Nedarí sa vašim rastlinám či úrode? Potrebujete nájsť správnu zem!

Nedarí sa vašim rastlinám či úrode? Potrebujete nájsť správnu zem!
2. mája 2019 Patrik Boďo

Staráte sa o svoje rastliny v záhrade s plnou vervou, no aj napriek tomu to stále nie je to pravé orechové? Zrejme ste sa ešte neuchílili k overeniu kvality tej najdôležitejšej zložky. Dnes bude reč o zemine. Tá má radu vlastností, ktoré priamo vplývajú na kvalitu rastlín a celkovej úrody.

Nielen základ života rastlín

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aký význam má pôda pre život rastlín? Z čoho vznikla, aké má vlastnosti a pre aké rastliny je ktorý typ vhodný? Nejde totiž len o obyčajnú hnedú hlinu, ktorou je pokrytá naša planéta. Aj napriek tomu, že pôda je jedinou nositeľkou vegetácie, málokedy si túto pravdu uvedomíme v celom rozsahu. Bez pôdy by však nebolo vegetácie a bez vegetácie by asi nebol život na Zemi možný. Okrem tejto dôležitej funkcie má pôda významný vplyv pre kvalitu rastlín, ktoré túžite dopestovať.

Zistite o pôde viac

Úrodnosť pôdy je do veľkej miery závislá od dostatočnej flexibilnosti, teda od prispôsobivosti pri viazaní dodaných živín a zároveň od schopnosti uvoľňovať ich pre potreby pestovaných rastlín. Túto najdôležitejšiu požiadavku rastlín v pôde dokáže zaistiť predovšetkým tzv. pôdny sorpčný komplex, ktorého základnou súčasťou sú pôdne ílové minerály a humusová zložka.

Zrejme by bolo zbytočné popisovať typy hornín, z ktorých sa záhradná pôda skladá. Záhradkár iba potrebuje vedieť, čo mu na jeho pôde rastie, prípadne, či pre rastliny, ktoré pestuje, je vhodná. Určite pomôže základné členenie na pôdu ľahkú, stredne ťažkú a ťažkú.

Ani ľahká, ani ťažká,…

Piesočnatá až hlinito-piesočnatá ľahká pôda s obsahom ílovej zložky do 20 % má výraznú prevahu piesočných častíc. Povrchovo sa rýchlo zohrieva, ale aj ochladzuje. Má extrémne veľkú priepustnosť a vzdušnú kapacitu, preto rýchlo vysychá. Záhradka s piesčitou zeminou sa bez zúrodnenia nebude hodiť na pestovanie rastlín náročných na vlahu a živiny. Zúrodniť sa dá pridaním ílovitej zeminy, s ťažkým kompostom alebo bahnom z rybníka.

S ílovitou zeminou s obsahom ílovej zložky väčším nad 45 % budete mať opačné starosti. ílovité častice, ktoré ju z väčšej časti tvoria, sú veľmi malé a tak blízko pri sebe, že sa pôda stáva nepriepustnou. Úrody sú nižšie a pestovanie je celkovo namáhavejšie a drahšie. Premočená a studená pôda sa dá zlepšiť prídavkom piesku, ľahkého kompostu alebo rašeliny.

…ale zlatá stredná cesta

Piesočnato-hlinitá až hlinitá pôda s obsahom ílovej zložky od 20 do 45 % má vlastnosti tvoriace optimálne rastové podmienky pre väčšinu rastlín. Takáto zem, akú by asi chcel mať každý záhradkár, je príjemná, už keď si ju vezmete do ruky. Nie sú v nej hrudy ani kamene a rastlinám sa v nej darí najlepšie. Voda aj vzduch sú v nej v rovnováhe, obsah humusu pre rastliny je dostačujúci. Dobre zadržiava vlahu a hnojivo sa nesplachuje do spodných vrstiev.

Na úrodnosť má však vplyv aj pôdna kyslosť (pH), ktorú podľa potreby takisto dokážete upraviť. V kyslej pôde lepšie rastú kyslomilné rastliny, ako sú brusnice, čučoriedky, borievka čínska, kosatec žltý, vresovec, jahody, gaštan jedlý či zemiaky. V mierne alkalickej pôde sa dobre darí vápnomilným rastlinám, ako sú cesnak, cibuľa, fazuľa, chren, karfiol, kel, paprika, pór, šalát siaty, hruška, mandľa, orech vlašský, borievka netatova, brečtan popínavý, hlaváčik jarný, poniklec slovenský, plesnivec alpínsky, ruža vráskavá aj šafran žltý.

Jednorazová celoplošná úprava pôdy celej záhrady je však cenovo náročná i prácna, preto je prijateľnejšia lokálna pôdna úprava, napríklad pôdy určenej na sadenie zeleniny alebo úprava výsadbového substrátu v jamách pri sadení kríkov a stromčekov.

Azda ešte neviete, že s posúdením kvality zeminy vám paradoxne pomôže aj krtko, ktorý v záhrade zvyčajne dokáže majiteľov rozčúliť. Tento hlodavec svojím neúnavným hĺbením chodieb prevzdušňuje, premiešava a kyprí pôdu. Krtince síce nie sú v obľube, no obsahujú kvalitnú pôdu. Už naši predkovia vedeli, že pôda z krtincov pochádza z takej hĺbky, v ktorej sa už nenachádzajú bežné choroboplodné zárodky napádajúce kultúrne rastliny.

A ako vám pomôžeme my? Otvorili sme úplne nové záhradné centrum priamo v Stova Baumarket, kde na vás čaká množstvo záhradných pomôcok, ktoré vám dopomôžu k ideálnej pôde. Za zvýhodnené ceny tam nájdete kvalitnú záhradnú a kvetinovú zeminu, ktorá je vyrobená miešaním a triedením rašelín, kompostu a vápenatých hnojív. Tešiť sa môžete tiež na mulčovaciu kôru proti škodcom, granulované dlhodobo pôsobiace univerzálne hnojivo či záhradnú trávnu zmes pre založenie dekoračných trávnikov. Je si z čoho vyberať!

Zdroj: urobsisam.zoznam.sk, Jana Vargová – kosicednes.sk, pluska.sk
Foto: istockphoto.com