Chráňte životné prostredie so živým stromčekom, ktorý neopadáva

Chráňte životné prostredie so živým stromčekom, ktorý neopadáva
18. decembra 2019 Patrik Boďo

Opadajúce ihličie je tým dôvodom, prečo mnohí prechádzajú od stromčeka živého k umelému. Ale ten rozhodne tak krásne nevonia a aj ten najlepší jednoducho vyzerá umelo. Zaobstaraním umelého stromčeku dokonca neochránite ani životné prostredie. Ak teda nemáte s výberom tohtosezónneho stromu jasno, ďalšie riadky vás možno usmernia.

Do lesa jedine na prechádzku

Vianočný stromček milujú deti aj dospelí. Prvým rozhodnutím pred „zapustením koreňov“ do obývačky je voľba medzi umelým a živým stromčekom, prípadne stromčekom v kvetináči alebo rezaným. Chodiť na stromček s pílou do lesa sa ale rozhodne nevyplatí. Okrem čierneho svedomia by vás v takom prípade mohla stretnúť tiež mastná pokuta. Lesníci navyše zvyknú natierať stromčeky špeciálnou tekutinou, ktorá pri izbovej teplote veľmi nepríjemne zapácha. Netreba sa tak určite inšpirovať rodinou Griswoldovcov zo známeho filmu Vianočné prázdniny, ale stromček si radšej zakúpte.

Čo najviac chladu a vody

Niektorí ľudia si kupujú vianočné stromčeky umelé, pretože si myslia, že tým chránia prírodu. Blud! Je to presne naopak. Vianočné stromčeky z umelých hmôt škodia prírode omnoho viac. Už pri výrobe je potrebné určité množstvo energie a navyše sa pri spracovaní plastov uvoľňujú do ovzdušia škodlivé látky. No a pri likvidácii tomu nie je inak.

Živý stromček množstvo ľudí odrádza tiež tým, že skoro odpadáva. Nemusí to byť však také hrozné. Aby strom nejakú dobu vydržal a radosť z neho trvala čo najdlhšie, odporúča sa skladovať stromček v chladnom prostredí. Ideálne je, keď je postavený v nádobe s vodou. Ešte predtým je potrebné odrezať koniec kmienka, aby stromček kvôli smole, ktorú zalial rez, mohol dobre sať vodu. V prípade, že máte na stromček pripravený stojan, kam je možné naliať aj vodu, je nutné, aby voda dosahovala až ku kôre. Stromčeky totiž vodu sajú vrstvou pod kôrou.

Pokiaľ si zaobstaráte stromček v dostatočnom predstihu, je ho potrebné skladovať na mieste, kde nebude vystavený priamemu slnečnému žiareniu či v blízkosti radiátorov, aby tak rýchlo nevysychal. Nie je na škodu, keď celý stromček pokropíte vodou, pretože vlahu odoberá aj ihličie.

V Stove stromčeky zo severu

Dôležitá je veľkosť stromčeku. Tú treba vyberať podľa priestorových možností. Kto býva v nájomnom dome s vyšším stropom, môže si dovoliť aj trojmetrový strom. Do ostatných bytov sa však hodia radšej menšie kúsky, aby ste sa okolo živej dekorácie nemuseli celé Vianoce naťahovať po špičkách. Akýkoľvek stromček, ak je náhodou zabalený v sieti, si nechajte pred kúpou rozbaliť, nech môžete posúdiť jeho stav. Skontrolujte kmeň, či nie je krivo urastený alebo porušený. Krivý stromček by sa ťažko upevňoval do stojanu a nevyzeral by pekne, pričom porušený by mohol rýchlejšie schnúť.

V Stova Baumarket sme si pre vás prichystali kvalitnú Jedľu Nórsku za výhodnú cenu, ktorá rozvonia a hlavne poriadne oživí vaše sviatky. Skúste tak tento rok urobiť zmenu a do obývačky na Vianoce nasťahovať živý stromček. A keď predsa len neplánujete dať tomu živému šancu, v našich stavebninách nájdete aj umelú Jedľu. Tak teda, krásne ukladanie a zdobenie stromčeka v kruhu najbližších.

Zdroj: ctidoma.cz, mezistromy.cz, Sylva Svobodová – novinky.cz, idnes.cz
Foto: istockphoto.com