Ako v záhrade zdolať vrtochy jesenného počasia?

Ako v záhrade zdolať vrtochy jesenného počasia?
28. septembra 2019 Wordbajan Wordpress

Jeseň už neklope na dvere. Jeseň má z väčšej časti pootvorené dvere do všetkých kútov. Záhrady nie sú výnimkou. Okrem zberu ovocia a zeleniny vás čaká rada ďalších činností. Aby sychravé a chladné počasie nezaskočilo vás ani záhradu, prinášame aktivity a úlohy, ktoré by ste mali začať plniť práve v tomto období.

Oddych aj práca v jednom

Jesenné dni patria k tým najmalebnejším v roku. Vzduchom cítiť zrejúce ovocie, pod nohami hrá všetkými farbami lístie a vám nič nebráni užívať si posledné hrejivé slnečné lúče. Tieto pekné chvíle by aspoň sčasti mali vystriedať povinnosti, ktoré má voči záhrade každý domovník.

Záhrada potrebuje intenzívnejšiu starostlivosť zhruba do konca septembra až polovice októbra. Aby bola dobre pripravená na zimný spánok a na jar sa vám opäť odvďačila za dôslednú starostlivosť, postarať sa musíte postupne o zeleninu, bylinky, stromy, rastliny či trávnik.

Idete sadiť? Čím skôr, tým lepšie!

Poďme najskôr na výsadbu nových prírastkov. Ak ju ponecháte až na november, na jar počítajte so stratami. Rastliny totiž v zmrznutej pôde nedokážu zakoreniť a poľahky im mráz poškodí koreňový systém. Výsadby sa teda snažte dokončiť napríklad do konca októbra, ale vždy berte do úvahy priebeh teplôt. Pokiaľ už teploty občas klesajú pod bod mrazu alebo sa k nim blížia, zvážte, či výsev neodložiť až na jar, kedy sa teploty ustália.

Rovnako tak majte na pamäti, že terénne úpravy možno hladko robiť skôr vtedy, ak je pôda dostatočne spracovateľná. Nemala by byť dlhodobo zamokrená, čo opäť hrozí hlavne koncom októbra alebo začiatkom novembra.

Perina z lístia nie, perina zo snehu áno

V tomto období prichádzajú tiež posledné úpravy trávnika. Ten naposledy posekajte, nie však príliš pri zemi, pred zimou by mal mať trochu vyšší strih. Na mieste je tiež opatrná chemická ochrana, môžete ju postriekať proti zimným plesniam. Nezabudnite tiež na kompost. Samozrejme, ten by mal byť prehádzaný cez sito, aby sa po záhrade neváľali väčšie kusy.

Pravidelne hrabte lístie. To potom môžete uložiť do kompostu. Ale pozor. List z orecha v žiadnom prípade nekompostujte, pretože obsahuje príliš veľa škodlivých látok. Rovnako tak na kompost nepatrí nahnité ovocie. Predchádzate tým šíreniu hubových chorôb. Nahnité plody zásadne hádžte do kontajnera s bioodpadom.

Zapriahnite šikovných pomocníkov

To ale nie je všetko. Záhradu treba udržiavať aj naďalej, ničnerobiacim čakaním na sneh vám dvor nepoďakuje. Pôdu často zalievajte. Pre vaše rastliny je to veľmi dôležité. Pripravujete ich tým na zimné obdobie, kedy zelené časti rastlín stále odparujú vodu, ale zem je už zamrznutá, a korene rastlín preto vodu nemôžu prijímať. S prvými mrazíkmi uzavrite prívody vody a vypustite vodu z kohútikov či hadíc. Ak máte kde, uskladnite hadice cez zimu na suchom mieste. Predĺži sa tým ich životnosť.

Na záver musíme skonštatovať, že dnes sa už nikto nemusí až tak v záhrade natrápiť. Prácu totiž vedia dokonale spríjemniť šikovné pomôcky, ktoré vedia byť v dnešnej dobe viac než len pomocné. Zabŕdnite do nášho aktuálneho letáku (September 2019) a určite si niečo vyberiete. Keď nie, zapojte sa aspoň do našej súťaže na Facebooku, vďaka ktorej môžete vyhrať poukaz až do výšky 100 €! Tak teda, v záhrade príjemnú jeseň a na Facebooku zas veľa šťastia!

Zdroj: Lucie Peukertová – magazinzahrada.cz, Kristýna Kovářová – svet-bydleni.cz, Květa Sunarto – idnes.cz