Obľúbený odtieň nestačí. Od farby na stene žiadajte omnoho viac!

Obľúbený odtieň nestačí. Od farby na stene žiadajte omnoho viac!
23. júla 2019 Patrik Boďo

Váš život zo dňa na deň môžete obohatiť tým, že sa obklopíte farbami, ktoré sú pre vás najharmonickejšie. To platí hlavne pre steny, ktorými ste dennodenne „zaliati“. Mať obľúbenú farbu stien je dnes už štandardom. Čo ďalej by ste ale od svojej farby mali žiadať?

Základné požiadavky

Ak ste sa nerozhodli vymaľovať steny klasickou bielou farbou, čo je dnes trendy, je výber a zladenie farebných odtieňov kľúčové. Vhodne zvolené farby vytvoria dokonalú atmosféru miestnosti, náladu, dajú jej charakter. Lenže, keď pred vás obchodník položí vzorkovník farieb a odtieňov, v ktorom sú farby zoradené, zistíte, že nie je také jednoduché si vybrať. Čím teda začať?

Zásadne nevoľte farbu, ktorú nemáme radi! Je ľahké nechať sa presvedčiť, že je niečo pekné, moderné, že práve táto farba „letí“. Ale čo keď sa vám nepáči? Vykašlite sa na ňu. Pri výbere odtieňa okrem toho nevychádzajte len zo vzorkovníka. Tie vedia byť poriadne zavádzajúce a skresľujúce. Je zásadne nevyhnutné vyskúšať konkrétny odtieň na stene, najlepšie na väčšej než menšej ploche.

Odtieňom to nekončí

Správna voľba farieb môže zásadne ovplyvniť nielen celkový vzhľad a štýl, ale aj vašu vlastnú náladu, ako sme už neraz spomínali. Preto je nutné sa pri návrhu celkového vzhľadu podrobne zamyslieť nad farebnosťou. Farby by ste však mali voliť nielen podľa toho, ako môžu premeniť interiér miestnosti, ale aj podľa funkcie, ktorú má miestnosť spĺňať a podľa farebných kombinácií miestností či nábytku.

Keď po dôkladnom zvážení budete mať konečne vybraný požadovaný odtieň, je potrebné sa zamerať na druhú najdôležitejšiu vec pri výbere farby. Ňou je určite odolnosť, a teda životnosť farby. Dôležitá je určite paropriepoustnosť. Ide o schopnosť suchého náteru prepúšťať vodnú paru. Čím lepšie dokáže farba „dýchať“, tým viac sa vám vyplatí. Nemenej žiadaná je dnes zmývateľnosť, resp. odolnosť voči drhnutiu a viacnásobnému umývaniu, čo má za následok, že získané nátery neabsorbujú nečistoty a „ťažké” škvrny, pričom sú odolné voči dezinfekčným prostriedkom.

Farba tretej generácie

Umývateľnosť je vlastnosť farby, umožňujúca s minimálnou stratou hrúbky náteru a bez viditeľných škôd odstrániť mokré škvrny z jej povrchu. Ak si vyberiete práve takúto farbu, budete z nej môcť bez väčších problémov kuchynskou handrou a bežnými čistiacimi prostriedkami odstraniť takmer čokoľvek. Ušetríte tak na ďalšom maľovaní a zachováte stene dlhšiu dobu pekný vzhľad. Samozrejme, vybrať si musíte ten správny náter.

Aj preto je pre nás cťou vám predstaviť keramickú farbu do interiéru tretej generácie, vyrobenú inovačným systémom za použitia novej technológie Ceramic System. Tá pracuje s použitím keramických komponentov s najvyššou akosťou. Unikátna formula tak prináša farbe Magnet vynikajúce parametre odolnosti voči umývaniu za mokra. Farba neabsorbuje nečistoty a „ťažké” škvrny ako kečup, slnečnicový olej, plniace perá, pastelky, rúž, horčica, káva, čaj, víno. Magnet Ceramic okrem toho pri maľovaní vôbec nepraská, vykazuje dokonalé krytie či výdatnosť, pričom po natretí sa neleskne. Špičkovú farbu Magnet Ceramic nájdete, ako inak, aj v stavebninách Stova Baumarket. Hľadajte a nechajte si poradiť na oddelení „farby a laky“.

Zdroj: farbymagnat.sk, Petr Pojar – ceskestavby.cz, jub.cz
Foto: istockphoto.com