Zábava aj oddych priamo v záhrade? Jedine s kvalitným altánkom. Nebojte sa ho zostrojiť

Zábava aj oddych priamo v záhrade? Jedine s kvalitným altánkom. Nebojte sa ho zostrojiť
31. júla 2019 Wordbajan Wordpress

Túžite tráviť vo svojej záhrade viac času, no letné horúčavy vás neustále vyháňajú do klimatizovaných izieb? Zrejme sa vo dvore nemáte kde čo i len na pár minút skryť. Bez záhradného altánku to inak nepôjde. Čo tak si ho vybudovať výhodne a hlavne svojpomocne? Poďme na to!

Základom sú kvalitné základy

Záhradný altánok patrí k prvku pohodlného odpočinku, tak vo veľmi horúcom letnom období, ako aj v lejaku. A nemusíte byť milionárom, aby ste si aj vy mohli postaviť takýto pekný oddychový priestor. Záhradný altánok síce nie je na stavbu až tak náročný, no na jeho zostrojenie akú-takú zručnosť potrebovať určite budete. Okrem samotnej výstavby ide totiž aj o vybudovanie základov pre nosné pätky a pokrytie strechy niektorej zo súčasných moderných krytín. Čím začať?

Základy pre záhradný altánok pohodlne vybudujete pomocou zemného vrtáka, ktorý vám pomôže s vyhĺbením jamiek do hĺbky až pol metra. Po vyhĺbení dno vyplňte mletým vápencom alebo pieskom. Následne pokračujte betonážou. Kvalitný betón použite v spojení s nastrihanými pásmi kari sietí, čo znamená veľmi odolný základ, ktorý neroztrhajú ani najtuhšie mrazy. Do čerstvého betónu nezabudnime presne uložiť oceľové pätky. 

Pokračujte kostrou…

Na rad prichádza trpezlivosť. Po dokončení betonáže pre pätky nechajte betón poriadne vyzrieť (pre dokonalosť sa odporúča 3-5 týždňov). Skoršia montáž na nevyzreté základy môže/nemusí znamenať popraskanie a znehodnotenie betónu.

Predpokladáme, že záhradný altánok máte zakúpený ako stavebnicu. To znamená, že všetky dielce sú presne narezané, impregnované a na vás zostáva len montáž. Začnite zmontovaním nosnej kostry. Táto operácia nie je náročná, len je vhodné ju vykonávať minimálne v dvoch. Potrebujete k tomu vŕtačku, aku skrutkovač a predovšetkým poriadne skrutky, ktoré vám kostru riadne zafixujú. Nosné stĺpy „zavetrite“ v pozdĺžnom aj v priečnom smere vzpernými stĺpikmi, aby sa celá konštrukcia nezložila pri pôsobení vodorovných síl.

…končite strechou

Po montáži kostry altánku pokračujte zostavením strechy. Plochá alebo mierne sklonená strecha je montážne najjednoduchšia, lebo stačí uchytiť trámy a na ne pripevniť strešné dosky. Dvojice dosák je potrebné osadiť približne v strede krokiev a zoskrutkovať ich. Krokvy sa nerozídu, zachovajú si tvar písmena A a spoľahlivo sa spevní krov strechy. Debnenie z opracovaných dosiek poslúži ako podklad pre strešnú konštrukciu a na obloženie stien altánku. Posledným prvkom je opatrenie strechy krytinou, pričom najčastejšie sa používa šindeľ. Výber je však len a len na vás.

Čím lepšia starostlivosť, tým dlhšia životnosť

Konštrukcie altánkov sú zvyčajne vyrobené z borovice alebo smreku. V slovenských podmienkach síce fungujú tieto druhy najlepšie, no treba poznamenať, že domorodé ihličnany nie sú tak odolné voči škodlivým poveternostným podmienkam ako exotické drevo. Vysušené dosky natreté ochrannou farbou a dodatočne spevnené vrstvou laku odrážajúceho vlhkosť – to je to, čo altánku predĺži životnosť.

V kalendári si zakrúžkujte mesiace apríl a október. Je to ideálne obdobie na predsezónnu a posezónnu údržbu altánku. Ak si údržbu naplánujete na mesiace marec či november, zdanlivo si predĺžite sezónu grilovania, no pravdepodobnejšie je, že dôležité údržbové práce nespravíte. Každú údržbu začnite, samozrejme, očistením a vyprataním altánku. Keď je prázdny a zbavený nečistôt, ktoré sa na ňom i vnútri usadili vplyvom vetra, dažďa a bežného používania, možno sa pustiť do starostlivosti.

„Žiaľ, 99 % zákazníkov sa napriek pôvodným predsavzatiam stará o svoje altánky až vtedy, keď je zle. Pravidelnú údržbu zanedbávajú a všimnú si až takú chybu, ktorú by prehliadol len slepý. Náprava je však potom náročná a drahá,“ varuje na záver stolár Martin Kochan. Vy si dajte na podobné zanedbania väčší pozor. Prajeme príjemné stavanie altánku a ešte viac vytúžený oddych v ňom.

Zdroj: Jaromír Malich – ireceptar.cz, urobsisam.zoznam.sk, Roman Jadroň – tatranskyprofil.eu, Ivana Paulíková – carodreva.sk