Modrá nie je iba dobrá. V novom roku 2020 bude úplne najlepšia!

Modrá nie je iba dobrá. V novom roku 2020 bude úplne najlepšia!
8. januára 2020 Patrik Boďo

Farba, ktorú všetci poznáme už od mala. Bez podtónov, odleskov, bez mixovania s inými odtieňmi. Klasická farba ako zo základnej sady pasteliek, s ktorými sme s radosťou čarbali na papier nebo. Farbou roka 2020 podľa Pantone je odtieň, ktorý milujeme snáď všetci.

Naval, teda námornícka modrá

Zrejme vás zaujíma, kto vlastne o výbere trendy farby pre aktuálny rok rozhoduje. Ide o tých najväčších výrobcov náterových hmôt, ktorí zamestnávajú popredných svetových dizajnérov a architektov, aby na základe vývoja globálnych trendov, poznatkov a výskumu správania spotrebiteľov, každoročne zvolili tú najlepšiu farbu a odtieň. Najväčšie slovo majú spoločnosti Pantone Color Institute či Akzo Nobel, pričom v tesnom  závese za nimi sú spoločnosti PPG a Sherwin-Williams.

Podľa spoločnosti Pantone je farbou pre začiatok nového desaťročia Classic Blue, teda klasická modrá. Tá nahradila energizujúcu a pulzujúcu Living Coral, jasne korálovo oranžovú farbu so zlatistým podtónom, ktorá bola TOP farbou v zašlom roku. Na modrej, avšak s odtieňom Naval, sa zhodla aj Sue Wadden, riaditeľka marketingu farieb v spoločnosti Sherwin-Williams: „Použitie farieb v interiéri sa mení. Už nejde iba o to, ako vyzerá priestor, ale i o to, ako sa cítite. Každý potrebuje cítiť podporu a inšpiráciu. Námornícka modrá pripomína nočnú oblohu, na ktorú ľudia po stáročia hľadeli ako na múzu, ale i vtedy, keď hľadali odpoveď na zložité otázky.“

Noblesný aj pokojný interiér zároveň

„Žijeme v dobe, ktorá vyžaduje dôveru a vieru,“ vysvetľuje výkonná riaditeľka Inštitútu Pantone Leatrice Eiseman. Modrá v odtieni stmievajúcej sa oblohy je podľa nej tou pravou kotvou, pretože nám dáva istotu, že zajtra príde ďalší sen. Tento odtieň nás povzbudzuje, aby sme rozšírili svoje myslenie nad rámec toho, čo je pre nás bežné. Vyzýva nás, aby sme premýšľali hĺbavejšie, rozšírili naše obzory a otvorili komunikačný tok.

Kráľovská modrá je vynikajúcou voľbou na oživenie každej miestnosti u vás doma. Veľmi dobre ladí s módnymi lesklými kovovými prvkami a pristanú jej aj trendy materiály ako je napríklad zamat. Použiť sa dá na detailoch, ako sú modré závesy, vankúšiky alebo prikrývky, báť sa nemusíte ani výraznejších a väčších kusov nábytku, veľmi pekne vyzerá kreslo alebo gauč v sýto modrej farbe. Modrá maľba na stenách dodáva interiéru seriózny a pokojný dojem, je však potrebné dbať na vyváženosť farieb a dobre kombinovať so svetlejšími odtieňmi, aby celok nepôsobil ponuro a ťažkopádne.

Modrá sa dá kombinovať!

Modrej sa netreba obávať, či už je váš domov štylizovaný modernými prvkami, staršími, jednoduchšími alebo drevenými. Práve tieto vyniknú v kombinácii s touto farbou asi najviac. Vynikajúco tiež ladí so svetlo ružovou farbou a nepôsobí to veľmi preštylizovane, naopak, sviežo, mladistvo a skutočne originálne. Inšpirujte sa rozmanitosťou farieb a siahnite po doplnkových farbách v tónoch svetlejšej fialkovej, svetlo šedej, doplnenej o pieskovú hnedú. Alebo sa nechajte preniesť do idylického tropického raja a pustite do svojej izby žiarivé tóny zelenej, kombinované s koralovou a kontrastnou bielou či čiernou.

Pokiaľ ste priaznivcami tradičných kombinácií, držte sa v palete svetlých modrých a fialových odtieňov, prechádzajúcich do ružovej. Naopak nečakané možnosti prináša kombinácia základnej modrej s trblietavými odtieňmi zelenej, červenej aj fialovej, zjemnenej o šedú a krémovú farbu. Každopádne, výber farebných kombinácií interiéru je len a len vo vašich rukách.

Zdroj: Veronika Zámečníková – ireceptar.cz, Lenka Chvostová – abecedazahrady.dama.cz, zeny.cz, feminity.zoznam.sk, mojdom.zoznam.sk
Foto: istockphoto.com