Či s tekvicami alebo bez, nenechajte sa počas dušičiek rozhodiť a poriadne si zaspomínajte

Či s tekvicami alebo bez, nenechajte sa počas dušičiek rozhodiť a poriadne si zaspomínajte
31. októbra 2019 Wordbajan Wordpress

Dušičky aj Halloween sú spojené s návštevou cintorínov a spomienkou na zosnulých predkov. Obdobie sa však v našich končinách zvrhlo do akéhosi boja veriacich s vyrezávanými tekvicami. Treba však podotknúť, že nejde o boj medzi odvekými zvykmi, ale o boj medzi nami ľuďmi. Stojí nám to zato?

Obdobie nemusí byť len smútočné

Koniec októbra a začiatok novembra je stáročia venovaný oslavám zosnulých. V každej kultúre sú iné zvyky, ale aj vďaka globalizácii sa hlavne posledné roky prelínajú rôzne obyčaje. Svetom sa šíri najmä Halloween.

Vráťme sa ale ešte k dušičkám. Deň predtým slávia kresťania Sviatok Všetkých svätých. Modlia sa nielen za svätých, ale i za všetkých, ktorí veria vo večný život. Mŕtvi sa vo svete ale neoslavujú len formou Halloweenu či dušičiek. Napríklad japonskí budhisti majú festival Obon, pri ktorom posielajú papierové lampióny po vode, tancujú tradičné tanec bon-Odori a zapaľujú ohne.

Iste ste tiež počuli o El Día de los Muertos, ktorý sa oslavuje po celej Latinskej Amerike. Ľudia upratujú hroby svojich milovaných a pokladajú im tam jedlo a pitie, ktoré mali zosnulí najradšej. Zatiaľ čo v iných krajinách sú ľudia na dušičky smutní, Mexičania nie. Oslavy charakterizujú pestrofarebne zdobené kostry a lebky, tanec aj veselosť.

Áno, ide o zvyk spoza mora, avšak…

Halloween, ktorého názov je odvodený od „All Hallow Even“, teda predvečer Všetkých svätých, sa oslavuje 31. októbra. Pochádza z Írska, kde sa v tento deň slávil Samhain, čiže pohanský sviatok, ktorý oslavoval koniec leta a prelínal sa pri ňom svet živých a mŕtvych. Verilo sa, že v noci z 31. októbra na 1. november sa domov vracajú duše zomrelých a hľadajú pomoc príbuzných, aby mohli späť do krajiny mŕtvych. Aby duchovia nezablúdili, ľudia im svietili svetlami z vydlabanej repy, miesto ktorej sa neskôr začala používať tekvica. Ľudia sa tiež prezliekali do starých handier a maľovali si tváre, čo sa zachovalo dodnes, keďže kostýmy a masky sú obľúbené hlavne u detí.

No a i keď u nás zvyk detí v strašidelných maskách chodiacich po domoch a vyžadujúcich sladkosti neprerazil, kritike Halloweenu sa nedá vyhnúť. Je naozaj až taký zlý?

Zamerajte sa na veci, ktoré vás hrejú pri srdci

Je pravda, že sa hlboký význam môže priečiť s významom sviatku Všetkých svätých. No treba si uvedomiť, že dennodenne využívame XY vecí západného sveta, ktoré nám nevadia, tobôž nie, aby sme sa nad tam pohoršovali. Áno, oranžové tekvice na nás počas dušičiek sršia z každej strany. Sú to však stále iba tekvice. Čo je na tom zlé, keď si naše ratolesti v kruhu rodiny v záhrade vyrezávajú tekvice to rôznych podôb? Veď keď sa po večeroch netúlajú v kostýmoch a neotravujú susedov, ale spoločne s nami si zapálenou sviečkou uctia zosnulých, nemôže predsa krikľavá tekvica nikomu vadiť.

Keď patríte medzi tých, ktorí Halloween vnímajú ako bezduchú zábavu v kostýmoch plnú ničnohovoriacich tekvíc, skúste to tento rok úplne vytlačiť z mysle. Skúste sa skôr zamerať na svoj „okruh“, na svoju rodinu, na to, že čas strávený s dieťaťom pri vyrezávaní tekvice je stále čas strávený s najbližšími, ktorý je na nezaplatenie. Skúste sa zamerať na spomienky so zosnulými, na akom zákusku si pochutná vaša návšteva, ako bude vyzerať a svietiť hrob vašich blízkych. No a ak ešte dušičkový sortiment nemáte nakúpený, nezúfajte. U nás nájdete široký výber kahancov, vkladov do kahancov, sviečok aj rôznych dekorácií či ozdôb.

Dušičkový čas s najbližšími hlavne prežite čo najkvalitnejšie, pretože ten si nekúpite v žiadnych stavebninách ani iných predajniach.

Zdroj: novinky.cz/kultura, najmama.aktuality.sk