Kúpeľňa alias kráľovstvo energie. Ako na ňu?

Kúpeľňa alias kráľovstvo energie. Ako na ňu?
11. februára 2017 Lenka Zummerova

Bricklayer putting down another row of bricks in site

Chystáte sa rekonštruovať, alebo staviate novú kúpeľňu či toaletu? Kúpeľňa nám ráno praje dobrý deň a večer pekné sny, preto si jej stavba, renovácia či zariaďovanie zaslúžia extra pozornosť. Skúste si totiž predstaviť, keby ste sa z pyžama prezliekli do oblečenia a do práce odkráčali bez návštevy kúpeľne. Aký priestor potrebuje umývadlo, je lepšie vaňa alebo sprcha, k čomu je v kúpeľni dobré okno, to všetko sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Pre niekoho hygiena, pre iných wellness

Už dlhšie neplatí, že kúpeľňa je len miestom, kde pred spaním vykonávame najnutnejšiu očistu. Aj mýtus, že toaleta je obyčajnou nutnosťou, nad ktorou nie je potrebné príliš premýšľať, už dávno padol. Obe miestnosti dnes tvoria dôležitú súčasť bytu či domu, mnohokrát oveľa viac dizajnérsky prepracovanú, než zvyšok interiéru. Dnes kúpeľňa slúži ako miesto pre relaxáciu a často plní funkciu súkromných kúpeľov, ktoré vám vďaka dokonalému odpočinku dokážu vždy dobiť baterky. Pri jej zariaďovaní v podstate platia rovnaké zásady ako pri akejkoľvek inej miestnosti. Je potrebné si ale povedať, čo naozaj potrebujeme, kam môžeme umiestniť vybavenie a ako sa v kúpeľni chceme cítiť.

Sprcha, vaňa, umývadlo. Svätá „čistiaca“ trojica!

Hoci veľa ľudí hodnotí kúpeľňu hlavne podľa designu sanity a vzoru obkladov, ďaleko dôležitejšie je správne rozmiestnenie predmetov. A tiež nadčasové riešenie, aby ste už po roku či dvoch kúpeľňu nemuseli búrať.

Také sprchové kúty sú dnes veľmi obľúbené. Sú tiež o niečo lacnejšie, pretože kupujeme len dvere a nie celú zástenu. Ale pozor! V takomto kúte by nemala chýbať sprchová vanička. Aj tá najlepšia obkladová izolácia proti vode má totiž obmedzenú životnosť.

Vaňa či sprcha? Najlepšie oboje a vždy pre inú príležitosť. Vaňa môže slúžiť ako pohovka pre relaxáciu, vypnutie a doplnenie energie. Dodnes sa vyprávajú historky, ako remeselníci dokázali zničiť vaňu skôr, ako bola kúpeľňa hotová. S pokojom si v nej po inštalácii miešali maltu a okolo lepili obklady. Buďme teda opatrnejší, vaňa sa dáva do kúpeľne medzi poslednými, a hlavne po tom, čo máme na stenách obklady. No a čo sa týka umývadla, tak to by malo byť blízko vstupu a pred ním voľný priestor aspoň 90 x 60 cm, pričom početnejšia rodina s deťmi určite ocení minimálne dve umývadlá. (zdroj: prozeny.czbydleni.idnes.cz)

Dbajte na vetranie, inak je dizajn zbytočný

Pri kúpeľni by sme sa mali držať jednotného štýlu aj palety farieb. Niekedy sa práčky bežne umiestňovali do kúpeľne, dnes sa často hygienický priestor oddeľuje od toho pre upratovanie a pranie. Pokiaľ to nie je možné, skúste aspoň sušičku či práčku schovať za dvere alebo paraván, ktorý vizuálne i funkčne rozdelí priestor.

Príliš poličiek a skriniek nepôsobí dobre. Praktické ukladacie systémy na hygienické potreby sú základom, pretože zaistia dokonalú organizovanosť. Ak rekonštruujeme starú kúpeľňu, potom sú jej rozmery väčšinou dané. Ak kúpeľňu budeme ešte len budovať, potom sa nechajme zvádzať vkusom a fantáziou. Vtedy sa snažme, aby bola umiestnená pri vonkajších stenách a mohli v nej byť dostatočne veľké okná, ktoré interiér prepoja s exteriérom a krásne miestnosť prežiaria. Okno okrem toho poskytne nielen denné svetlo, ale aj dôležité vetranie.

Aby vám bolo do spevu

Vyberte originálne obklady či dlažby, výnimočnú tapetu, zaujímavé drevo, betónovú textúru a pritiahnite pozornosť na jedno konkrétne miesto. Hladké a mäkké uteráky, elegantné sviečky, kúsok zelene, hravé zrkadlo. To všetko dodá vašej kúpeľni osobitosť. Ak chcete všetko dotiahnuť k dokonalosti, voľte hygienické potreby v pekných farbách a obaloch tak, aby priestor nerušili. Vďaka príjemnej hudbe môže byť začiatok dňa ďaleko lepší rovnako ako pobyt vo vani. Inštalujte do kúpeľne vhodný audiosystém odolný proti vlhkosti. Alebo v krajnom prípade vsaďte na síce falošné, ale zaručene zábavné a upokojujúce tóny priamo z našich úst. (zdroj: insidecor.cz)

Deň v kúpeľni začína aj končí!

Interiér kúpeľne už neplní len funkciu očisty tela, ako sme spomínali, ale čakáme od nej omnoho viac. Predovšetkým ženské pohlavie v nej hľadá svoje útočisko. Zákutie poskytujúce odpočinok, relax, energiu či jednoducho priestor na skrášľovanie zovňajšku. Na ľahko vybudovaný celoživotný vzťah vašej polovičky s kúpeľňou však chlapi žiarliť nemusia. Ak si myslíte, že už máte kúpeľňu zastaranú a vyžaduje si premenu alebo ide o novostavbu, začnite jej čo možno najskôr venovať pozornosť. Darujte jej svoj čas a vyhrajte sa s interiérom tak, aby sa tá najdrahšia osoba cítila vo svojom kráľovstve ako v rozprávke. A i keď možno nebude mať z kúpeľne výhľad na čarovnú oblohu s hviezdami, nech to tak aspoň cíti!

Na základe bohatého sortimentu sanitárnych produktov s kvalitným kúpeľňovým materiálom vám aj vedúci oddelenia sanity Peter Brindza dokáže ukázať, ako sa dá vo voľnom čase veľmi jednoducho pohrať s výstavbou či rekonštrukciou vysnívanej kúpeľne. Ako sa starať a udržiavať novučičkú vyblýskanú kúpeľňu, aby ste hneď po roku nemuseli opravovať mnoho nerestí, sa už čoskoro dozviete v ďalšom článku na našom blogu. Okrem toho sa môžete tešiť aj na najnovšie trendy či vychytávky zo sveta sanity.

No a kedy, keď nie počas totálneho výpredaju sanitárnych produktov, bude vhodnejší čas na výstavbu, rekonštrukciu či len skrášlenie si svojej kúpeľne? Jedinečné zľavy sleduj SEM!