Holých máp v trávniku sa dá zbaviť do pár dní. Ako?

Holých máp v trávniku sa dá zbaviť do pár dní. Ako?
27. júna 2019 Wordbajan Wordpress

Staráte sa o svoj trávnik, akoby bol členom rodiny? Tak v tom prípade vás ide isto poraziť, keď sa na dospelom, vyzretom či vychovanom trávniku objaví nepekne zažltnuté miesto. Nehádžte flintu do trávy, táto chybička sa dá šikovne napraviť.

Nemusí to byť vaša chyba

Holé miesta v peknom, pestovanom trávniku nevyzerajú vôbec vábne. Príčin vzniku je hneď niekoľko. Môžu sa vytvoriť ako následok zadusenia trávy burinou alebo vtedy, keď bola časť trávnika zakrytá nejakým predmetom. Či už však ide o plesňové ochorenia, spálenie postrekom, alebo poškodenie živočíchmi či kosením, tieto odumreté časti pôsobia veľmi neesteticky. Pri daždi sú okrem toho plné blata a tvoria ideálne prostredie na rast odolných a ľahko zakoreňujúcich burín. Našťastie sa tieto miesta môžu nanovo vysiať, a tak sa trávnik dokáže opäť prezliecť do požadovaného šatu.

Motyka, hrable, zmes

Vypálené“ miesta sa vám najlepšie budú renovovať vo vlhkom prostredí. Ideálne po dlhotrvajúcom daždi, keď je pôda mäkká a dobre sa spracováva. Potrebujete k tomu len motyku, hrable a trávnu zmes. Na opravy trávnika je vždy najideálnejšie mať odložené trávne osivo druhu totožného s trávnikom. Najskôr motykou dôkladne celé miesto nakypríte, potom pohrabte a urovnajte. Nasleduje výsev a utuženie, najlepšie lopatou. Nakoniec ešte celú opravenú plochu dôkladne zavlažte. Aby vám porast v priebehu dvoch až troch týždňov naklíčil, závlahu opakujte každý deň. Hlavne vtedy, keď vonku panuje tropická páľava bez zrážok.

Avšak pozor. Dôležitá je tiež výživa rastúceho trávnika. Na to by ste mali myslieť už pred začatím prác. Stačí k tomu využiť preosiatu hlinu z kompostu, obsahujúcu veľké množstvo živín a humusu. Nielen, že zelené rastlinky vyživuje, ale tiež sa podieľa na vlahovej rovnováhe, ktorá sa kladne prejaví na veľmi dobrej klíčivosti.

Rýchlejší variant

Oprava holých miest môže byť okrem spôsobu v predchádzajúcom odstavci ešte o niečo jednoduchšia. Uľahčia vám to špeciálne zmesi označované ako trávnikové záplaty. Výrobcovia ich ponúkajú pod mnohými názvami, napríklad trávniková náplasť, trávnikový zásyp na opravu, trávna zmes či zmes pre dosev. Kombinujú v sebe namixovanú zmes trávneho semena, kokosové rašeliny pre udržanie vlahovej rovnováhy a štartovacie hnojivo, ktoré dodá potrebné živiny pre rast. Po nakyprení pôdy a urovnaní stačí na takto pripravené miesto vysypať zmes, rozhrnúť rovnomerne po celej ploche, utužiť a pravidelne zalievať. Prvé známky rastu sa prejavia do dvoch týždňov.

Pozývame vás do nášho záhradného centra, kde sme si pre vás pripravili viaczložkové komplexné trávnikové hnojivo s postupným uvoľňovaním 3-4 mesiace pre hnojenie trávnika, no tiež záhradnícky substrát značky Ceresit. Ide o zmes rašelín, jemne mletého vápenca a viaczložkového minerálneho hnojiva, ktorý efektne kyprý bez potreby ďalšieho prihnojovania. Snáď budete mať vďaka týmto „vychytávkam“ túto sezónu holých miest v zelenej oáze čo najmenej.

Zdroj: Jaromír Malich – ireceptar.cz, pluska.sk, chovatelahospodar.sk