Že sadrokartón toho veľa neunesie? Mýtus!

Že sadrokartón toho veľa neunesie? Mýtus!
29. novembra 2019 Patrik Boďo

Sadrokartón. Flexibilný a moderný materiál, ktorý umožní zmeniť interiér behom pár dní a pritom kvalitne aj lacno. Čo ale s ťažkými obrazmi, poličkami či skriňami? Obavy sú zbytočné, pri správnom ukotvení unesie stena zo sadrokartónu takmer všetko bežné, čo v domácnosti nesmie chýbať.

Viac než len obľúbený materiál

Dnes je sadrokartónová doska vyrábaná zo štukovej sadry, prídavných látok do sadrových zrniek a tiež z vysoko kvalitného kartónu. Je rýchlym a jednoduchým riešením akéhokoľvek priestoru v miestnosti. Veľkým plusom je ľahká manipulácia a čistá práca. Sadrokartón je variabilný a dobre opracovateľný, možno ho ľubovoľne orezávať a tvarovať. Vďaka vhodnej izolácii môžete dosiahnuť zlepšenie tepelných a hlukových vlastností, pričom materiál je ohľaduplný k životnému prostrediu.

Ďalšou výhodnou vlastnosťou sadrokartónu je jeho nehorľavosť. Pomocou ohýbaných konštrukcií a ohybných dosiek možno vytvoriť taktiež zaujímavé a oblúkové konštrukcie, ktoré dodajú interiéru originalitu a nevšedný dizajn. Dôležité je vedieť, že sadrokartón nie je určený pre nosné konštrukcie, je vhodný skôr pre vnútornú potrebu. To ale neznamená, že nedokáže uniesť čo i len o niečo vyššiu váhu.

Čo a ako vešať?

Napriek tomu, že sadrokartónová konštrukcia nepôsobí masívne a môže sa zdať, že neunesie veľkú záťaž, možno na stenu montovať dokonca aj skrinky s hmotnosťou niekoľko desiatok kilogramov. Pred zavesovaním sa ale vždy treba uistiť, aký druh sadrokartónovej dosky bol použitý a akú má únosnosť.

Nezabudnite, že stena neponesie len skrinku, ale aj obsiahnuté predmety, riad a pod. Pripevnenie obrazov či ľahších dekorácií nepredstavuje takmer žiadnu záťaž. Na predmety s ťažiskom do 5 cm od steny postačia špeciálne háčiky, ukotvené pomocou klincov do sadrokartónovej steny. K zaveseniu väčších a ťažších predmetov do sadrokartónovej priečky sa používajú špeciálne kotvy, ktoré majú po inštalácii do dosiek nosnosť niekoľko desiatok kilogramov. Pri ich ukotvení možno využiť konštrukčného profilu a zapustiť vhodné hmoždinky priamo do nosnej konštrukcie.

Sadrokartón viete poľahky aj obkladať

Lúčiť sa pri sadrokartóne nemusíte ani s keramickými obkladmi. Aj vaša kúpeľňa tak môže vyzerať na nerozoznanie od tej murovanej. Ide len o to, aby bol podklad kvalitne vybudovaný a ošetrený. Predovšetkým, pre vlhké prostredie kúpeľne sa používajú zelené, proti vlhkosti odolné sadrokartónové dosky s hrúbkou 12,5 mm, a to v dvoch vrstvách. Stena je tak silnejšia a nepružná. Nemusíte sa tak báť, že sa v budúcnosti pod ťarchou zubu času začne prehýbať. Dosky sa po montáži ošetria penetráciou, aby sa znížila ich nasiakavosť, a naopak zvýšila ich priľnavosť, a potom už môžete pristúpiť k samotnému lepeniu obkladov.

Zhrňme si to. Čo sa týka únosnosti, ak sa pri realizácii sadrokartónových systémov dodržia presne stanovené technické postupy a pracuje sa vo vyhovujúcich stavebných podmienkach za pomoci pevných hmoždiniek a kotiev, nie je dôvod na žiadne obavy.

Zdroj: Veronika Zámečníková – ireceptar.cz, Edita Braná – ceskestavby.cz, dumazahrada.cz
Foto: istockphoto.com