Platíte veľa za vodu? Zmeny v domácnosti ochránia nielen rozpočet, ale aj planétu

Platíte veľa za vodu? Zmeny v domácnosti ochránia nielen rozpočet, ale aj planétu
14. januára 2020 Wordbajan Wordpress

Škrie vás pohľad na každoročný účet za vodu a pýtate sa, či sa voda u vás prelievala nonstop ako v potoku? Ako v potoku nie, no veľa prebytočnej vody určite pretieklo. Čo tak si dať v novom roku predsavzatie, že najbližší účet za vodu bude o čosi chudobnejší?

Šetríte peňaženku aj planétu zároveň

Úprava vody je dnes žiadanou komoditou. Zo zásoby na Zemi každým rokom ubúda, vplyvom zlého hospodárenia, alebo v dôsledku znečistenia. Od roku 1940 vzrástla spotreba vody na planéte štvornásobne, hoci sa počet obyvateľov iba zdvojnásobil. Upravená voda sa preto stáva čoraz vzácnejšou a jej cena neustále rastie. No a nám zas rastú cifry na účtoch za vodu. Žiaľ, z 98 % si za to môžeme sami.

Ak teda chcete ušetriť peniaze v domácom rozpočte a zároveň chrániť zdroje pitnej vody, s dnešnými technológiami nie je naozaj priestor na výhovorky. Je možné ušetriť až 50 % vody a pri úspornom hospodárení s vodou môžete ušetriť ešte omnoho viac.

Ako splachujete?

S úsporou vody si v domácnostiach viete poradiť nielen vďaka šikovným technológiám, ale aj kvalitným batériám, využitiu umývačiek a perlátorov, termostatických batérií alebo duálnemu splachovaniu. V toalete totiž celkovo mizne zhruba tretina všetkej pitnej vody, ktorá odteká z domácnosti.

Úspornejšie sú toalety s dvojitým splachovaním, ak tento systém pravidelne aj využívate. Ak je rozdiel pri jednom spláchnutí 3 l, v jednočlennej domácnosti sa týmto spôsobom za deň ušetrí priemerne 15 l vody. Vo viacpočetných rodinách je to už poriadny rozdiel. O stupeň vyššie je automatický WC stop, ktorý dokáže ušetriť ešte viac ako dvojité splachovanie – vždy totiž použije presne toľko vody, koľko treba.

Veľa riadu = veľa vody. Nemusí to byť tak!

V kuchyni sa vo všeobecnosti najviac vody spotrebuje pri umývaní riadu. Ak riad umývate ručne v dreze, je šetrnejšie najprv všetko umyť v napustenom dreze a až nakoniec opláchnuť pod tečúcou vodou. Odporúčame tiež investovať do modernej šetrnej umývačky riadu. Keď sa vám však umývačka neoplatí, využite perlátor. Jednoducho ho nasadíte na koniec vodovodného kohútika. Tým, že premiešava vodu so vzduchom, môžete ušetriť až polovicu bežne spotrebovanej vody pri umývaní riadu.

Prúserom môže byť kvapkajúci kohútik. Ten vie mať na svedomí mesačne až 170 litrov zbytočne vyplytvanej vody. Radšej teda investujte do nového tesnenia alebo výmeny kartuše, než aby ste zbytočne míňali za nevyužitú vodu.

Žrútom vody je aj záhrada

Častým zlozvykom domácností je nechať odtekať silný prúd vody počas čistenia zubov. Dajte si do nového roku predsavzatie, že sa tohto zlozvyku zbavíte. Uvidíte, koľko vody za rok ušetríte. Zvlášť, ak majú všetci členovia rodiny tento zlozvyk v sebn pevne zakorenený.

Zabúdať netreba ani na práčku. Mnoho ľudí robí chybu v tom, že perú takmer každý deň niekoľkokrát a s poloprázdnou práčkou. Práčku naplňte vždy po okraj, ušetríte si tým ďalšie pranie a veľa vody. Aj elektriny, pretože studenou sa dobre prať nedá.

Po mrazivých dňoch sa opäť vrátime do našich záhrad. Ak máte pri dome bazén, často polievate záhradu alebo umývate auto, je dobré popremýšľať o obstaraní vlastnej studne, prípadne o využití dažďovej vody. Stovky a tisíce litrov pitnej vody vyplytvanej na lacné zalievanie záhonov môžu byť relatívne ľahko nahradené. Hoci studňa aj nádrž na dažďovú vodu vyžadujú istú počiatočnú investíciu, rýchlo sa vráti.

Do šetrenia vody by sme nemali byť hnaní len úsporou peňazí. 1,8 miliardy ľudí stále trpí nedostatočným prístupom k dodávkam vody a 2,5 miliardy ľudí žije v oblastiach, ktoré potrebujú zabezpečiť lepší systém kanalizácie a čistenia použitej vody. Pritom každý z nás môže použiť jednoduché tipy a zvyky pre domácnosť a pomôcť tak chrániť jeden z najdôležitejších prírodných zdrojov. I keď sa vám to môže zdať ako bezvýznamná kvapka v mori, aspoň viete, že ste preto urobili maximum. Hor sa do toho!

Zdroj: Zuzana Bohdalová – ireceptar.cz, Roland Regely – finance.sk, nestle.cz, odarenstvi.cz