Chcete tieto Vianoce očariť? Zvoľte bielu a prírodné materiály

Chcete tieto Vianoce očariť? Zvoľte bielu a prírodné materiály
15. decembra 2019 Patrik Boďo

Zvuk kolied a blikanie vianočných svetiel všade navôkol. Vianoce sa blížia nezadržateľnou rýchlosťou. No a keď je vonku všetko tak krásne atmosférické, treba si to preniesť aj cez prah domova. Čo sa tak inšpirovať niektorým z tohtoročných vianočných trendov a staviť na výzdobu v módnych farbách aj aktuálnych štýloch?

Vlastná výroba je IN

Tak ako to, čo si dáme na seba, aj výzdoba bytu či domu podlieha módnym trendom. Nemusíte nutne meniť a vyhadzovať všetky ozdoby po babičke. Tradičnú výzdobu stačí vhodne nakombinovať či dotvoriť pár kúskami, ktoré zmenia, no hlavne spríjemnia tradičné Vianoce.

Aspoň časť vianočnej dekorácie by mala byť tieto Vianoce z vašej dielne. Prečo? Lebo je to trendy, no nielen to. Môžete si síce kúpiť nepreberné množstvo sériovo vyrábaných vianočných ozdôb, sú krásne, farebné, lesknúce, no ozdoby, ktoré si vyrobíte sami, sú predsa len o niečom inom. Akoby mali dušu, akoby žili. Každá je jedinečná a neopakovateľná. Samozrejme, na ozdoby z vlastnej dielne treba predovšetkým čas. A to už môže byť problém.

Farba? Biela s fialovou!

Budú tento rok ulice biele? To ešte nevieme. Istotou preto môže byť byt či dom vyzdobený do biela. Hlavnou farbou tohtoročných Vianoc je totiž práve biela, farba čerstvo napadaného snehu. Je symbolom čistoty, jasnosti, nevinnosti, ale tiež túžbe po dokonalosti.

Čisto a jasne pôsobiace biele dekorácie prežiari interiér a je jedno, či siahnete po ozdobných guliach na strom, bielych sviečkach alebo reťaziach. Nadčasová biela výzdoba sa určite nestratí ani v ďalších rokoch, pričom táto neutrálna farba sa skvele kombinuje s prírodnými tónmi sivej a hnedej, nebojte sa zladiť ju so zlatistou, béžovou alebo surovo šedou. Dobre ju doplní aj mätovo zelená, ľadovo ružová alebo mrazivá modrá. Naozaj in je tento rok kombinovať bielu s fialovou a to vo všetkých možných odtieňoch, od jemnej a romantickej levanduľovej až po sýto tmavú. Fialová symbolizuje pokánie, skromnosť a lásku. Každopádne, snažte sa vo výzdobe používať maximálne tri farby, aby výsledok nepôsobil prepchato.

Čo tak živé Vianoce?

Výzdobu nielen v bielych farbách nájdete aj v našich stavebninách, na ktorú máme dokonca 30 % zľavu. Tento rok sme si pre vás tiež pripravili plyšovú dekoráciu Santa Clausa vo výške 45 cm, ktorý má na sebe biely sveter s vkusne doplnenými sobmi.

No a keď túto sezónu nechcete mať iba umelé ozdoby, dajte prednosť prírode. Do vázy vložte vetvičky čečiny, dozdobte ju vetvičkami šípok alebo trniek. Vydajte sa do lesa na úlomky kôry alebo vetvičky brezy. Použite slamu, jesenné plody, ale aj vianočné korenie – škoricu, badyánové hviezdičky, sušené kolieska jabĺk, citrónu alebo pomaranča. Skúste možno tieto sviatky vymeniť umelý stromček za živý. U nás máme kvalitnú Jedľu Nórsku, ktorá Vianoce dokonale prevonia a skrášli.

Pamätajte, že tou najdôležitejšou prísadou pri prípravách na vianočné sviatky je vždy pohoda a pokojné chvíle užívané v kruhu rodiny.

Zdroj: Veronika Zámečníková – ireceptar.cz, bydleme.cz, living.cz
Foto: istockphoto.com