Elegancia bez dymu, s ilúziou ohňa. V čom sú lepšie elektrické krby?

Elegancia bez dymu, s ilúziou ohňa. V čom sú lepšie elektrické krby?
22. novembra 2021 Wordbajan Wordpress

Posadiť sa pohodlne na gauč, začítať sa do knihy a neskôr sa zahľadieť do plápolajúceho ohňa, to je sen mnohých. Nie každý však má doma komín a priestor na skladovanie dreva.

Riešením môžu byť elektrické krby, ktoré sú ako plnohodnotná náhrada pre tých, ktorí nemajú doma komín a po krbe túžia. V súčasnosti sa jedná o stále viac obľúbený bytový doplnok, ktorý je veľmi často inštalovaný do všetkých moderných bytov. Faktom je, že aj ľudia, ktorí majú doma komín si častokrát zakúpia elektrický krb z niekoľkých dôvodov, a to:

  • Žiadna prašnosť
  • Jednoduchá údržba
  • Minimálne prostriedky na prevádzku

Elektrické krby majú často jednoduché tvary a čisté línie. Výrobcovia neustále zdokonaľujú svoje produkty, aby sa stali centrom domáceho pohodlia a užívateľom prinášali komfort. Dnes majú moderné elektrické krby verné zobrazenie ohňa. Pri bližšom pohľade zbadáte, že sa jedná o imitáciu, avšak imitácia je skvele prevedená.

Parametre elektrických krbov

Elektrické krby majú výhodu v tom, že v drvivej väčšine modelov sa dá výkon regulovať a prispôsobiť vašim potrebám. Výkon je jeden z najdôležitejších parametrov, na ktorý by ste pri kúpe nemali zabúdať. Je potrebné zohľadniť priestor, ktorý budete daným krbom vykurovať, ale aj účel, a teda, či to bude primárny zdroj tepla alebo doplnkový. Pri rozhodovaná berte do úvahy aj to, v akej klimatickej oblasti sa nachádzate a tiež, či je budova, v ktorej bude teleso umiestnené zateplená. Nedá sa totižto porovnať vykurovanie rovnako veľkého priestoru v staršom dome, kde sú väčšie tepelné straty a v nízkoenergetickom dome, ktorý spĺňa všetky podmienky pre energetickú úsporu. V starších domoch bude rovnaký priestor vykurovaný dvojnásobne viac.

Výhody elektrických krbov

Elektrické krby majú veľkú výhodu v tom, že nevytvárajú žiadne spaliny a ľahko sa obsluhujú. Vzhľadom k nižšiemu výkonu ako majú bežné krby na drevo, hodia sa elektrické krby ako doplnkový zdroj tepla a často aj ako módny doplnok v byte. Majitelia takýchto krbov nemusia uvažovať kam zložia drevo, či brikety, alebo ako pripojiť k plynovým rozvodom. Oslovia hlavne jednoduchou, bezpečnou a čistou obsluhou. Rýchlo vyhrievajú jednotlivé miestnosti. Mnohokrát ponúkajú vernú kópiu horiaceho ohňa, ba aj zvuk praskajúcich polien. Okrem nastavení teploty, môžu disponovať aj diaľkovým ovládačom, prípadne ich viete napojiť na inteligentnú domácnosť a regulovať teplotu na diaľku.

Cena elektrických krbov

Dalo by sa povedať, že všeobecne platí, čím vyšší výkon, tým vyššia cena. Cenové rozdiely elektrických krbov však môžu byť skreslené aj kvôli ďalším parametrom. Je potrebné myslieť na to, že nie je vždy výhodou zakupovať krb s najvyšším výkonom. V dobre zateplenom priestore, silný krb spôsobí to, že by došlo k rýchlemu prekúreniu priestoru a vy by ste museli vetrať, čo znamená, že teplo a peniaze posielate von oknom. Naopak slabšie krby tým, že priestor dostatočne nevykúria sú preťažované, čo môže skrátiť ich životnosť. Cena elektrických krbov sa pohybuje v rôznych cenových reláciách.

Tie základné modely majú výkon okolo 1 – 1,5kW / 1h. V ďalšej cenovej kategórii nájdete oveľa širší výber elektrických krbov s regulovateľným výkonom, ktorý sa postupne zvyšuje na 1500W. Ponúkajú príjemný dizajn, imitáciu ohňa a dodatočné funkcie ako napríklad diaľkové ovládanie. V kategórii kvalitnejších elektrických krbov si priplatíte za kvalitu a tým získate aj vyšší výkon – 2kW / 1h. Sú rozmerovo väčšie s vierohodnou 3D imitáciou plápolajúcich plameňov, prípadne zvukovým efektom. Pýšia sa honosným prevedením v tvare krbu. Nie je prekvapením, že štandardom je aj diaľkové ovládanie a iné špecifické funkcie.

 

Nahliadnite na stránku AKCIE, vyberte si ten váš a spríjemnite si pohodlie domova.

Tešíme sa na vás v STOVE.

ZDROJE: Elektrické krby a kamna: do bytu, na zeď | Recenze, test (2021) (equiplo.cz), Test nejlepších elektrických krbových kamen 2021 | Recenze & Jak vybrat (arecenze.cz)

FOTO: www.freepik.com