie, horí dlhšie a poskytne viac tepla, než mäkšie drevo smrekové, borovicové či smrekovcové. Avšak nehľadiac na to, najlepším drevom na kúrenie je drevo suché. Nechať drevo dostatočne vyschnúť je alfou a omegou celého úspechu.

Sušiť, sušiť, sušiť

Každý by si mal uvedomiť, že kúriť mokrým či sčasti surovým drevom nie je absolútne ekonomické a ekologické. Prečo? Pretože nikdy nevyužijete celý potenciál dreva, pričom produkujete zbytočne viac spalín. Drevo s vyššou vlhkosťou tiež rýchlo znečistí sklo kozuba a zanesie komín sadzami. Netreba ani pripomínať, že drevo v takomto prípade nie je moc ochotné horieť.

Po zoťatí obsahuje strom 40-50 % vlhkosti. Kúriť by ste však mali iba drevom, ktorého vlhkosť znížite na 15-20 %. Ako to dosiahnuť? Narezané drevo treba sušiť najmenej dva roky. Miesto by malo byť vzdušné, ideálne vystavené slnečným lúčom, ale zároveň chránené pred dažďom. Obľúbené sú hranice kryté prístreškom, voľne stojace alebo lemujúce múr domu. Pozor treba dať predovšetkým na stabilitu hraníc a odstup od stien.

Merajte jednoducho!

Ale ako vlhkosť merať? Sušiť drevo v mikrovlnke a potom ho vážiť sa vám iste chcieť nebude. Hlavne si to vyžaduje veľa trpezlivosti. Dnes sú k dispozícii malé elektronické meráky, ktorých hroty treba zapichnúť do dreva a na displeji sa zobrazí percento vlhkosti. Hroty by sa však mali zaraziť dostatočne hlboko, aby ste nemerali len na už vyschnutom povrchu.

Dôležité okre toho bude myslieť ešte na pár rád. Drevené polená hrubšie ako 12 cm v priemere ťažšie zapálite, horšie sa s nimi tiež manipuluje. Rýchlejšie sa zohrejete tým, že polená nasekáte na menšie kusy. Pre kúrenie v krbových kachliach je zrejme najvhodnejšie použiť predovšetkým tvrdé drevo ako dub, buk, jaseň alebo drevo z ovocných stromov. Takéto drevo horí sálavým plameňom a zanecháva veľké množstvo rozžeravených uhlíkov, z ktorých sála príjemné teplo po dlhé hodiny.

Zdroj: Jana Bucharová – ireceptar.cz, lepsiebyvanie.centrum.sk
Foto: istockphoto.com