Na dnešný betón sa už dívať dá. Z Beton Efekt dokonca nespustíte oči

Na dnešný betón sa už dívať dá. Z Beton Efekt dokonca nespustíte oči
9. mája 2019 Wordbajan Wordpress

Betón. Tak ten v mnohých očiach vyznieva ako materiál nevzhľadných panelových sídlisk. Niet sa čomu čudovať, socialistické budovy na jedno kopito svietia na viacerých miestach dodnes. Technológie však pokročili do takej miery, že na novopostavené susediace budovy sa dá pozerať o niečo dlhšie. „Holý“ betón dnes dokonca preráža aj do interiérov, kde plní viac než len estetickú funkciu.

Pravidlá pohľadového betónu

Dnes sa budeme baviť o pohľadovom betóne, čiže o materiáli, ktorý ostáva nezakrytý, a tak je vystavený zrakom užívateľov či návštevníkov. A keďže ide o „holé steny“, stavebná technológia nezriedka pripomína skutočnú alchýmiu. Jedna z definícií pohľadového betónu tvrdí, že ide o betón, na ktorom sa nevykonávajú žiadne ďalšie povrchové úpravy a nenanášajú sa žiadne ďalšie krycie vrstvy. Povrchová úprava je tak v prípade pohľadového betónu dominantným prvok a pri jeho vytváraní tak nemožno nič zanedbať.

Najdôležitejším kritériom pri vytváraní pohľadového betónu je farebná jednoliatosť, ktorá by mala byť bez škvŕn a rôznych farebných prechodov. Bližší pohľad navyše vždy odhalí pórovitosť materiálu a štruktúru povrchu. Všetky tieto vlastnosti by mali byť v rovnováhe, inak sa o pohľadovom betóne budeme baviť zbytočne.

Viac výhod ako nevýhod

Vytváranie pohľadového betónu v interiéry síce môže vyzerať jednoducho, prácu netreba podceniť. Výsledkom totiž bude množstvo výhod, ktoré si je načase predstaviť. Vďaka rozmanitej štruktúre farieb, textúry a nekonečných možností aplikácie je možné s pohľadovým betónom dosiahnuť výrazné dekoračné povrchy alebo prvky so zameraním na detail. Betónové omietky je možné nanášať takmer na akýkoľvek povrch a docieliť nápadité, moderné povrchové úpravy, vyznačujúc sa originalitou a kreativitou.

Pohľadový betón má okrem výbornej stálofarebnosti aj veľmi nízke udržiavacie nároky. Aby sme tento unikátny architektonický prejav len nechválili, našli sme aj určité obmedzenia. Pre úpravu pohľadového betónu je totiž nutné používať špeciálne náradie, pričom vešanie obrazov či iných dekorácií nie je, pochopiteľne, také komfortné, ako pri klasickej stene.

Štýlový industriálny charakter

Betón je v konečnom dôsledku výbornou voľbou a hlavne má štýl. Je možné ho brúsiť, leštiť, lakovať, farbiť, dekorovať, ale aj škrabať. Jeho povrch môže byť rovný ako zrkadlo, ale aj hrubý, zrnitý či plastický so štruktúrou dreva alebo kože. Vernú imitáciu prírodného „surového“ betónu s jeho charakteristickou štruktúrou, ktorá dodá interiéru industriálny vzhľad, nájdete u nás pod názvom Beton Efekt od Primalexu.

Vďaka jednoduchej aplikácii môžete dosiahnuť požadovaný efekt aj vy bez zbytočne vysokých nákladov. S použitím vhodných aplikačných pomôcok možno veľmi ľahko realizovať nielen imitáciu „hladkého“ betónového povrchu, ale aj hrubší povrch priemyselného betónu. Farbu stačí po zakúpení iba riadne premiešať. Odpadá tak potreba riedenie a dofarbovania požadovaného odtieňa, čo býva v domácich podmienkach často veľmi náročné.

Beton Efekt je ideálny do moderných interiérov, ktorým dodá nadčasový vzhľad a ponechá možnosť vyniknúť zvoleným doplnkom. Zmeňte tak aj vy architektonický prejav interiéru vašej domácnosti. S Beton Efekt túto výraznú zmenu ľutovať určite nebudete.

Zdroj: primalex.sk, betonoveomietky.sk, mojdom.zoznam.sk, zena-in.cz