Prečo sa práve s nami počas jesene vyplatí sadenie ovocných stromov dvojnásobne?

Prečo sa práve s nami počas jesene vyplatí sadenie ovocných stromov dvojnásobne?
24. októbra 2019 Patrik Boďo

Jeseň je nielen časom zberu a vychutnávania si úrody z ovocných stromov, ale aj najideálnejšou dobou pre výber a výsadbu nových drevín. Je však potrebné vyberať vhodné druhy aj veľkosti drevín a vysadiť ich tak, aby ich štart bol čo najlepší.

Jeseň vs. jar

Každoročne si mnohí kladú otázku, či je vhodnejšie vysadiť strom na jar alebo na jeseň. Rozhodovanie, či sadiť teraz na jeseň alebo až na jar, by vám mali uľahčiť tri základné faktory. Korene, druhy rastlín a ich odolnosť voči zime. U koreňov je rozdiel medzi stromami s obnaženými koreňmi a stromami s koreňovým balom. Pri výsadbe tiež musíte zohľadniť to, či sa jedná o listnaté alebo ihličnaté stromy. A nakoniec musíte vziať do úvahy aj to, ako sú stromy odolné voči zime.

Ovocné stromy jesennú výsadbu milujú

Kedysi sa hojne odporúčalo ovocné dreviny sadiť na jar do „teplej marcovej či aprílovej krajiny“. Pravda, v marci a apríli už je pôda na povrchu dosť prehriata. Avšak stromček či krík sadíme do hĺbky 20-40 cm a v tejto hĺbke býva zem ešte studená až premrznutá. Pritom zvlášť korene teplomilných marhúľ a broskýň vyžadujú v tejto hĺbke teploty aspoň 8-10 °C (jadroviny 5-6 °C), aby sa u nich mohli vyvinúť životne dôležité korene. Takže pravdepodobnosť ujatia na jar vysadených ovocných drevín zas až tak vysoká nie je.

Oproti tomu v októbri až do polovice novembra síce môžu prvé jesenné mrazíky vytvoriť v pôde premrznutú povrchovú vrstvu silnú 2-3 cm, ale pod ňou má zem stále dostatočnú teplotu, aby sa korene sadeníc ujali.

Ako sadiť?

Jamu môžete vykopať už s predstihom. Je na prospech veci, keď trochu zvetrá. Musí byť okrem toho tak hlboká a priestranná, aby sa v nej všetky korene dobre rozprestreli – minimálne pol metra vo všetkých rozmeroch. Spolu s koreňmi zasypávajte aj vopred pripravený kôl, ktorý bude v prvých rokoch slúžiť stromčeku ako opora. Ešte než stromčeky vysadíte, nezabudnite korene skrátiť ostrým nožom alebo nožnicami. Pri zasypávaní traste stromčekom tak, aby ste dostali čo najviac zeminy medzi korene. Jamu zaplňte z troch štvrtín, sadenicu dôkladne zalejte, doplňte zeminu a potom znova zalejte. Bohatá zálievka je dôležitá najmä pre dobré spojenie najmenších korienkov s okolitou zeminou.

Pôdu môžete vylepšiť kompostom. Ten však musí byť úplne vyzretý, pridávajte ho radšej do vrchnej časti jamy. Nerozložené časti by bez dostatočného prístupu vzduchu koreňom nepomáhali. Ako hnojivo poslúži aj rohovina či kravský hnoj, ktorý môžete zakúpiť aj sušený či granulovaný.

Všeobecne sa dá povedať, že čím staršiu odrodu ovocných drevín zvolíte, tým pomalšie dochádza k prírastkom a táto skutočnosť sa odráža aj na tvorbe kvetov a následne plodov. A aby sme nezabudli, v priebehu ďalšieho roka treba začať vykonávať výchovný rez (platí u ovocných stromčekov). To už je však iná téma, ktorej sa určite budeme venovať.

Zľavy až do 40 %!

Výber stromčekov a kríkov v dnešných škôlkach a záhradníctvach je takmer nekonečný. Vhodné sadenice stromčekov a kríkov však treba vyberať v dobrej pestovateľskej predajni a pred nákupom ich starostlivo prehliadnuť. Dôležitá je predovšetkým hojnosť a kvalita ich koreňov, na ktoré treba klásť najväčší dôraz.

My síce nie sme záhradníctvo, no na našom oddelení záhrady si naozaj máte z čoho vyberať. Jablone, hrušky, slivky, marhule, broskyne či čerešne dokážete v Stova Baumarket zakúpiť už od 7,99 €. Vo výhodnej 40 % zľave máme okrem toho aj okrasné dreviny, v 30 % zľave zas exteriérové kvetináče a záhradné dekorácie. V našich stavebninách nie je núdza ani o zeminu pre izbové aj exteriérové rastliny, záhradnícky substrát, rašelinu a pod. Navštívte nás a vaša budúcoročná úroda bude určite bohatšia.

Zdroj: Marie Popelková – hobby.instory.cz, Stanislav Peleška, Jana Bucharová – ireceptar.cz
Foto: istockphoto.com