Do darčekov bez časovej tiesne a stresu!

Do darčekov bez časovej tiesne a stresu!
12. decembra 2019 Patrik Boďo

Letné prázdniny sú už dávno zabudnuté, čo znamená, že Vianoce sú prakticky za dverami. Tie sú vnímané predovšetkým ako príležitosť stráviť viac času s rodinou. Na predvianočnom období však veľa ľuďom vadia hlavne preplnené obchody a všadeprítomný stres. Tento rok to ale môže byť všetko inak.

Strach z času a výberu

Vianoce patria k najvýznamnejším sviatkom, ktoré sú spojené s odovzdávaním darov. Každý rok sa ľudia snažia potešiť svojich blízkych peknými darčekmi. Stretávajú sa ale okrem toho s niekoľkými zásadnými problémami, ktoré nákup darčekov sprevádza. Základné dva problémy sú bezpochyby samotný výber darčeka a čas na jeho zakúpenie.

Existuje pár výnimiek, ktoré nakupujú darčeky priebežne celý rok a pred samotnými sviatkami si užívajú pohodu a pokoj. Avšak oveľa viac ľudí zháňa dary tesne pred sviatkami a prežívajú pri tom, pochopiteľne, dosť stresujúce chvíle, ktoré často vedú ku kúpe nie moc podareného daru.

Čím skôr, tým lepšie. Avšak…

Tou najlepšou dobou pre nákup vianočného darčeka sa javí september a október. Má to hneď niekoľko dôvodov. Jednak máte na výber darčekov čas, obchodníci majú stále plné sklady a nestane sa, že by bolo už niečo vypredané. Tiež doba doručenia vás nemusí trápiť, pretože pošta ani kuriéri nie sú preťažení. A hlavne nie ste v strese a môžete tak vybrať darček, ktorý skutočne zaujme a poteší. Je v tom však háčik. Ruku na srdce, koľkí z vás, čo toto práve čítate, zháňate darčeky už v septembri? Pár jedincov sa nájde, ostatní si s darčekmi lámu hlavu práve v týchto dňoch.

Bez zoznamu a rozpočtu to pôjde ťažšie

Netreba podliehať panike. Ak zvolíte správny systém, pôjde to hladko. Zoznam ľudí je základ. Ak darčeky nekupujete len jednej či dvom osobám, určite si zoznam vytvorte, aby sa vám nestalo, že na niekoho zabudnete a darček mu nedáte vôbec alebo ho budete zháňať na poslednú chvíľu. To by bolo faux pas.

Následne je potrebné prejsť k časti, ktorá nie je moc obľúbená. Tou je cenový rozpočet. Najprv si premyslite, koľko peňazí do darčekov môžete a hlavne chcete investovať. Akonáhle budete mať splnený tento bod, zamerajte sa na rozpočty jednotlivých darčekov. Ak chcete, aby boli pre známych vyvážené, musíte svoje kalkulácie naozaj dodržiavať.

Aký darček?

Nevyberajte darček, ktorý sa páči vám. Vyberte darček s ohľadom na záujmy, koníčky a priania obdarovávaného. Ak napr. kúpite svojmu otcovi knihu a viete, že za svoj život neprečítal viac ako návod od novej práčky, zvolili ste nevhodný darček. Naopak, ak je napríklad váš partner náruživým rybárom a pod jedličkou nájde poukážku na nákup v rybárskom obchode, určite trafíte do čierneho.

V prípade, že neviete, čo presne danej osobe vybrať, zvoľte poukážku a obdarovaná osoba si môže kúpiť presne to, čo chce. Plánovaný pobyt niekde, kde je naozaj pekne, tiež nie je na zahodenie. Ženy okrem toho určite poteší oblečenie a tiež nová kabelka. Tých dámy nikdy nebudú mať dosť. Ak však máte pre svoju drahú niečo špeciálnejšie, určite tomu dajte pred kabelkou prednosť.

Ženám zas Stova Baumarket odporúča zakúpiť pre svojho domáceho kutila darčekovú poukážku v hodnote 10 €, 20 € či 50 €. Ideálny darček na Vianoce pre všetkých remeselníkov, stavbárov a domácich majstrov žiadajte na pokladniciach v našich stavebninách. Prajeme štedré, no hlavne pokojné zháňanie vianočných darčekov.

Zdroj: az-darky.cz, kabea.cz, Michaela Kocourková – vimvic.cz
Foto: istockphoto.com