Ako si poradiť s výberom interiérových dverí?

Ako si poradiť s výberom interiérových dverí?
16. novembra 2021 Andrea Macekova

Skôr ako začnete premýšľať o farbe, dekóre a materiáloch interiérových dverí, musíte sa rozhodnúť aký typ dverí zvolíte. Trh ponúka široký sortiment dverí rôznych farieb, dekórov či materiálov od masívnych, laminátových, dyhovaných až po fóliované. Akú alternatívu si vybrať a čo ďalšie zohľadniť?

Dvere s povrchovou úpravou – fóliou, predstavujú najekonomickejší výber do nenáročného priestoru alebo do priestoru, ktorý budeme v blízkej budúcnosti rekonštruovať.

Dvere s laminátovou povrchovou úpravou je voľba strednej cesty. Sú odolné a hodia sa do priestorov s deťmi, či domácimi miláčikmi. Sú celkom odolné voči mechanickému poškodeniu a vplyvom okolitých podmienok nemenia farbu. Niektoré lamináty skvelo kopírujú drevené dekóry a preto sú častokrát k nerozoznaniu s dverami z masívu.

Pre tých, ktorí dávajú prednosť prírodným materiálom, sú tu dvere z dreveného masívu, prípadne dvere dyhované, ktoré sú potiahnuté tenkými drevenými plátmi – dyhou. Poctivé drevené dvere sú zdravotne nezávadné a starnú do krásy. Každá vráska naviac dreveným dverám skôr pridá na kráse, než uberie.

Výplne dverí

Dvere je možné urobiť s akoukoľvek výplňou. Je len na Vás akú výplň si vyberiete, no šetriť sa neodporúča.

  • Papierová výplňnajmenej trvanlivý materiál. Táto výplň izoluje, dodáva dverám robustnosť, vypĺňa rám. Odporúča sa na najmenej používané dvere, neznižuje hluk a pri manipulácií sa ľahšie poškodí
  • Pevná DTD doska – DTD = drevotriesková doska. Celá DTD je silná, stabilná a zaručuje odolnosť dverí voči pripichnutiu. Veľmi vhodná na použitie pre špeciálne dvere, aj bezpečnostné. Tieto dvere sú ťažšie.
  • Ľahká DTD doska – pri použití tejto dosky sú dvere dostatočne tuhé a pevné, ale svojou váhou zbytočne nezaťažujú závesy. Takto vyrobené dvere sú dostatočne trvanlivé, spoľahlivé a bezpečné pre zdravie. Sú ľahšie ako plné DTD, ale aj lacnejšie.
  • Tvrdená PUR pena – polyuretánový materiál vyrobený z pevného substrátu vyniká vysokou schopnosťou tepelnej izolácie a je hlavne odolný voči vode a vlhkosti. Dvere z takejto dosky sú ľahké.
  • Plast – výplň je vyrobená zo špeciálne kaleného papiera zloženého do šesťuholníkového tvaru včelích plástov. Nemá však dostatočnú tuhosť a stabilitu, preto je tiež vhodné takéto dvere umiestniť do priestorov pre menej namáhané dvere.

Presklené, či plné

Ďalším dôležitým faktorom pri výbere dverí je to, či si chceme zakúpiť dvere plné, alebo čiastočne presklené. Oba typy majú svoje plusy aj mínusy. Presklené dvere priestor presvetľujú a opticky zväčšujú, avšak predstavujú tiež väčšie bezpečnostné riziko, pokiaľ sa v domácnosti nachádzajú deti. Plné dvere ponúkajú síce väčšie súkromie, ale z malých izieb dokážu vytvoriť tmavý priestor.

Výber klasických alebo posuvných dverí

U nás sú najviac preferované klasické otočné, alebo ináč nazývané otváravé dvere a tie môžu byť pravé alebo ľavé, podľa smeru otvárania. Nemusíme sa však obmedzovať iba na tieto, ktoré sa otvárajú do priestoru miestnosti a zaberajú nám mnohokrát cenné centimetre. Moderný priestor viete ozvláštniť aj elegantným riešením v podobe posuvných dverí do stavebného puzdra alebo posuvnými dverami po stene. Obidve možnosti vám ušetria veľké množstvo miesta a taktiež plnia bezbariérovú funkciu.

Ako zladiť dvere s interiérom

Dvere a zárubne ladíme so zbytkom domácnosti, a aj keď sa nám to možno nebude zdať, sú dosť výrazným prvkom v interiéri. Mnoho ľudí ladí dvere s nábytkom, čo je síce vhodná alternatíva, avšak výhodnejšie je ladiť ich s podlahou aspoň tónom alebo dekórom. Platí pravidlo, že dvere by sa mali ladiť s dvoma, maximálne troma prvkami. Môže to byť spomínaná podlaha, ale aj schody, stena, zábradlie, parapet…, a to buď tón v tóne, alebo kontrast. Neodporúča sa ladiť s nábytkom, keďže tento sa častokrát v domácnosti vymieňa a dvere by po takejto výmene pôsobili v priestore neesteticky.

Pred kúpou vašich interiérových dverí, navštívte našu predajňu STOVA, aby sme vám priblížili ďalšie dôležité faktory pri výbere dverí a spomenuli aj chyby, ktorých sa vyvarovať pri ich výbere.