Auto potrebuje počas zimy oveľa viac pozornosti ako inokedy. Poradíme Vám zopár tipov!

Auto potrebuje počas zimy oveľa viac pozornosti ako inokedy. Poradíme Vám zopár tipov!
7. decembra 2021 Andrea Macekova

Automobil je častokrát braný ako ďalší člen rodiny, a preto si zaslúži aj rovnaké zaobchádzanie, obzvlášť v zimnom období. Aj keď sa možno niekde pravá zima ešte neukázala v plnej sile. Preto by bolo vhodné povedať si zopár možností a užitočných trikov, ako dopriať svojmu autu starostlivosť aj počas zimných mesiacov.

Soľ a špina na cestách nie sú vaši priatelia

Posyp na cestách je veľkým škodcom nie len pre našu obuv, ale rovnako aj pre autá. Kvôli častému soleniu cestárov musíte svoju vozidlu doprajte častejšiu kúpeľ v podobe umytia celej karosérie a výhradne podvozku. Najideálnejšie Vám k tomu pomôže tlakový čistič s oplachom, ktorý v dnešných dňoch nájdete skoro pri každej benzínovej pumpe. Pokiaľ je auto pokryte silnou vrstvou soľného povlaku, neodporúčame Vám šetriť s umývaním. Je nutné aby ste podvozok detailne očistili od všetkých škodlivín. Najlepšie však bude ak si dáte vlastnú námahu a umyjete auto ručne, alebo zájdite do autorizovaných umyvárni. Ak máte lak karosérie navoskovaný, kvôli nenarušeniu voskovaných častí karosérie ju umývajte autošampónom s nulovým PH.

Získajte výhodu s tekutým stieračom

Vidieť počas hustého sneženia je často rozhodujúci faktor medzi bezpečnou jazdou a nepríjemnou kolíziou. Preto by ste na to nemali zabúdať. Postarať sa o nich môžete nie len poriadnym oškrabaním od ľadu pred štartom, ale aj nanesením ochranného prípravku na zachovanie viditeľnosti počas dažďa a sneženia. Tekutý stierač predstavuje modernú a veľmi účinnú metódu pre vyššiu bezpečnosť a pohodlie v súvislosti s jazdou na vašom vozidle. Nič sa nebude diať ak túto nano-technológiu nanesiete na svoje sklá aj pokiaľ ste predtým použili iné prípravky. Vďaka tomu si zabezpečíte dokonalejší odvod  vody a snehu zo skiel. Opätovné zamrznutie okien, či prilepený sneh už taktiež nebude neznesiteľnou prekážkou, nakoľko im tekutý nástrek nedovolí poriadne prichytiť. Tento prípravok vždy aplikujte na všetky okná, predsa chcete mať dobrý výhľad na každý smer.

Nenechajte trpieť svoje koberčeky

V lete si určite každý užíva vo svojom aute dizajnové textilné koberčeky, tie však nesmiete pred zimou vymeniť za gumené. Dokážete si tak účinne ochrániť auto aj z vnútra. Avšak existuje aj iná možnosť ako nie vždy pekne vyzerajúce gumené rohože. Jedná sa o ďalšiu kvalitnú nano-technológiu v spreji. Tá dokáže udržať špinu z topánok na povrchu tkaniny a vy ju budete môcť tak jednoducho odstrániť. Zaobstarať si ju môžete sami, alebo požiadať o ňu v najbližšej autoumývarni.

Metlička a škrabka nesmie nikdy chýbať

Títo dvaja pomocníci sú neodmysliteľnou súčasťou každej zimnej výbavy vodiča. Treba si však dávať pozor na to, citlivo s nimi zaobchádzate. Pokiaľ budete bezhlavo škrabať, môžete si viac uškodiť ako pomôcť. Doškrabať okná a karosériu nie je nič ťažké, aj keď sa to nestane hneď. Spozorujete to však až keď bude neskoro a do tváre Vám bude svietiť ostré jarné slnko.

V tomto smere bude pre Vás najlepšie ak budete parkovať v garáži. Vieme, že nie každý má takú možnosť a namrznuté okno Vás neminie. Ak sa to stane a vy ste odkázaní na metličku a škrabku, používajte ju veľmi opatrne, s ohľadom na auto, ktoré si nechcete poškodiť. Vhodnou alternatívou sú pogumované stierky, či mikrovláknová rukavica na elimináciu snehu z auta.

Okrem toho však môžete mráz aj predbehnúť a svoje čelné sklo prikryť obyčajným kartónom, plachtou alebo špeciálnou pokrývkou. Autoplachty je možné zohnať v rôznych rozmeroch a dokážete nimi prekryť aj celé vozidlo.

Chlad a vlhkosť preniká aj do zavretého auta

Mínusové teploty dokážu niekedy spraviť divy a zabrániť Vám aj vstup do auta. To preto, že ste vaše tesnenie dverí zabudli pred týmto obdobím poriadne ošetriť. Najlepšie to môžete spraviť pomocou silikónového oleja. Preto ak je to čo i len možné a ešte nemrzne tak silno, zabezpečte si silikónový olej v spreji a hor sa do ošetrenia všetkých tesnení a gumových častí na vašom vozidle. Nikdy sa nesnažte otvoriť primrznuté dvere silou lebo riskujete ich poškodenie. Nájdite radšej tie ktoré sa otvoriť dajú a prejdite cez ne. Naštartované auto Vám ich už pomôže rozmraziť.

V rámci našej predajni STOVA máme aj tovar pre údržbu automobilov a radi Vás privítame na ich nákupoch.

ZDROJE: www.auto.hnonline.sk

FOTO: wwwfreepik.com